Zavrieť

Porady

504 Predaný tovar

admin
Príklady účtovania na tomto účte (pri texte možno uviesť aj protiúčet)
Každý novú možnosť prosím uvádzajte odrážkou (neskôr ich zhrniem do jedného príspevku):

- (príklad účtovania) + súvzťažné účty
Usporiadat
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

- predaný tovar / 132, 211, 321
- vedľajšie obstarávacie náklady k predanému tovaru / 132 AU
- cenové rozdiely k predanému tovaru / + - 132 AU
- prebytok tovaru na sklade pri inventarizácii / 132/504
- úbytky tovaru na sklade do normy / 132
Naposledy upravil Zuzka : 20.06.04 at 09:06
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

-obstaranie tovaru z dovozu ( zúčtovanie dokladu z colnice) :
dovozná prirážka 504/379
clo 504/379
-tovar nadobudnutý bezplatne darovaním 504/413
- tovar nadobudnutý bezplatne darovním u indiv.podnikateľa 504/491
-zľava poskytnutá dodávateľom 321,315/504
-uplatnenie reklamácie za tovar 315/504
-výdaj tovaru na reprezentačné účely 513/504
-tovar vydaný na účely darovania 543/504
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

Účotvanie zásob (tovaru) B sposobom:

nákup tovaru (DFA) 504 10/321 10
vedl. nákl. na obstaranie tovaru (DFA) 504 20/321 10
nákup tovaru (VPD) 504 10/211 10
ved.nákl. na obstar. tovaru (VPD) 504 20/211 10
Stav tovaru k 1.1. 504 40/132 40
Stav tovaru k 31.12. (invent.) 132 50/504 50

analytiku si mozno zvolit podla seba.
0 0
basha_V basha_V

basha_V je offline (nepripojený) basha_V

zacinajuca a po informaciach bažiaca ...viac
firma nakupuje okna, dvere, zaluzie, klucky, podlahy atd.

nasledne predava a montuje

davam vsetko na 504, je to tak spravne?

dakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
basha_V Pozri príspevok
firma nakupuje okna, dvere, zaluzie, klucky, podlahy atd.

nasledne predava a montuje

davam vsetko na 504, je to tak spravne?

dakujem
Nesprávne. Je to pre Vás materiál, ktorý použijete pri poskytnutí služby. Takže na 501.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Nie, pre vašu firmu to je materiál, pri spôsobe A: 111 resp. 112; pri spôsobe B: 501
Neviem, čo všetko montujete, možno by prichádzalo do úvahy aj účtovanie o zákazkovej výrobe.
0 0
basha_V basha_V

basha_V je offline (nepripojený) basha_V

zacinajuca a po informaciach bažiaca ...viac
dakujem dakujem za rychle odpovede :-)
0 0
basha_V basha_V

basha_V je offline (nepripojený) basha_V

zacinajuca a po informaciach bažiaca ...viac
a potom ked niekomu predaju len dvere okna ale nemontuju, mam to dat na 642???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

basha_V Pozri príspevok
a potom ked niekomu predaju len dvere okna ale nemontuju, mam to dat na 642???
Ak ste ich kúpili ako materiál, tak aj pri predaji musíte účtovať ako predaj materiálu, takže 642AE.
0 0
basha_V basha_V

basha_V je offline (nepripojený) basha_V

zacinajuca a po informaciach bažiaca ...viac
ok, no ked je material nauctovany pri nakupe na 501AE, nekoresponduje to so 642, lebo ak je 642 malo by byt aj 542 a v Cenigovej sa pise, ze na ucte 642 sa uctuje prilezitostny predaj materialu, ktory firma nakupi pre vlastne pouzitie.takze potom mi z toho lepsie vychadza pouzit 504 a 604 s obch.marzou.
0 0
Jelena Jelena

Jelena je offline (nepripojený) Jelena

Mňa toto tiež zaujíma s tým materiálom, tak posúvam
0 0
basha_V basha_V

basha_V je offline (nepripojený) basha_V

zacinajuca a po informaciach bažiaca ...viac
naozaj nikto nevie ako to ma byt po spravnosti?
ak by som to dala na 604, musela by som z faktury povyberat jednotlive kusy a nauctovat ich ako 504, nie 501?
ak by som to chcela na 642, musela by som z 501 preuctovat na 542 material ktory predavam bez montaze???
poradte prosim :-(
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

basha_V Pozri príspevok
naozaj nikto nevie ako to ma byt po spravnosti?
ak by som to dala na 604, musela by som z faktury povyberat jednotlive kusy a nauctovat ich ako 504, nie 501?
ak by som to chcela na 642, musela by som z 501 preuctovat na 542 material ktory predavam bez montaze???
poradte prosim :-(
Treba použiť účty 642 a z 501 preúčtovať na 542.

Postupy účtovania :
Účtová trieda 1 – Zásoby
§ 43
Účtovanie zásob

(1) Účtovanie obstarania a úbytku zásob sa vykonáva podľa spôsobu A alebo B. Účtovanie zásob podľa spôsobu A môžu použiť všetky účtovné jednotky, pre ktoré platí toto opatrenie. Účtovanie zásob podľa spôsobu B sa vzťahuje na tie účtovné jednotky, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť podľa § 19 zákona.

(2) Spôsobom A sa účtujú zásoby takto:
a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny nakupovaných zásob účtujú na ťarchu účtu 111 - Obstaranie materiálu alebo na ťarchu účtu 131 - Obstaranie tovaru so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov, alebo na finančných účtoch; vnútroorganizačné služby, ktoré súvisia s prepravou dodávok zásob a vlastné náklady na spracovanie materiálu sa aktivujú; aktivácia materiálu, služieb a tovaru sa účtuje na ťarchu príslušných účtov zásob so súvzťažným zápisom v prospech účtov účtovej skupiny 62 -Aktivácia,
b) prevzatie materiálu a tovaru na sklad sa účtuje v účtovníctve účtovnej jednotky v obstarávacích cenách pri nákupoch a vo vlastných nákladoch pri zásobách vlastnej výroby účtovným zápisom na ťarchu účtu 112 - Materiál na sklade alebo 132 - Tovar na sklade a v predajniach a v prospech účtu 111 - Obstaranie materiálu alebo 131 - Obstaranie tovaru,
c) spotreba materiálu a predaj tovaru sa účtuje na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy a pri predaji materiálu na ťarchu účtu 542 - Predaný materiál so súvzťažným zápisom na príslušnom účte zásob,
d) inventarizačné rozdiely materiálu a tovaru podľa § 11 sa účtujú na ťarchu účtu 549 - Manká a škody, ak ide o manká a v prospech účtu 648 - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti, ak ide o prebytky alebo v prospech účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy, ak je možné preukázať, že prišlo k prebytku nesprávnym účtovaním spotreby materiálu alebo predávaného tovaru; úbytky materiálu a tovaru do výšky noriem prirodzených úbytkov sa účtujú na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Takto som to učtovala aj ja. Ibaže účet 642 plietol banku pretože je spolu s účtom 641 vo výsledovke a to isté 542. Takže mi poslali z banky pozdravom, že si tam preučtovať. Aj keď postupy učtovania hovoria jasne.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Ivenka Pozri príspevok
Takto som to učtovala aj ja. Ibaže účet 642 plietol banku pretože je spolu s účtom 641 vo výsledovke a to isté 542. Takže mi poslali z banky pozdravom, že si tam preučtovať. Aj keď postupy učtovania hovoria jasne.
Občas by ani bankárom neškodilo pozrieť Postupy účtovania. Ak sa tvária, že chcú klientovi dopomôcť k priaznivejšiemu hodnoteniu pre účely (zrejme) úveru, nech ho kvôli tomu nenútia nedodržiavať Postupy účtovania...
A v doplňujúcich informáciách v tabuľkách pre banku je dosť priestoru na vysvetlenie niektorých položiek výsledovky.
0 0
Jelena Jelena

Jelena je offline (nepripojený) Jelena

Dav Pozri príspevok
Treba použiť účty 642 a z 501 preúčtovať na 542.

Postupy účtovania :
Účtová trieda 1 – Zásoby

§ 43


Účtovanie zásob



(1) Účtovanie obstarania a úbytku zásob sa vykonáva podľa spôsobu A alebo B. Účtovanie zásob podľa spôsobu A môžu použiť všetky účtovné jednotky, pre ktoré platí toto opatrenie. Účtovanie zásob podľa spôsobu B sa vzťahuje na tie účtovné jednotky, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť podľa § 19 zákona.

(2) Spôsobom A sa účtujú zásoby takto:
a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny nakupovaných zásob účtujú na ťarchu účtu 111 - Obstaranie materiálu alebo na ťarchu účtu 131 - Obstaranie tovaru so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov, alebo na finančných účtoch; vnútroorganizačné služby, ktoré súvisia s prepravou dodávok zásob a vlastné náklady na spracovanie materiálu sa aktivujú; aktivácia materiálu, služieb a tovaru sa účtuje na ťarchu príslušných účtov zásob so súvzťažným zápisom v prospech účtov účtovej skupiny 62 -Aktivácia,
b) prevzatie materiálu a tovaru na sklad sa účtuje v účtovníctve účtovnej jednotky v obstarávacích cenách pri nákupoch a vo vlastných nákladoch pri zásobách vlastnej výroby účtovným zápisom na ťarchu účtu 112 - Materiál na sklade alebo 132 - Tovar na sklade a v predajniach a v prospech účtu 111 - Obstaranie materiálu alebo 131 - Obstaranie tovaru,
c) spotreba materiálu a predaj tovaru sa účtuje na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy a pri predaji materiálu na ťarchu účtu 542 - Predaný materiál so súvzťažným zápisom na príslušnom účte zásob,
d) inventarizačné rozdiely materiálu a tovaru podľa § 11 sa účtujú na ťarchu účtu 549 - Manká a škody, ak ide o manká a v prospech účtu 648 - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti, ak ide o prebytky alebo v prospech účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy, ak je možné preukázať, že prišlo k prebytku nesprávnym účtovaním spotreby materiálu alebo predávaného tovaru; úbytky materiálu a tovaru do výšky noriem prirodzených úbytkov sa účtujú na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy.

Tak teraz som trošku zmätená z toho... mám došlú faktúru za "materiál", ktorý by som ak by som vyfakturovala službu - montáž, účtovala na 501AE, ale ja som odberateľovi celý "materiál" predala s nejakým tým % navyše, no a dodávateľ na faktúre uvádza všetko ako tovar ... tak som došlú faktúru zaúčtovala ako 504 a predaj odberateľovi 604 zo ziskom resp. obchodnou maržou. Takže to mám zle? No, ale napríklad taký kotol za 4000 €, keď predávam tak mi nepríde ako materiál, skôr ako tovar a to čo na ňom získam je obchodná marža, ktorú vykážem vo "výsledovke" ..., ja už fakt potom neviem, veď keď je 542 musí byť 642 a v "Cenigovej" je naozaj písané, že na 642 sa účtujú tržby z príležitostného predaja dlhodob. majetku a materiálu, ktorý ÚJ obstaráva pre vlastné použitie, nie za účelom jeho predaja. ??? Tak vás poprosím o radu, aby som si mohla poopravovať účtovanie
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Ja mam v podstate ten istý prípad, kupim material 504, dam si naň maržu potom budem mať 604 a k tomu vyfakturujem ešte služby 602. Doposiaľ som učtovala na 642 iba ak som predala zamestnancom.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Jelena Pozri príspevok
Tak teraz som trošku zmätená z toho... mám došlú faktúru za "materiál", ktorý by som ak by som vyfakturovala službu - montáž, účtovala na 501AE, ale ja som odberateľovi celý "materiál" predala s nejakým tým % navyše, no a dodávateľ na faktúre uvádza všetko ako tovar ... tak som došlú faktúru zaúčtovala ako 504 a predaj odberateľovi 604 zo ziskom resp. obchodnou maržou. Takže to mám zle? No, ale napríklad taký kotol za 4000 €, keď predávam tak mi nepríde ako materiál, skôr ako tovar a to čo na ňom získam je obchodná marža, ktorú vykážem vo "výsledovke" ..., ja už fakt potom neviem, veď keď je 542 musí byť 642 a v "Cenigovej" je naozaj písané, že na 642 sa účtujú tržby z príležitostného predaja dlhodob. majetku a materiálu, ktorý ÚJ obstaráva pre vlastné použitie, nie za účelom jeho predaja. ??? Tak vás poprosím o radu, aby som si mohla poopravovať účtovanie
Dodávateľ fakturuje TOVAR správne. Tovar je všetko to, čo sa nakúpi s úmyslom ďalšieho predaja.
Keď mám obchod a v ňom predávam dvere, sú pre moju firmu dvere tovar. Keď nakupujem dvere s cieľom, aby som ich osadila do stavby, ktorú pre zákazníka staviam, sú pre mňa dvere materiál. Ak mi príde sused s prosbou, že mu je v byte zima a súrne si chce do tej zárubne medzi izbami dať znova dvere, aby som sa pozrela, či nemám nejaké zvyšné dvere v sklade, predám dvere ako nepotrebný majetok.
1 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Ešte jedna poznámka - kým začnem účtovať o tovare, pozriem sa najprv do živnostenského listu, či mám aj obchodnú činnosť.
1 0
Kikuško Kikuško

Kikuško je offline (nepripojený) Kikuško

V ŽL máme, kúpa tovaru za účelom jeho predaja konečnému spotrebiteľovi ..., inak by mi ani nenapadlo o ňom účtovať ...

Jelena
Naposledy upravil Kikuško : 09.02.10 at 17:26
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať