Zavrieť

Porady

zamestnať čiastočného invalida

Chcela by so vedieť čo všetko vyplýva z toho, keď zamestnáme čiastočného invalida. Hlásenia, povinnosti, úľavy atď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Simiimi Pozri príspevok
    otec je invalidný dôchodca na 50%, na výplatnej páske má uvedené:
    ZP 4%
    IP neplatí
    podľa mňa by mal mať odvod do ZP 2% a IP na sociálku by mu mali normálne strhávať. Mám pravdu?
    áno, na ZP má mať zníženú sadzbu aj z-c -2 % aj z-ľ -5 %
    IP na sociálku platí, IP neplatia nad 70 %

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Simiimi Pozri príspevok
    otec je invalidný dôchodca na 50%, na výplatnej páske má uvedené:
    ZP 4%
    IP neplatí
    podľa mňa by mal mať odvod do ZP 2% a IP na sociálku by mu mali normálne strhávať. Mám pravdu?
    Ano máš pravdu,
    dal rozhodnutie o invalidite mzdárke. Ak nedal tak ona nemôže dať nižšiu sadzbu.
    Ale mali by mu strhávať do ZP 2% a do SP aj IP.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Povinnosti také isté ako pri ostatných zamestnacoch,inv.dôch.s poklesom schpnosti vyk.záv.činn.o viac ako 70% neplatí určité fondy,trebaedieť najprv % určenej inval.

    dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

    dada 1
    Do ZP odniesť doklad o inv. nakoľo sa platia znížené odvody za týchto zamestnancov 2%-5%

    svedia je offline (nepripojený) svedia

    svedia
    ahojte poradaci... máme od 01/09/2008 zamestnávať na HPP invalidného dôchodcu má 45%. Poprečítala som si tu na fajn-mojej porade,( na ktorú nedám dopustiť, vždy mi pomôže čo treba.. ) Samozrejme nahlásiť na ZP a SP ako in.dôchodcu. Asi treba aj priložiť doklad od neho, že je ID? Príjem môže mať aj viac ako min. mzda. Odvody do ZP sa platí 2%- zamestnanec, 5%- zamestanvateľ.
    Ale do tej SP mám chaos... Normálne ako zamestnanca stým, že sa neplatia odvody PvNezamestnanosti? Ďakujem za odpovede..

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    svedia Pozri príspevok
    ahojte poradaci... máme od 01/09/2008 zamestnávať na HPP invalidného dôchodcu má 45%. Poprečítala som si tu na fajn-mojej porade,( na ktorú nedám dopustiť, vždy mi pomôže čo treba.. ) Samozrejme nahlásiť na ZP a SP ako in.dôchodcu. Asi treba aj priložiť doklad od neho, že je ID? Príjem môže mať aj viac ako min. mzda. Odvody do ZP sa platí 2%- zamestnanec, 5%- zamestanvateľ.
    Ale do tej SP mám chaos... Normálne ako zamestnanca stým, že sa neplatia odvody PvNezamestnanosti? Ďakujem za odpovede..
    .. do SP všetky odvody ako ostatným..

    svedia je offline (nepripojený) svedia

    svedia
    Takže všetky odvody do SP rovnako. To len keď je inv. dôchodca nad 70% tak nemusí platiť nejake odvody? že? ( PvNez, inval. pois., )

    svedia je offline (nepripojený) svedia

    svedia
    dodrý link, a ešte keď budem rátať mzdu, hrubá mzda bude okolo 13000,- môžem odrátať odpočitateľnú položku ako u všetkých zamestnancov?

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Áno , poberateľ inval. dôchodku má nárok na uplatnenie nezdanit. časti zákl.dane

    Simiimi je offline (nepripojený) Simiimi

    Simiimi
    otec je invalidný dôchodca na 50%, na výplatnej páske má uvedené:
    ZP 4%
    IP neplatí
    podľa mňa by mal mať odvod do ZP 2% a IP na sociálku by mu mali normálne strhávať. Mám pravdu?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Simiimi Pozri príspevok
    a viete mi dať aj link ohľadom tej sociálky?
    zdroj http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...2009-gty/1468s

    ** invalidné poistenie neplatí:

    • poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku
    • a zamestnávateľ za tohto zamestnanca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.