Zavrieť

Porady

zásoby v predajni

Dobrý deň, poradí mi niekto, pri účtovaní tovaru v malopredajni - účtuje sa ešte tovar aj v obstarávacích cenách?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Alena Šimová Pozri príspevok
    Dobrý deň, poradí mi niekto, pri účtovaní tovaru v malopredajni - účtuje sa ešte tovar aj v obstarávacích cenách?
    Pri nákupe jedine v obstarávacích cenách môžeš účtovať.
    Alena Šimová
    Vďaka, ide ale o to, že keď sa pozriem na Cenigovú, tá účtuje tovar v malopredajniach analyticky v predajných cenách a na ďalších analytikách je DPH a marža. Teda v sumáre to dáva obstarávaciu cenu. Ide mi len o správnosť účtovania, keďže mám povinnosť auditu.
    Alena Šimová
    Vďaka, ide len o to, že v Cenigovej je uvedené, že tovar v predajni sa účtuje v predajných cenách a analyticky DPH a marža, teda v konečnom dôsledku je to obstarávacia cena. Ja len kvôli tomu, že mám audit.

    Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

    Kačena I.
    Alena Šimová Pozri príspevok
    Vďaka, ide ale o to, že keď sa pozriem na Cenigovú, tá účtuje tovar v malopredajniach analyticky v predajných cenách a na ďalších analytikách je DPH a marža. Teda v sumáre to dáva obstarávaciu cenu. Ide mi len o správnosť účtovania, keďže mám povinnosť auditu.
    Myslím, že všetkým nám ide len o správnosť účtovania, ale tomu čo píšeš ja osobne nerozumiem. A kde si to čítala?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Alena Šimová Pozri príspevok
    Vďaka, ide len o to, že v Cenigovej je uvedené, že tovar v predajni sa účtuje v predajných cenách a analyticky DPH a marža, teda v konečnom dôsledku je to obstarávacia cena. Ja len kvôli tomu, že mám audit.
    Už asi 20 min. rozmýšľam ako to mám chápať. Ale podľa mňa účtujem:

    131/321 nákup tovaru
    131/321 cena prepravy tovaru,príp. ďalšie náklady na obstaranie
    132/131 prejatie na sklad
    343/321 dph

    211/604 tržba za tovar
    211/343 dph
    504/132 vydaj tovaru
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 14.09.07 at 09:57 Dôvod: Doplnenie
    Alena Šimová
    Tovar v predajniach:
    Príjem tovaru
    /131 v OC
    /13220 - obchodné rozpätie
    /13230 DPH
    13210 / predajná cena
    13220=obchodné rozpätie
    13230´=DPH z faktúry
    13210=tovar v predajnej cene

    Je to v knižke Podvojné účtovníctvo p. Cenigová

    pri predaji sa účtuje
    /13210 predajná cena
    13220 / obchodné rozpätie
    13230/ DPH
    504 obstarávacia cena

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Môžeš účtovať 3 spôsobmi:
    1. oceŃovanie v skutočných OC-cena obstarania vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním. (pri úbytkoch použiješ FIFO, alebo aritmetický priemer)
    2. oceňovanie v skutočnej cene obstarania, vo fakturovanej cene, pričom členíš účet na 2 analytické účty:
    - 132/1-fakturovaná cena
    - 132/2 - náklady súvisiace s obstaraním (pri úbytkoch zaúčtuješ do nákladov alikvotný podiel nkladov spojených s obstaraním tovaru pripad. na vyskladnený tovar)

    3.oceňovanie na sklade vo vopred stanovenej (pevnej) cene obstarania, kt. máš vo vnútropodnikovom cenníku, pričom členíš účet na 3 anylytické účty:
    - 132.1-vnútropodniková skladová cena (ubytok v skladových cenách)
    - 132.2 - oceňovacia odchýlka (rozdiel medzi fakturovanou a skladovou cenou) Ak. je táto cena obstarania vyššia, rozdiel účtuješ na ťarchu 112.2, ak je nižšia v prospech.
    Pri úbytkoch v skladovej cene 112.1 zaúčtuješ alikvotný podiel oceňovacích rozdielov do nákladov ako zvýšenie alebo zníženie
    - 112.3-skutočné náklady súvisiace s obstaraním äpri úbytkoch v skladovej cene 112.1 zaúčtuješ do nákladov alikvotný podiel vedľajších nákladov pri oceňovacej odchýlke....

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Alena Šimová Pozri príspevok
    Vďaka, ide ale o to, že keď sa pozriem na Cenigovú, tá účtuje tovar v malopredajniach analyticky v predajných cenách a na ďalších analytikách je DPH a marža. Teda v sumáre to dáva obstarávaciu cenu. Ide mi len o správnosť účtovania, keďže mám povinnosť auditu.
    Príklad:
    132 40 zásoby v predajni v spotrebitelských cenách Md
    132 30 obchodná marža k zásobám v SPC Dal
    132 20 Dph k zásobám v SPC Dal
    ------------------------------------------------------------------
    učet 132 na danej predajni je faktický obstarávacia cena zistená zo všetkých troch účtov


    Na konci mesiaca sa účet 604 - naúčtuje z dosiahnutých tržieb.
    Účet 504 sa naúčtuje zase rozdielovým spôsobom.

    Ubytok zásob v obstarávacich cenách zistíme rozdielovým spôsobom:
    ubytok zásob v spotrebiteľských cenách - ubytok obchodnej marže-ubytok Dph k zásobam.

    ubytok obchodnej marže zistíme podľa vzorca:

    1. najprv zistíme % obchodnej marže k zásobam

    Poč. stav obch. marže+ prírastok obch. marže od začiatku roka
    %=-------------------------------------------------------------
    Poč. stav zásob + prírastok zásob od začiatku roka

    2. vypočítame ubytok obchodnej marže podielom k predaným zásobam

    ubytok OM= predané zásoby v mesiaci * % obchodnej marže

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.