Zavrieť

Porady

504 Predaný tovar

admin
Príklady účtovania na tomto účte (pri texte možno uviesť aj protiúčet)
Každý novú možnosť prosím uvádzajte odrážkou (neskôr ich zhrniem do jedného príspevku):

- (príklad účtovania) + súvzťažné účty
Usporiadat
Kikuško Kikuško

Kikuško je offline (nepripojený) Kikuško

Dav Pozri príspevok
Dodávateľ fakturuje TOVAR správne. Tovar je všetko to, čo sa nakúpi s úmyslom ďalšieho predaja.
Keď mám obchod a v ňom predávam dvere, sú pre moju firmu dvere tovar. Keď nakupujem dvere s cieľom, aby som ich osadila do stavby, ktorú pre zákazníka staviam, sú pre mňa dvere materiál. Ak mi príde sused s prosbou, že mu je v byte zima a súrne si chce do tej zárubne medzi izbami dať znova dvere, aby som sa pozrela, či nemám nejaké zvyšné dvere v sklade, predám dvere ako nepotrebný majetok.
Takže ak mám došlú faktúru za kotol+zásobník cca 4000 €, následne mám vyšlú faktúru na to isté, len so "ziskom" mám to účtovať ako predaný materiál? aj keď v rámci odberateľskej faktúry som žiadnu službu nefakturovala, len ten kotol so zásobníkom? Ja už keď som kupovala ten kotol, som vedela, že ho budem predávať na základe Kúpnej zmluvy s odberateľom...

Jelena

Ale zase na druhej strane mám DF za rúry, kolená, radiátory .... /inštalatérska firma/, ktoré som tiež predala odberateľovi, na vyšlej faktúre je len vypísaný ten "materiál", žiadna služba ... a tu som zostala v pomykove, že aký účet použiť, no potom som dala 504 a násl. 604, aby som niekde vykázala obchod.maržu, že som na predaji niečo zarobila .... ???
Naposledy upravil Kikuško : 09.02.10 at 17:30
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Kikuško Pozri príspevok
Takže ak mám došlú faktúru za kotol+zásobník cca 4000 €, následne mám vyšlú faktúru na to isté, len so "ziskom" mám to účtovať ako predaný materiál? aj keď v rámci odberateľskej faktúry som žiadnu službu nefakturovala, len ten kotol so zásobníkom? Ja už keď som kupovala ten kotol, som vedela, že ho budem predávať na základe Kúpnej zmluvy s odberateľom...

Jelena

Ale zase na druhej strane mám DF za rúry, kolená, radiátory .... /inštalatérska firma/, ktoré som tiež predala odberateľovi, na vyšlej faktúre je len vypísaný ten "materiál", žiadna služba ... a tu som zostala v pomykove, že aký účet použiť, no potom som dala 504 a násl. 604, aby som niekde vykázala obchod.maržu, že som na predaji niečo zarobila .... ???
To, čo je tovar, a čo materiál, musí posúdiť účtovná jednotka. Raz sa môže ten istý predmet posúdiť ako tovar, raz ako materiál. Že sa materiál predá zo ziskom - je správne. Iná cena je nadobúdacia, iná je cena skladová a iná predajná. Ešte by bolo správne pri kúpe tovaru a A spôsobe účtovania zásob urobiť prevod priamo zo 112 na 132, aby bol správne rozdelený materiál a tovar aj v sklade. Ak sa už pri príjme na sklad neúčtovalo na účte 131 Aj rozdiel medzi 642 a 542 sa dá vyčísliť a uviesť napríklad v poznámkach k účtovnej závierke, alebo vo výročnej správe. Aj keď nie je taký viditeľný, ako marža vo výsledovke.
Naposledy upravil Dav : 09.02.10 at 18:01 Dôvod: preklep
0 0
Kikuško Kikuško

Kikuško je offline (nepripojený) Kikuško

Dav Pozri príspevok
To, čo je tovar, a čo materiál, musí posúdiť účtovná jednotka. Raz sa môže ten istý predmet posúdiť ako tovar, raz ako materiál. Že sa materiál predá zo ziskom - je správne. Iná cena je nadobúdacia, iná je cena skladová a iná predajná. Ešte by bolo správne pri kúpe tovaru a A spôsobe účtovania zásob urobiť prevod priamo zo 112 na 132, aby bol správne rozdelený materiál a tovar aj v sklade. Ak sa už pri príjme na sklaad neúčtovalo na účte 131 Aj rozdiel medzi 642 a 542 sa dá vyčísliť a uviesť napríklad v poznámkach k účtovnej závierke, alebo vo výročnej správe. Aj keď nie je taký viditeľný, ako marža vo výsledovke.
Takže ... ja keď som kupovala "materiál" ... kupovala som ho priamo na tú zákazku, čiže som vedela, že pôjde tam a tam... Mala som napr. došlú faktúru na solárny systém 1 ks, ktorý som dala na 501AE, pretože sa fakturovala jeho montáž, ale .... mesiac nato som mala opäť došlú faktúru na ten istý solárny systém 2 ks, ktorý som nemontovala, ale predala tomu istému odberateľovi a tu som účtovala 504 a 604, takto to nie je košér?
- účtujem spôsobom B

Teda ak môžem ... napr. takú vyšlú fa na solárnu zostavu by ste účtovali na 642? Vážne ma to trápi, mám síce len 5 takýchto fa za rok 2009, no rada by som to mala v poriadku a nie len tak, že kam sa mi to hodilo, tam som zaúčtovala .... Ďakujem

Dokonca niekedy vystavím odber.fa. ešte skôr ako mi príde dodávateľská fa /príde mi od dodávateľa predfaktúra, takže viem cenu/ a teda už viem, že predávam niečo ďalej ...

Súhlasím s tým, že sa dá preukázať rozdiel medzi 542 a 642 napr. v Poznámkach k UZ...

Jelena
Naposledy upravil Kikuško : 09.02.10 at 18:12
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

V tomto prípade by som tú 504 a 604 považovala za správne účtovanie. Prípadne by som to podložila, ak existuje, objednávkou od odberateľa. Bola splnená podmienka z definície tovaru ...."nakúpi za účelom ďalšieho predaja".
0 0
Kikuško Kikuško

Kikuško je offline (nepripojený) Kikuško

Dav Pozri príspevok
V tomto prípade by som tú 504 a 604 považovala za správne účtovanie. Prípadne by som to podložila, ak existuje, objednávkou od odberateľa. Bola splnená podmienka z definície tovaru ...."nakúpi za účelom ďalšieho predaja".
Žiaľ objednávka neexistuje no keďže mám odber.fa. vystavenú ešte pred dod.fa /rozdiel je pár dní, ak ide o väčšie sumy tak vystavíme odberateľovi riadnu fa ešte pred dod.fa, odberateľ uhradí a my uhradíme dodávateľovi /, tak je to podľa mňa dosť preukázateľné, že ide o tovar ... a v prípade faktúry za kotol máme Kúpnu zmluvu, takže z tej je podľa mňa tiež zrejmé, že ide o predaj tovaru ... Tak toto by som mala doriešené

Zostala mi došlá faktúra na rúry, kolená ... regulátor ...., toto všetko sme predali odberateľovi, čiže komplet došlá faktúra ako bola za "materiál" na ústredné kúrenie sa predala, čiže som položku po položke vypísala každý jeden "materiál" ako dodací list k fa + ... % navýšenie a zaúčtovala 504 a potom 604, toto asi nebude dobre, či?

Ďakujem veľmi pekne za vaše rady ...

Jelena
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Za akým účelom boli tie kolená kúpené pôvodne? Účtovná jednotka by mala mať v internej smernici o účtovníctve stanovené aj posudzovanie , čo bude považovať za tovar, a čo za materiál. Správnosť účtovania sa obhajuje pri kontrolách. Ak bude pri preúčtovaní z 501 na 504 pri Internom doklade priložený list majiteľa, štatutára..."Preúčtujte ....položky....., z 501 na 504", alebo na faktúre od dodávateľa účtovný predpis -likvidačný list-košieľka, podpísaná pracovníkom, ktorý zodpovedá za vecnú správnosť, prípadne poznámka Tovar s podpisom kompetentného, mohlo by to byť pri kontrole obhájiteľné. Ak však už boli kolená na sklade , kúpené pôvodne pre nejakú zákazku, ktorá sa neuskutočnila, pôjde o predaj materiálu, nie tovaru.
0 0
Kikuško Kikuško

Kikuško je offline (nepripojený) Kikuško

Dav Pozri príspevok
Za akým účelom boli tie kolená kúpené pôvodne? Účtovná jednotka by mala mať v internej smernici o účtovníctve stanovené aj posudzovanie , čo bude považovať za tovar, a čo za materiál. Správnosť účtovania sa obhajuje pri kontrolách. Ak bude pri preúčtovaní z 501 na 504 pri Internom doklade priložený list majiteľa, štatutára..."Preúčtujte ....položky....., z 501 na 504", alebo na faktúre od dodávateľa účtovný predpis -likvidačný list-košieľka, podpísaná pracovníkom, ktorý zodpovedá za vecnú správnosť, prípadne poznámka Tovar s podpisom kompetentného, mohlo by to byť pri kontrole obhájiteľné. Ak však už boli kolená na sklade , kúpené pôvodne pre nejakú zákazku, ktorá sa neuskutočnila, pôjde o predaj materiálu, nie tovaru.
Likvidačný list k fa podpisujem ja , takže som zodpovedná ...
Inak mne, keď prišla faktúra na tie kolená, rúry a pod., tak som ani neúčtovala na 501 a potom 504, ale hneď na 504, lebo som vedela, že ide o "materiál", ktorý sa nepoužije v rámci služby /montáž/, ale že ho budem predávať, je pravda, že som dlho uvažovala, že použijem účet 542, no
potom som použila účet 504. A stále nie som presvedčená či je to OK ...

Zamestnanci, keď kupujú nejaký materiál, tak preto, že ho potrebujú k montáži ... na každom doklade musí byť vyznačené na akú akciu-zákazku to išlo a ja na košieľku k dod.fa aj k dokladom z ERP dávam číslo konkr. zákazky ...

Jelena
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Ako sa správne účtujú reklamácie na tovare, ktorý spoločnosť predala konečnému zákazníkovi a za tovar boli zákazníkovi vrátené peniaze? A čo s DPH? Ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať