Zavrieť

Porady

Remeselná živnosť-poraďte

Ahojte poraďáci!
Mám malý problém. Manžel začína od 1.10.2007 podnikať. Otvoril si živnosť na zámočníctvo, klampiarstvo a na dopravu.
CHcem sa opýtať, že čo je výhodnejšie...viesť jednoduché účtovníctvo (príjmy a preukázateľné výdavky), alebo si uplatniť paušál.
Ale teraz neviem, aký paušál si môže uplatniť 40% alebo 60%? Lebo zámočníctvo a klampiarstvo sú remeselná živnosť ale čo tá doprava, ktorú vlastne vykonávať nebude dal si ju len pre istotu do živnostenského listu a teda príjmy z tejto živnosti určite nebudú.
Poraďte mi prosím.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    pokiaľ nebude mať príjmy z dopravy, môže uplatniť 60% výdavky, ak bude mať príjmy aj z remesiel aj z dopravy, môže uplatniť 40% výdavky. Viesť účtovníctvo môže v oboch prípadoch. Čo je výhodnejšie? Treba vziať do rúk kalkulačku a spočítať príjmy, potom výdavky. A nakoniec matematicky porovnať výšku výdavkov a výšku 60% z príjmov. Jednoznačná odpoveď nie je možná z dôvodu nepoznania výšky príjmov, výšky nákladov atď.

    Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

    Vanesa34
    Dobrý deň. Manžel má remeselnú živnosť a uplatňuje si paušálne výdavky 60%. Pri RZZP mu vyšiel preplatok. Může si uplatniť aj tak 60% výdavky? Kam ho mám zaradiť v Daň. priznaní? Ďakujem.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Preplatok z RZZP zapíše do oddielu VIII. r. 10 vrátené poistné. Môže si uplatniť paušálne výdavky 60 %.

    Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

    Vanesa34
    Ďakujem za odpoveď. Ešte by som sa chcela spýtať v ktorom § je to napísané. V § 8, ods.1, pís.k. som už nič také nenašla. Sú tam už len príjmy z derivát.operácií.Ďakujem.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Vanesa34 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Ešte by som sa chcela spýtať v ktorom § je to napísané. V § 8, ods.1, pís.k. som už nič také nenašla. Sú tam už len príjmy z derivát.operácií.Ďakujem.
    Po nadobudnutí účinnosti novely ZDP sa písm.k. vypustilo a preplatok sa bude zahrňovať do príjmov,z ktorých sa poistné platilo v § 5 alebo § 6 ZDP.

    heike je offline (nepripojený) heike

    heike
    Pri rozhodovaní sa o tom, či sa budú uplatňovať paušálne alebo skutočné výdavky je potrebné si dať pozor - najmä v tom prípade, ak jeden rok mu výjde lepšie uplatniť si paušál a ďalší rok skutočné výdavky, pozor na daňové priznanie s neuhradenými pohľadávkami a záväzkami a odpismi.

    Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

    Vanesa34
    Teda v daň. priznaní odd.VIII, riadok 10 vrátené poistné, alebo spolu s príjmamy odd.VI, riadok 2 zo živnosti. Ak všetko spolu, můžem potom uplatniť 60% výdavky? Nevadí mi tam ten príjem, kt. nie je z remeselnej činnosti? Ide mi hlavne o tie paušálne výdavky, lebo preukazatelné mi vychádzajú menšie. Ďakujem všetkým za odpovede.

    Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

    Vanesa34
    DP za rok 2007 a preplatok, kt. mi teraz vyšiel v RZZP v júni 2007 (ZP za 2006)
    Naposledy upravil Vanesa34 : 28.09.07 at 05:02

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    vikinka Pozri príspevok
    Po nadobudnutí účinnosti novely ZDP sa písm.k. vypustilo a preplatok sa bude zahrňovať do príjmov,z ktorých sa poistné platilo v § 5 alebo § 6 ZDP.
    Myslím si, že pri paušálnyh výdavkoch by sa mali o preplatok z RZ ZP znížiť zaplatené odvody...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.