Zavrieť

Porady

szco - velky problem s odvodmi do soc. poistovne

Zdravim,
mam problem s vyskou poistneho do soc. poistovne. Zivnost som zalozil v polke decembra 2005. Do danoveho priznania som priznal fakturu vo vyske 107 000 sk. Odvody za rok 2005 mi vypocitali na cca 152 000 Sk podla ich vzorca kde sa deli poctom mesiacov. Kedze som podnikal iba jeden mesiac vypocitali mi maximalne odvody. To znamena ze ked som uviedol hruby prijem 107 000 co je bez nakladov tak ma ten jeden mesiac stal niekolkonasobne viac ako som zarobil. Myslite ze sa da stym nieco robit? Ci kazdy kto si zalozi zivnost v decembri ma skratka smolu ak presiahne 12 nasobok min. mzdy? Uz len to ze zivnostnik musi uvadzat do socky hruby prijem bez nakladov je chore. Ale toto sa mi zda mega chore.. Neviem ci mi niekto poradi ale rozhodne sa mi to zda dost neadekvatne aby clovek zaplatil na odvodoch viac ako zarobil. dik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    TATRY MKS je offline (nepripojený) TATRY MKS

    TATRY MKS
    Ja som mala tento problém za rok 2004 (SZČO od 1.11.2004). Tiež som mala príjem za dva mesiace ale boli tam príjmy za celý rok - robím účtovníctvo - vysvetľovala som šéfom v sociálnej poisťovni, že účtovníctvo sa dá urobiť aj za celý rok na konci roka - sú tam príjmy v podstate za celý rok. Nepomohlo, musela som si zobrať pôžičku a splatiť odvody. V roku 2005 som musela ísť na maródku - vôbec som si neuvedomila, že to má aj druhú stránku ... - keď mi prišla maródka na účet v tisícoch skoro som odpadla.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    rozich Pozri príspevok
    Uz len to ze zivnostnik musi uvadzat do socky hruby prijem bez nakladov je chore. Ale toto sa mi zda mega chore.. Neviem ci mi niekto poradi ale rozhodne sa mi to zda dost neadekvatne aby clovek zaplatil na odvodoch viac ako zarobil. dik
    K tomuto - hrubý príjem sa uvádza iba pre posúdenie, či je SZČO povinne poistený. Vymeriavací základ sa určuje zo základu dane. Takže asi tam bude problém.
    Ak si odpočítaš náklady, minimálne paušál 40%, aspoň o to sa ti zníži odvod na SP, T.j. mal by si VZ = 107000-40% =64200, VZ je 1/2, t.j. 32100. Aj to je dosť ale aspoň čosi. Inak už iba ukončiť živnosť alebo maximálne využívať PN, OČR - za tú dobu poistné neplatíš.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ad rozich:

    Bez urážky - treba sa naučiť kedy živnosť založiť - a kedy ju ukončiť.

    Zo živností typu, aký uvádzate v otázke, je prepych platiť odvody do SP. Kto v tom vie chodiť, žiadne odvody z takýchto živností do SP neplatí - a legálne.

    neshiq je offline (nepripojený) neshiq

    neshiq
    Jozef Mihál Pozri príspevok
    Ad rozich:

    Bez urážky - treba sa naučiť kedy živnosť založiť - a kedy ju ukončiť.

    Zo živností typu, aký uvádzate v otázke, je prepych platiť odvody do SP. Kto v tom vie chodiť, žiadne odvody z takýchto živností do SP neplatí - a legálne.
    Pan Mihal, nechcem odbocovat od hlavnej temy, ale chcel by som Vas poprosit ci by ste Vas prispevok mohli strucnejsie rozvit, pripadne ma odkazat na clanok kde sa to rozobera. Totiz uvazujem o zivnosti, tento prispevok mi vsak mierne pootvoril oci kedze sa blizi koniec roku. Dakujem. Pekny zvysok dna

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    neshiq Pozri príspevok
    Pan Mihal, nechcem odbocovat od hlavnej temy, ale chcel by som Vas poprosit ci by ste Vas prispevok mohli strucnejsie rozvit, pripadne ma odkazat na clanok kde sa to rozobera. Totiz uvazujem o zivnosti, tento prispevok mi vsak mierne pootvoril oci kedze sa blizi koniec roku. Dakujem. Pekny zvysok dna

    Pozri napríklad tu http://www.porada.sk/t30299-vplyv-zr...v-sp-a-zp.html

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    neshiq Pozri príspevok
    Pan Mihal, nechcem odbocovat od hlavnej temy, ale chcel by som Vas poprosit ci by ste Vas prispevok mohli strucnejsie rozvit, pripadne ma odkazat na clanok kde sa to rozobera. Totiz uvazujem o zivnosti, tento prispevok mi vsak mierne pootvoril oci kedze sa blizi koniec roku. Dakujem. Pekny zvysok dna
    neshig, to znamená,zdržiavaj sa na Porade a máš vyhraté. Všetko sa tu dozvieš a bezbolestne.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    S bolestným vo výške príslušného poplatku sa dozviete všetko a bez veľkého hľadania na www.drak.porada.sk.

    Pokiaľ ide o triky s odvodmi, napríklad tu:
    http://www.porada.sk/tags/index.php?...zacia-odvodov/

    szco - velky problem s odvodmi do soc. poistovne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.