Zavrieť

Porady

Narok na danovy bonus

Zamestnanec ma dieta. Je vsak slobodny a dieta zije s matkou (dieta zije s matkou a zamestnanec zije sam). Na rodnom liste je uvedeny.
Ma narok na bonus? Za akych podmienok. V zakone je uvedene: "dieta zijuce s danovnikom v spolocnej domacnosti". Kto moze vydat potvrdenie o ziti v spolocnej domacnosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ľudka je offline (nepripojený) ľudka

    ľudka
    Môj názor: ak daňovník v daňovom vyhlásení uvedie, dieťa, že si naňho uplatňuje bonus, tak v plnej miere zodpovedá za to, že spĺňa podmienky na priznanie bonusu (teda, že žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti, ale to nie je tento prípad). Veď predsa nebudem skúmať, či niekto s niekým žije alebo nežije v spoločnej domácnosti. Je to daňovníkovi, že berie plnú zodpovednosť za to, čo uvedie a podpíše vo vyhlásení.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    machinak Pozri príspevok
    Zamestnanec ma dieta. Je vsak slobodny a dieta zije s matkou (dieta zije s matkou a zamestnanec zije sam). Na rodnom liste je uvedeny.
    Ma narok na bonus? Za akych podmienok. V zakone je uvedene: "dieta zijuce s danovnikom v spolocnej domacnosti". Kto moze vydat potvrdenie o ziti v spolocnej domacnosti?
    Slovíčko "spoločnej" sa v zákone nenachádza. Ak nežije rodič v domácnosti s dieťaťom nie je splnená jedna z podmienok na uplatnenie DB. Ak si zamestnanec uplatní nárok na DB podpísaním vyhlásenia a predložením rodného listu dieťaťa,nie je tvojou povinnosťou skúmať či žijú alebo nežijú v domácnosti /rozdielny trvalý pobyt nesvedčí o tom, že nežijú v domácnosti to len ako príklad/ a potvrdenie o žití v spoločnej domácnosti - nie, takéto potvrdenie nie je "podmienkou" pre priznanie DB a pochybujem, že by niekto takéto potvrdenie vydal.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak bolo dieťa zverené do výchovy matky a nežijú v spoločnej domácnosti, slobodný zamestnanec - otec dieťaťa nemá nárok na daňový bonus.
    Potvrdenie o spoločnej domácnosti potvrdzuje svojim podpisom vo vyhlásení. Čiže ak podpíše čo nie je pravda, zodpovedá za následky a neoprávnene vyplatený daňový bonus musí vrátiť.

    --------
    Veronika

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ľudka Pozri príspevok
    Môj názor: ak daňovník v daňovom vyhlásení uvedie, dieťa, že si naňho uplatňuje bonus, tak v plnej miere zodpovedá za to, že spĺňa podmienky na priznanie bonusu (teda, že žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti, ale to nie je tento prípad). Veď predsa nebudem skúmať, či niekto s niekým žije alebo nežije v spoločnej domácnosti. Je to daňovníkovi, že berie plnú zodpovednosť za to, čo uvedie a podpíše vo vyhlásení.
    Plne súhlasím, ale ak na to príde DÚ potom bude aj zamestnávateľ postihovaný, lebo odvádzal menej dane zo závislej činnosti, a nehovoriac o vysporiadaní dane v rámci ročného zúčtovania. Neviem ako by zamestnanec zareagoval, keď v ročnom zúčtovaní strhneš mu neoprávnené vyplatené DB. Nie je to povinnosť ale ja osobne to skúmam, práve preto, aby som predchádzal tieto prípady.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Hm - neviem prečo by mal byť zamestnávateľ postihovaný. "Milujem" kopec potvrdení, prehlásení - overených, neoverených malých či veľkých. Milujem mzdárov či mzdárky, ktorým napríklad nestačí prehlásenie manžela či manželky o vlastnom príjme, ale vyžadujú potvrdenia zo sociálky, z úradu práce ...... len ma "zaráža", že ešte neprišli na to, že vlastným príjmom je napr. aj úrok zo stav. sporenia, či štátna prémia - koľkože máme tých stavebných sporiteľní? - preveriť, doložiť, podložiť ......... ale toto je mimo témy.

    Narok na danovy bonus

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.