Zavrieť

Porady

Zdvojený doklad

Ahoj poraďáci, neviem si rady s jedným prípadom. Kontrolovala som pohľadávky a zistila som, že mám vystavenú faktúru dva krát. Ide o to, že zákazník platil v hotovosti cez ERP a zrejme mu nestačil doklad ktorý mal, tak mu kolegyna vystavila aj faktúru s jeho údajmi a nikomu o tom nepovedala. takže pán platil v hotovosti, dph je odvedená v tržbe z ERP a je odvedená aj z faktúry, ktorá mi visí ako neuhradená, neviem čo s tým môžem ju vydobropisovať alebo vystornovať? Ide o faktúru z roku 2006.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Je to chyba. Tak k tomu aj pristúpte. DPH môžete opraviť iba cez dodatočné daňové priznanie. A rovnako môžete vyriešiť aj daň z príjmu. Spôsob účtovania záleží od významnosti chyby.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    rommy Pozri príspevok
    ...neviem čo s tým môžem ju vydobropisovať alebo vystornovať?
    Neuvádzate, čo myslíte dobropisom. V každom prípade sa nejedná o opravu základu dane podľa § 25 ZDPH. Ak dobropis myslíte podľa tohto ustanovenia, tak sa o dobropis nejedná. T.j. DPH nemôžete opraviť v zdaňovacom období kedy doklad o oprave vyhotovíte.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Nejde o veľkú sumu je to 769,70 ZD/výnos a 146,30 DPH... Musím opraviť minulý rok?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    rommy Pozri príspevok
    Nejde o veľkú sumu je to 769,70 ZD/výnos a 146,30 DPH... Musím opraviť minulý rok?
    Pre Vás neplatí povinnosť ale iba možnosť. T.j. odpoveď je nemusíte ale môžete opraviť vyššiu odvedenú DPH a vyššiu dańovú povinnosť pre daň z príjmu.

    V roku 2007 však o storno výnosov napríklad budete upravovať základ dane, nakoľko storno vecne súvisí s rokom 2006 a nie 2007. Na to nezabudnite, ak nebudete podávať DDP. Zároveň DPH môžete opraviť iba DDP. Ak ho nebudete podávať, nemôže sa premietnuť v oprave bežného zdaňovacieho obdobia, ostane Vám na strane D účtu 343 a preto ho budete musieť vysporiadať do výnosov ... a v tomto prípade už bežného účtovného obdobia v čase vyhotovenia "storna" (tak som pre tieto účely nazvala doklad k oprave chybného výnosu a k tomu prislúchajúcej dane).

    irma1 je offline (nepripojený) irma1

    irma1
    rommy Pozri príspevok
    Nejde o veľkú sumu je to 769,70 ZD/výnos a 146,30 DPH... Musím opraviť minulý rok?
    No, ja by som túto pohľadávku v celkovej výške 916,- Sk v súlade s § 19, ods.2, pís. i) Zákona o dani z príjmov odpísala z účtu 311 do daňových výdavkov.
    Neviem, či je to najsprávnejšie riešenie, ale asi najjednoduchšie.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    irma1 Pozri príspevok
    No, ja by som túto pohľadávku v celkovej výške 916,- Sk v súlade s § 19, ods.2, pís. i) Zákona o dani z príjmov odpísala z účtu 311 do daňových výdavkov.
    Neviem, či je to najsprávnejšie riešenie, ale asi najjednoduchšie.
    Nejedná sa o pohľadávku. Jedná sa o chybu. Nemôžeme odpísať v zmysle Vášho doporučenia pohľadávku, ktorá nevznikla.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.