Zavrieť

Porady

strata v s.r.o,

potrebovala by som poradiť ohľadne možností riešenia straty z roku 2006 v s.r.o.,
- strata 30 000,- ZI = 200 000,- RF = 10 000,-
- je možnosť znížiť ZI o sumu 20 000 a RF 10 000,-
- alebo znížiť RF o 10 000 a 20 000 "nej-ako" zaúčtovať
poradte prosím, aké sú možnosti riešenia straty
ďakujem vopred
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
achmamina Pozri príspevok
potrebovala by som poradiť ohľadne možností riešenia straty z roku 2006 v s.r.o.,
- strata 30 000,- ZI = 200 000,- RF = 10 000,-
- je možnosť znížiť ZI o sumu 20 000 a RF 10 000,-
- alebo znížiť RF o 10 000 a 20 000 "nej-ako" zaúčtovať
poradte prosím, aké sú možnosti riešenia straty
ďakujem vopred
Kvôli takejto "malej" strate základné imanie by som neznižoval. A ZI nemôže byť menej ako 200 tisíc. Na úhradu straty použi RF, ak máte vytvorený. A zvyšok sa môže nechať ako neuhradená strata na 429, prípadne dať spoločníkom na úhradu.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

achmamina Pozri príspevok
potrebovala by som poradiť ohľadne možností riešenia straty z roku 2006 v s.r.o.,
- strata 30 000,- ZI = 200 000,- RF = 10 000,-
- je možnosť znížiť ZI o sumu 20 000 a RF 10 000,-
- alebo znížiť RF o 10 000 a 20 000 "nej-ako" zaúčtovať
poradte prosím, aké sú možnosti riešenia straty
ďakujem vopred
Základného imania sa nesmieš dotýkať - zákadné imanie nemá nič spoločné s vyrovnávaním straty. Treba urobiť záznam z riadneho valného zhromaždenia, kde spoločníci rozhodnú ako naložia s hospodárskym výsledkom - stratou. Možnosti sú:
1. celá strata sa pruúčtuje na neuhradenú stratu min. rokov:
30000,- 429 / 431
- a vedie sa potom na účte 429
2. iná možnosť je, že časť straty sa vysporiada s rezervným zákonným fondom a zvyšok sa prúčtuje na neuhradenú stratu min.rokov:
10000,- 421 / 431
20000,- 429 /431
alebo len 5000,-Sk z RF:
5000,- 421 /431
25000,- 429 / 431

Odporúčam nechať to rozhodnúť, prípadne si to schváliť spoločníkmi s.r.o., pretože oni musia tento výpis z VZ o rozhodnutí podpísať.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Orsz Pozri príspevok
Základného imania sa nesmieš dotýkať - zákadné imanie nemá nič spoločné s vyrovnávaním straty. Treba urobiť záznam z riadneho valného zhromaždenia, kde spoločníci rozhodnú ako naložia s hospodárskym výsledkom - stratou. Možnosti sú:
1. celá strata sa pruúčtuje na neuhradenú stratu min. rokov:
30000,- 429 / 431
- a vedie sa potom na účte 429
2. iná možnosť je, že časť straty sa vysporiada s rezervným zákonným fondom a zvyšok sa prúčtuje na neuhradenú stratu min.rokov:
10000,- 421 / 431
20000,- 429 /431
alebo len 5000,-Sk z RF:
5000,- 421 /431
25000,- 429 / 431

Odporúčam nechať to rozhodnúť, prípadne si to schváliť spoločníkmi s.r.o., pretože oni musia tento výpis z VZ o rozhodnutí podpísať.
Ak už bol vytvorený RF tak sa musí použiť na úhradu straty.
0 0
achmamina achmamina

achmamina je offline (nepripojený) achmamina

ďakujem všetkým za rady
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Ja by som tiež potrebovala poradiť ohľadom straty za predchádzajúce roky, HV výsledok v schvaľovacom konaní mám 66 715,00 Sk, toto chcem použiť na vykrytie straty z roku 2004 a toto som vykázala aj v daňovom priznaní- nakoľko mi to dovoľoval riadok v Dp, lebo som tam mala nejaké položky, ktoré mi navýšili základ dane. Zostáva mi však teraz rozdiel, 16 937,00 SK - tento potrebujem nejako zaúčtovať aj v účtovníctve, aby som si znížila celú stratu z účtu 429- ja som to chcela urobiť po schválení VZ - 354/431 ako pohľadávku voči spoločníkom , pretože na účte rez. fondu z ktorého by som to ev. mohla urobiť už nemám nič.
Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
heluška Pozri príspevok
Ja by som tiež potrebovala poradiť ohľadom straty za predchádzajúce roky, HV výsledok v schvaľovacom konaní mám 66 715,00 Sk, toto chcem použiť na vykrytie straty z roku 2004 a toto som vykázala aj v daňovom priznaní- nakoľko mi to dovoľoval riadok v Dp, lebo som tam mala nejaké položky, ktoré mi navýšili základ dane. Zostáva mi však teraz rozdiel, 16 937,00 SK - tento potrebujem nejako zaúčtovať aj v účtovníctve, aby som si znížila celú stratu z účtu 429- ja som to chcela urobiť po schválení VZ - 354/431 ako pohľadávku voči spoločníkom , pretože na účte rez. fondu z ktorého by som to ev. mohla urobiť už nemám nič.
Ďakujem
Zvyšok straty si uplatniť v DP za rok 2008, ak budeš mať základ dane (zisk). Vzniknutú stratu môžeš odpisovať počas 5 rokov.
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Opravujem sa, v prvom príspevku som zabudla napísať, že v daňovom priznaní som ale mohla umorovať sumu 83653,00, lebo bol vyšši zaklad dane ako HV pred zdanením, takže tam je ten rozdiel 16937,00 SK - a vlastne s týmto rozdielom si v účtovníctve neviem rady, pretože to neviem ničím vykryť. Preto som uvažovala o tom, že to dám na schválenie ako pohľadávku voči spoločníkom..a účtovala by som 354/429.
0 0
Lucka V Lucka V

Lucka V je offline (nepripojený) Lucka V

Dobrý večer a ja chcem reagovať na stratu v sume 2O.020 Sk z roku 2005. Mám ju zaúčtovanú na 429/431. V roku 2006 mám zisk 3.500 Sk. A neumorila som stratu nakoľko nik mi nevedel poradiť vyplniť tlačivo DP PO čo sa týka straty. Za rok 2006 budem prvý krát účtovať rezervný fond aj to mi vyhádza len 175 Sk. Za rok 2007 by som chcela dať zisk 25.000 sk aby som mohla umoriť stratu. Ale neviem či mám zájsť na daňový úrad aby mi tam poradili ako to dať do riadkov. A chcem sa ešte opýtať ohľadom toho valného zhromždenia. Musí byť nejaký záznam v Interných dokladoch o val. zhromaždení. Lebo manžel má s.r.o. so švagrom.Tak neviem či tu treba nejaký záznam.Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Lucka V Pozri príspevok
Dobrý večer a ja chcem reagovať na stratu v sume 2O.020 Sk z roku 2005. Mám ju zaúčtovanú na 429/431. V roku 2006 mám zisk 3.500 Sk. A neumorila som stratu nakoľko nik mi nevedel poradiť vyplniť tlačivo DP PO čo sa týka straty. Za rok 2006 budem prvý krát účtovať rezervný fond aj to mi vyhádza len 175 Sk. Za rok 2007 by som chcela dať zisk 25.000 sk aby som mohla umoriť stratu. Ale neviem či mám zájsť na daňový úrad aby mi tam poradili ako to dať do riadkov. A chcem sa ešte opýtať ohľadom toho valného zhromždenia. Musí byť nejaký záznam v Interných dokladoch o val. zhromaždení. Lebo manžel má s.r.o. so švagrom.Tak neviem či tu treba nejaký záznam.Ďakujem
Ako sa to robí, že chcem dať zisk? Hospodársky výsledok predsa by mal byť podľa účtovníctva, či nie?
0 0
Lucka V Lucka V

Lucka V je offline (nepripojený) Lucka V

Ale my sme drobná firma s.r.o., kde si viem prispôsobiť náklady a výnosy. Ja mám tam len nákup tovaru a predaj. Takže nič výnimočné. Ani majetok, ani autá. Robím len 504/604. Poprípade 1 zamestnanec. Takže preto si viem prispôsobiť zisk.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Lucka V Pozri príspevok
Ale my sme drobná firma s.r.o., kde si viem prispôsobiť náklady a výnosy. Ja mám tam len nákup tovaru a predaj. Takže nič výnimočné. Ani majetok, ani autá. Robím len 504/604. Poprípade 1 zamestnanec. Takže preto si viem prispôsobiť zisk.
Poprípade 1 zamestnanec sa má ako chápať? Keď potrebujem náklady tak ho tam dám, keď nie tak nie? Alebo ako? Ja 504/604 som ešte nikdy nerobil. Účtujem 504/32x, prípadne 211, a 31x/604, prípadne 211/604. A ak som platiteľom DPH tak aj to samozrejme
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Lucka V Pozri príspevok
Dobrý večer a ja chcem reagovať na stratu v sume 2O.020 Sk z roku 2005. Mám ju zaúčtovanú na 429/431. V roku 2006 mám zisk 3.500 Sk. A neumorila som stratu nakoľko nik mi nevedel poradiť vyplniť tlačivo DP PO čo sa týka straty. Za rok 2006 budem prvý krát účtovať rezervný fond aj to mi vyhádza len 175 Sk. Za rok 2007 by som chcela dať zisk 25.000 sk aby som mohla umoriť stratu. Ale neviem či mám zájsť na daňový úrad aby mi tam poradili ako to dať do riadkov. A chcem sa ešte opýtať ohľadom toho valného zhromždenia. Musí byť nejaký záznam v Interných dokladoch o val. zhromaždení. Lebo manžel má s.r.o. so švagrom.Tak neviem či tu treba nejaký záznam.Ďakujem
Účtovník samotný môže bez rozhodnutia VZ preúčtovať HV v schvaľovacom konaní na neuhradenú stratu min.rokov alebo na nerozdelený zisk min. rokov. O akomkoľvek inom rozdelení musí rozhodnúť VZ.
0 0
Lucka V Lucka V

Lucka V je offline (nepripojený) Lucka V

Ale valné zhromaždenie tvorí manžel a švagor. z toho vyplýva že si to môžem rovno sama rozhodnúť čo s tou stratou, lebo to je maličká firma, kde je len nákup a predaj tovaru. Žiadna veľká firma kde je 40 zamestnancov a 5 konatelia.
Preto chcemvedieť ako to funguje keď je to len drobná firma. Určite v drobných firmách neexistuje aby robili valné zhromaždenia, alebo sa mýlim?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Lucka V Pozri príspevok
Ale valné zhromaždenie tvorí manžel a švagor. z toho vyplýva že si to môžem rovno sama rozhodnúť čo s tou stratou, lebo to je maličká firma, kde je len nákup a predaj tovaru. Žiadna veľká firma kde je 40 zamestnancov a 5 konatelia.
Preto chcemvedieť ako to funguje keď je to len drobná firma. Určite v drobných firmách neexistuje aby robili valné zhromaždenia, alebo sa mýlim?
To veru sa mýliš. A čo keď manžel a švagor sa pohádajú a budú prstom ukazovať jeden na druhého, že kto vlastne odsúhlasil delenie zisku, resp. narábanie so ziskom. Druhá vec zápisnica z valného zhromaždenia je povinnou prílohou listín, ktoré sa odovzdávajú na Registrový súd do zbierky listín, okrem DP a povinných príloh.
0 0
Lucka V Lucka V

Lucka V je offline (nepripojený) Lucka V

Druhá vec zápisnica z valného zhromaždenia je povinnou prílohou listín, ktoré sa odovzdávajú na Registrový súd do zbierky listín, okrem DP a povinných príloh.
A tá zápisnica sa neposiela na Registrový súd, pri nejakom obrate firmy napr. nad 10.000.000 SK a pod obratom 10.000.000 SK nemámpovinnosť posielať žiadne DP +prílohy a zápisnicu z val. zhromaždenia. Lebo viem že u nás vo firme majú tu povinnosť ale majú vysoký obrat ročný v milion SK a majú aj povinný audti. Ale pokiaľ nemáš povinný audit a obrat vyše niekoľko miliónov tak nemáš povinnosť posielať Dp + prílohy na Registrový súd. Ak sa mýlim tak ma opravte. Ďakujem
0 0
Lucka V Lucka V

Lucka V je offline (nepripojený) Lucka V

[quote=Lucka V;639240]Druhá vec zápisnica z valného zhromaždenia je povinnou prílohou listín, ktoré sa odovzdávajú na Registrový súd do zbierky listín, okrem DP a povinných príloh.

A tá zápisnica sa neposiela na Registrový súd, pri nejakom obrate firmy napr. nad 10.000.000 SK a pod obratom 10.000.000 SK nemámpovinnosť posielať žiadne DP +prílohy a zápisnicu z val. zhromaždenia. Lebo viem že u nás vo firme majú tu povinnosť ale majú vysoký obrat ročný v milion SK a majú aj povinný audti. Ale pokiaľ nemáš povinný audit a obrat vyše niekoľko miliónov tak nemáš povinnosť posielať Dp + prílohy na Registrový súd. Ak sa mýlim tak ma opravte. Ďakujem
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Lucka V Pozri príspevok
Ale my sme drobná firma s.r.o., kde si viem prispôsobiť náklady a výnosy. Ja mám tam len nákup tovaru a predaj. Takže nič výnimočné. Ani majetok, ani autá. Robím len 504/604. Poprípade 1 zamestnanec. Takže preto si viem prispôsobiť zisk.
Síce som pochopila, že chcete "vymodelovať" hospodársky výsledok, k tomu sa nebudem vyjadrovať...

Nezabudni zaúčtovať zostatok zásob na sklade, čo si účtovala celý rok priamo do nákladov na 504//321,211 atd, podľa inventarizácie k 31.12. na 132/504.

Hneď asi budete mať HV asi trošku iný.....ako je doposiaľ.(ak teda nejaké zásoby zostali)......
0 0
Lucka V Lucka V

Lucka V je offline (nepripojený) Lucka V

Ďakujem Atka 4 že ste to povedali za mňa nevedela som nájsť v hodné slovo vymodelovať hosp. výsledok. A tie zásoby už mám zaúčtované ďakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Lucka V Pozri príspevok
Ďakujem Atka 4 že ste to povedali za mňa nevedela som nájsť v hodné slovo vymodelovať hosp. výsledok. A tie zásoby už mám zaúčtované ďakujem.
Povinnosť zasielania DP a príloh + zápisnice z VZ nie je ohraničená od nejakého obratu. Každá právnická osoba zapísaná do Obchodného registra je povinná do 30 dni od konania VZ zaslať listiny, inak hrozí pokuta.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 10.02.08 at 18:02
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
smith Pozri príspevok
Povinnosť zasielania DP a príloh + zápisnice z VZ nie je ohraničená od nejakého obratu. Každá právnická osoba zapísaná do Obchodného registra je povinná do 30 dni od konania VZ zaslať listiny, inak hrozí pokuta.
prosím §§------------viem že to platí v ČR, ale u nás??
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať