Zavrieť

Porady

faktúra od fyzickej osoby nepodnikateľa

ahojte do našej spoločnosti došla faktúra od nepodnikateľa fyzickej osoby, je to správne, ak nie čo mám robiť?
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

daniell Pozri príspevok
ahojte do našej spoločnosti došla faktúra od nepodnikateľa fyzickej osoby, je to správne, ak nie čo mám robiť?
Na základe čoho prišla a na čo je tá faktúra?
0 0
daniell daniell

daniell je offline (nepripojený) daniell

nejaký ujo poslal fakturu na základe zmluvy, že má v záhrade nejaku reklamnu tabulu
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

daniell Pozri príspevok
nejaký ujo poslal fakturu na základe zmluvy, že má v záhrade nejaku reklamnu tabulu
Ak existuje zmluva, mali by ste na základe nej vyplatiť dohodnutú sumu. Neviem, či môže nepodnikateľ vystaviť faktúru.
0 0
daniell daniell

daniell je offline (nepripojený) daniell

prave to chcem vediet co stou fakturou
0 0
daniell daniell

daniell je offline (nepripojený) daniell

???
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

JAJA11 Pozri príspevok
Ak existuje zmluva, mali by ste na základe nej vyplatiť dohodnutú sumu. Neviem, či môže nepodnikateľ vystaviť faktúru.
S faktúrami vystavovanými "nepodnikateľmi" sa stretávam pri prenájmoch nehnuteľností - faktúrujú nájmy, energie, ...
Ak im Zákon o dani z príjmov umožňuje viesť účtovníctvo, prečo by nemohli vystavovať faktúry ?
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Určite nemôže nepodnikateľ FO vystavovať faktúry,
na základe zmluvy o prenájme určitej časti nehnuteľnosti na reklamné učely, billboard, reklamná tabuľa ap. sa dohodne čiastka za uskutočnenú službu. Dokladom do účtovníctva je výdavkový doklad o výdavku firmy na uvedený cieľ
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
hanelie Pozri príspevok
Určite nemôže nepodnikateľ FO vystavovať faktúry,
na základe zmluvy o prenájme určitej časti nehnuteľnosti na reklamné učely, billboard, reklamná tabuľa ap. sa dohodne čiastka za uskutočnenú službu. Dokladom do účtovníctva je výdavkový doklad o výdavku firmy na uvedený cieľ
A podľa čoho usudzuješ že URČITE nemôže ??? Je to niekde v zákone uvedené kto môže a kto nie ? Rád by som sa o niečo oprel ked to budem prezentovať ďalej.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
daniell Pozri príspevok
nejaký ujo poslal fakturu na základe zmluvy, že má v záhrade nejaku reklamnu tabulu

Nejaký "ujo " má zrejme s Vašou firmou zmluvu , že si prenajímate určitú plochu na jeho pozemku ,kde je osadená reklamná tabuľa Vašej firmy . Ak je to tak , tak máte s ním s písanú zmluvu o prenájme ,bolo by vhodné z Vašej strany ,aby ste pozreli do zmluvy ,ako sú dohodnuté platobné podmienky .

Pokiaľ máte dohodnutý termín platby , tak treba sledovať zmluvu a na základe danej dohody nájom aj uhradiť , nečakať od neho na faktúru , ale mu nájom vyplatiť na základe zmluvy . Ak sa tak nestalo , možno vzal faktúru a vypísal Vám ju .

Ja by som v tom nevidela až taký problém aj keď vystavil FA , ak je FO , nie je podnikateľ , nie je platca DPH ...... prvoradá je zmluva .

P.S. On možno ani nevie , že FA vystavovať nemusí .Treba ho poučiť.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
A podľa čoho usudzuješ že URČITE nemôže ??? Je to niekde v zákone uvedené kto môže a kto nie ? Rád by som sa o niečo oprel ked to budem prezentovať ďalej.
skúsim pohľadať, ale vystavená FA musí obsahovať min. IČO a DIČ, od nepodnikateľa FO sa takéto situácie riešia kúpno-predajnou zmluvou, alebo priamo výdavkovým dokladom /ak sú to pravidelné platby tak podložené zmluvou o..../
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

A možno aj je platiteľom DPH /otázka je založená v téme DPH a zadávateľ nepíše, či je faktúra alebo nie s DPH/ podľa §3 ods. 2
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
nejaký ujo poslal fakturu na základe zmluvy, že má v záhrade nejaku reklamnu tabulu
ja by som skôr videla problém v tom, že ten "ujo" nevie ako od vás dostať peniaze, pretože to je vaša povinnosť zaplatiť niečo na základe niečoho...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

hanelie Pozri príspevok
skúsim pohľadať, ale vystavená FA musí obsahovať min. IČO a DIČ,
Ak bolo pridelené IČO , DIČ a IČ pre DPH, tak sa musí uvádzať na všetkých obchodných písomnostiach /ako je napr. aj faktúra/.

Ak neboli pridelené žiadne číslo, tak sa neuvádza, ale nikde nie je povedané, že faktúru nemôže vystaviť aj iný ako platiteľ DPH. O povinnosti vystaviť faktúru hovorí zákon o DPH.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
evina Pozri príspevok
A možno aj je platiteľom DPH /otázka je založená v téme DPH a zadávateľ nepíše, či je faktúra alebo nie s DPH/ podľa §3 ods. 2
Ja predpokladám , že plátcom DPH nie je , lebo zadávateľka by zmluvného partnera alebo zmluvnú stranu inak nenazvala ujom alebo že by predsa ?.........
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Ak neboli pridelené žiadne číslo, tak sa neuvádza, ale nikde nie je povedané, že faktúru nemôže vystaviť aj iný ako platiteľ DPH. O povinnosti vystaviť faktúru hovorí zákon o DPH.
môže vystavovať FA aj neplatca DPH, ale min. s IČO a DIČ, /resp s DIČ/
"ujo" už môže fakturovať aj keď je FO, lebo je zavedená povinná registrácia na DÚ pri prenájmoch nehnuteľností,
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Bežne účtujem faktúry od nepodnikateľov... presne za prenájom... Nikde som nečítala v zákone, že faktúry bez IČO a DIČ nie sú faktúry.... pokiaľ sa teda nebavíme v rovine DPH.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

hanelie Pozri príspevok
ale min. s IČO a DIČ, /resp s DIČ/
Ja opäť dodám, že "FAKTÚRU je povinný vystaviť platiteľ DPH.

Ostatní môžu vystaviť faktúru /aj bez prideleného IČO a DIČ/......je jedno ako NAZVEŠ dokument na základe, ktorého chceš, aby Ti odberateľ zaplatil....dôležitý je OBSAH..

A ešte trochu zo slovenčiny
faktúra -y -túr ž. písomné vyjadrenie fin. nároku za niečo,
Naposledy upravil Muška : 01.10.07 at 10:46 Dôvod: doplnenie červeným
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Faktúra alebo hovorovo účet je účtovný doklad zachytávajúci určitý výmenný vzťah, napríklad predaj tovaru, dvoch právnych subjektov (napríklad medzi dvoma právnymi osobami, medzi právnickou osobou a fyzickou osobou - podnikateľom a pod.).

Externé odkazy [úprava]
  • FILIT Zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok
Zdroj: "http://sk.wikipedia.org/wiki/Fakt%C3%BAra"

a možno to je len výmena názorov, v podstate čo nie je vyslovene zakázané - to je dovolené,
Naposledy upravil hanelie : 01.10.07 at 11:02
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Muška Pozri príspevok
Ja opäť dodám, že "FAKTÚRU je povinný vystaviť platiteľ DPH.

Ostatní môžu vystaviť faktúru /aj bez prideleného IČO a DIČ/......je jedno ako NAZVEŠ dokument na základe, ktorého chceš, aby Ti odberateľ zaplatil....dôležitý je OBSAH..

A ešte trochu zo slovenčiny
faktúra -y -túr ž. písomné vyjadrenie fin. nároku za niečo,
Ja už iba doplním odkaz na čl. 2 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Muška Pozri príspevok
Ak bolo pridelené IČO , DIČ a IČ pre DPH, tak sa musí uvádzať na všetkých obchodných písomnostiach /ako je napr. aj faktúra/.

Ak neboli pridelené žiadne číslo, tak sa neuvádza, ale nikde nie je povedané, že faktúru nemôže vystaviť aj iný ako platiteľ DPH. O povinnosti vystaviť faktúru hovorí zákon o DPH.
Ale je to potom faktúra? O faktúre sa hovorí len v zákone o DPH a takýto doklad nemá všetky náležitosti faktúry.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať