Zavrieť

Porady

Kurzový rozdiel a koneic roka

Prosím Vás poradte mi, ci som urobila chybu, ked som na konci roku 2006, prepočítala kurzom NBS, uhradený preddavok v cudzej mene, kurzom NBS k 31.12.2006 a vzniknutý kurzový rozdiel som dala ako daňový výdavok.
Podľa zákona prepočet pohľadávok a záväzkov k 31.12. je daňovým výdavkom, len kamoška ma zmiatla, ze to mal byť nedaňový výdavok, tak neviem co teraz??
V podtate keby som mala tie peniaze na účet tak by som ich tiež ocenila kurzom NBS k 31.12.
Som zúfalá je dosť vysoká suma.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    KR z úhrad záv. a pohľ. sú daňovo uznané. Doplním: kedže tu nešlo o úhradu záv. KR nevznikol.
    Naposledy upravil Tweety : 14.09.07 at 08:02

    Daduľa je offline (nepripojený) Daduľa

    Daduľa
    A este poprosím, takžiež aj majetok vlastne, valutové pokladnice a valutové účty ocenené na konci roku a vzniknuté kurzové rozdiely môžu ísť do daňových výdavkov alebo príjmov??
    Vdaka!!!!!!

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    Kurzové rozdiely nevznikajú v prípade pohľadávok z titulu poskytnutých preddavkov v cudzej mene:
    – na dlhodobý nehmotný a hmotný majetok (účty 051 a 052),
    – na dlhodobý finančný majetok (účet 053),
    – na zásoby, služby, krátkodobý finančný majetok (účet 314),
    – zamestnancom (účet 335).
    Rovnako kurzové rozdiely nevznikajú pri záväzkoch z titulu prijatých krátkodobých preddavkov (účet 324) a dlhodobých preddavkov (účet 475). Dôvodom je, že poskytnuté preddavky (prijaté preddavky) sa neinkasujú (neuhrádzajú), ale zúčtovávajú.
    Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa účtujú kurzové rozdiely výsledkovým prístupom v prípade pohľadávok a záväzkov, derivátov, cenín a peňažných prostriedkov, opravných položiek a rezerv.

    Daduľa je offline (nepripojený) Daduľa

    Daduľa
    Takže napr. zaplatená záloha 10.000 eur dna 05.12.2006 kurz 34,00 = 340000,- SK, som mala nechať týmto kurzom k 31.12.2006 v ocenení účtu 314 xxx a nemala som ho prepočítavať zostatok 31.12.2006 v sume 10.000EUR napr. kurzom 33,500 335.000,- a nevyčísľovať kurzový rozdiel???
    Co urobiť???
    Opravné daňové priznanie a navýšiť si základ dane????
    Som hotová, lebo som to riešila niekoľko mesiacov a nakoniec toto???
    Aj tak vrelá vdaka!!
    D.

    raya1 je offline (nepripojený) raya1

    raya1
    Pri úhrade DF vznikol KR, ktorý sme prepočítali a zaúčtovali - bolo to v 3/2007.
    Keď sa bude zostavovať účtovná závierka - treba ešte niečo s tým ?
    nemám s tým skúsenosti, toto je môj prvý prípad

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    raya1 Pozri príspevok
    Pri úhrade DF vznikol KR, ktorý sme prepočítali a zaúčtovali - bolo to v 3/2007.
    Keď sa bude zostavovať účtovná závierka - treba ešte niečo s tým ?
    nemám s tým skúsenosti, toto je môj prvý prípad

    ak ste tu faktúru uhradili v celkovej sume a nie len čiastočne, už s tým nič nerobíte. je to vysporiadane.

    Daduľa je offline (nepripojený) Daduľa

    Daduľa
    p.Jacekova, chcem as poprosit o ten text o tych kurzovych rozdieloch, kedy nevznikaju, v ktorom pargrafe a zákone sa to nachádza???
    Ďakujem.

    Daduľa je offline (nepripojený) Daduľa

    Daduľa
    Ešte by som chcela napísať k tým uhradeným preddavkom na konci roku v cudzej mene, že prečo sa nemali prepočítavať ku koncu roka, keď teraz doplnili do Zákona o účtovníctve, že s platnosťou od 01.01.2008 nový odsek č.6 a píše sa: odsek 2, § 24 Z.o účt., nepoužije pri prijatých a poskytnutých preddavkoch ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
    Vyjadrite sa prosím.
    Naposledy upravil Daduľa : 14.09.07 at 09:32
    Alena Šimová
    podľa mňa sa účet 314 na konci roka prepočítava. Vyplýva to zo zákona o účtovníctve, par. 24, odst. 2.
    Naposledy upravil Alena Šimová : 14.09.07 at 11:02

    Daduľa je offline (nepripojený) Daduľa

    Daduľa
    Ja s Vami tiež súhlasím a taktiež si myslím že aj vzniknutý kurzový rozdiel ovplyvňuje základ dane, pokiaľ účt.jednotka sa nerozhodne nezahrňovať kurz. rozdiely do ZD a nahlasi to na príslušný DÚ.
    Prosím ešte o Váš názor.

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    poviem vám narovinu, ja som preddavku v cudzej mene ešte minulý rok prerátavala, ale tu na porade som sa dočítala, že sa to tak nemá robiť (vid môj príspevok predtým), takže už fakt neviem...

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Alena Šimová Pozri príspevok
    podľa mňa sa účet 314 na konci roka prepočítava. Vyplýva to zo zákona o účtovníctve, par. 24, odst. 2.
    Opravím je to §24 ods.3 postupov účtovania - hovoríme o kurz.rozdieloch vznikajúcich pri účtovnej závierke - vyčísluje sa k majetku a záväzkom podľa §4 ods.7 zákona o účtovníctve.
    Preddavky sa na konci roka ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovaná závierka, prepočítavajú kurzom NBS - a zaúčtuje sa na účet 563 alebo 663 so súvzťažným zápisom 314. Tkaže postup Daduly bol správny.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.