Zavrieť

Porady

FO /zamestnanec/ - prenájom bytu

Zdravím,
potrebujem vyviesť z nejasností, lebo som už totálne mimo a neviem sa vymotať..
FO - zamestnanec - prenajíma byt (neposkytuje žiadne iné služby, nájomca je FO, nie na podnikanie)
Nájomca uhrádza prenajímateľovi nájomné + inkaso
prenajímateľ hradí inkaso + úver
1. čo všetko si môže dať prenajímateľ do výdavkov(inkaso, úroky, niečo z rekonštrukcie a pod.)?
2. musí uvádzať v DP aj príjem za inkaso, aj keď tieto fin.prostriedky použije hneď na úhradu inkasa?
Naposledy upravil seam : 19.09.07 at 15:36
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    seam je offline (nepripojený) seam

    seam
    ďakujem za odkazy na príspevky, no aj tak sa som sa nedopracovala ku konkrétnym odpovediam na dané otázky. Dopracovala som sa k svojím doterajším dohadom, že pri uplatňovaní skutočných výdavkov by sa byt stal OM a tým by nebol po piatich rokoch od nadobudnutia oslobodený od dane z predaja nehnuteľnosti, takže ostávajú paušálne výdavky (40%), no tu nastáva "domotanie" či sa zahrňujú do príjmu aj príjmy za inkaso, ktoré hradí prenajímateľ (2.otázka)?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    seam Pozri príspevok
    ďakujem za odkazy na príspevky, no aj tak sa som sa nedopracovala ku konkrétnym odpovediam na dané otázky. Dopracovala som sa k svojím doterajším dohadom, že pri uplatňovaní skutočných výdavkov by sa byt stal OM a tým by nebol po piatich rokoch od nadobudnutia oslobodený od dane z predaja nehnuteľnosti, takže ostávajú paušálne výdavky (40%), no tu nastáva "domotanie" či sa zahrňujú do príjmu aj príjmy za inkaso, ktoré hradí prenajímateľ (2.otázka)?

    Do príjmu za prenájom bytu vstupuje celá platba za prenájom v príslušnom mesiaci .
    Však to je nornmálny príjem ...neviem prečo sa Vám to nezdá .
    Pokiaľ si uplatníte paušálne výdavky tak ich uplatníte vo výške 40%/v čom sú zahrnuté aj mesačné platby za nájom a inkaso , čo platíte ako vlastník .Pokiaľ budete účtovať o preukázateľných výdavkoch , tak vaším výdavkom bude komplet platba nájom +inkaso na základe preukazeľných dokladov o platbe .

    O tomto presne pojednávajú aj niektoré pripojené linky .

    seam je offline (nepripojený) seam

    seam
    Ak nájomca bude platiť inkaso sám a prenajímateľovi uhrádzať len nájomne, bude v tomto prípade príjmom prenajímateľa len nájomne, na ktoré si bude môcť uplatňovať 40% výdavky?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    seam Pozri príspevok
    Ak nájomca bude platiť inkaso sám a prenajímateľovi uhrádzať len nájomne, bude v tomto prípade príjmom prenajímateľa len nájomne, na ktoré si bude môcť uplatňovať 40% výdavky?

    Už sa mi zdá že sa to začína zamotávať ............

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Johanka Pozri príspevok
    Áno, všetky prijaté platby v súvislosti s prenájmom sú príjmom.
    Ak príjmeš iba platbu nájomného, príjmom je iba nájomné .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Doplním , doporučujem to mať ošetrené v zmluve o prenájme , že podnájomca si energie hradí sám a prenajímateľovi platí nájom vo výške XXXX SK .Proste aby to bolo čisté .

    FO /zamestnanec/ - prenájom bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.