Zavrieť

Porady

uctovnictvo a naklady v cudzej mene

Ahojte,

som SZCO - igelitkar ;o) t.j. mam tu kopu dokladov ktore naraz donesiem uctovnicke.

Prave si tak sumarizujem svoje vydaje po mesiacoch a mam tu dost cestovnych / mhd / prijmovych dokladov z CR.

Chcem to trochu uctovnicke ulahcit => moja otazka znie - ako spravne mam prepocitat vydaje v CZK do SKK?

1) Zobrat kurz NBS k danemu datumu kedy bol doklad vystaveny, prepocitat do SKK a napisat vyslednu sumu ceruzkou na ten doklad?

2) Alebo staci pouzit iba jeden kurz (zaciatok pracovnej cesty) a s tym preratat vsetky doklady v danom mesiaci?

3) Alebo to mam radsej nechat na uctovnicku? ;o)

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Hm , to záleží na dohode s účtovníčkou. Keby si bol môj klient, tak Ti poviem, že správna je odpoveď č.3. .
    ... Ty si nejaký uvedomelý igelitkár. Že si čítal tému "Perličky účtovnej kancelárie " ?

    olio je offline (nepripojený) olio

    olio
    ...bude celkom dobré, ak účtovníčke priložíš do tej igelitky aj doklady z nákupu valút zo zmenárne alebo banky, ona si s tým už poradí...

    jogo je offline (nepripojený) jogo

    jogo
    Johanka Pozri príspevok
    Keby si bol môj klient, tak Ti poviem, že správna je odpoveď č.3. .
    to mi je jasne, a potom ma za to dodatocne skasnes, pretoze si musela prepocitavat CZK -> SKK kurz ;o)
    ja mam teraz cas, tak si to kludne prepocitam sam...

    Johanka Pozri príspevok
    Ty si nejaký uvedomelý igelitkár. Že si čítal tému "Perličky účtovnej kancelárie " ?
    nie necital, ale videl som ten vyraz pred chvilkou v nejakej teme a az potom mi docvaklo, co to znamena, kazdopadne sa mi ten vyraz paci ;o)

    Ty by si to ako uctovnicka ako prepocitala?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    jogo Pozri príspevok
    to mi je jasne, a potom ma za to dodatocne skasnes, pretoze si musela prepocitavat CZK -> SKK kurz ;o)
    ja mam teraz cas, tak si to kludne prepocitam sam...


    nie necital, ale videl som ten vyraz pred chvilkou v nejakej teme a az potom mi docvaklo, co to znamena, kazdopadne sa mi ten vyraz paci ;o)

    Ty by si to ako uctovnicka ako prepocitala?
    Neboj , pokiaľ bude zodpovedná účtovníčka aj tak si to prepočíta všetko .

    olio je offline (nepripojený) olio

    olio
    jogo Pozri príspevok
    to mi je jasne, a potom ma za to dodatocne skasnes, pretoze si musela prepocitavat CZK -> SKK kurz ;o)
    ja mam teraz cas, tak si to kludne prepocitam sam...


    nie necital, ale videl som ten vyraz pred chvilkou v nejakej teme a az potom mi docvaklo, co to znamena, kazdopadne sa mi ten vyraz paci ;o)

    Ty by si to ako uctovnicka ako prepocitala?
    ak chceš svojej účtovníčke silou-mocou pomôcť, tak jej na doklad ceruzkou napíš kurz NBS platný v deň platby....
    PS: medzi nami - ona si to aj tak preverí...
    Naposledy upravil olio : 08.10.07 at 14:32 Dôvod: doplnenie

    jogo je offline (nepripojený) jogo

    jogo
    olio Pozri príspevok
    ak chceš svojej účtovníčke silou-mocou pomôcť, tak jej na doklad ceruzkou napíš kurz NBS platný v deň platby....
    PS: medzi nami - ona si to aj tak preverí...
    ok, uz som si to vsetko pekne spocital ;o) pouzil som pausalny cz kurz 1,3 a je to. zas tych cz dokladov nebolo tolko, tak to necham radsej na uctovnicku.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Počkať, počkať baby. Igelitkár môže byť, ale inteligentný.
    Ak si niekto číta poradu a zaujíma ho účtovanie, tak klobúk dolu.
    Máme tu i účtovníkov a hlavných účtovníkov, ....a pýtajú sa otázky, že rozum zastáva. A napokon za účtovníka sa môže považovať každý. Môže si nájsť účtovníčku, a čo ak ona nebude vedieť kurzy, a naozaj bude lepšie, ak si účto spraví sám, poprípade si dá prekontrolovať.

    olio je offline (nepripojený) olio

    olio
    betka Pozri príspevok
    Počkať, počkať baby. Igelitkár môže byť, ale inteligentný.
    Ak si niekto číta poradu a zaujíma ho účtovanie, tak klobúk dolu.
    Máme tu i účtovníkov a hlavných účtovníkov, ....a pýtajú sa otázky, že rozum zastáva. A napokon za účtovníka sa môže považovať každý. Môže si nájsť účtovníčku, a čo ak ona nebude vedieť kurzy, a naozaj bude lepšie, ak si účto spraví sám, poprípade si dá prekontrolovať.
    Nepochybujem o inteligencii jogo... Je sympatické, že chce mať financie pod kontrolou... Vzhľadom na špecifiká účtovania v cudzej mene (valutová pokladnica, kurzové rozdiely, zahraničné pracovné cesty) je podľa mňa lepšie obrátiť sa na človeka, ktorý sa touto prácou "živí na plný úväzok". Preto myslím , že aj tie odpovede boli veľmi strohé.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    jogo Pozri príspevok
    to mi je jasne, a potom ma za to dodatocne skasnes, pretoze si musela prepocitavat CZK -> SKK kurz ;o)
    ja mam teraz cas, tak si to kludne prepocitam sam...

    Kurzový prepočet je v cene, nenavyšuje cenu za účtovnícke práce ...

    jogo je offline (nepripojený) jogo

    jogo
    evina Pozri príspevok
    Kurzový prepočet je v cene, nenavyšuje cenu za účtovnícke práce ...
    ty mas kurzovy prepocet standardne v cene uctovnickeho ukonu? ;o)

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    jogo Pozri príspevok
    ty mas kurzovy prepocet standardne v cene uctovnickeho ukonu? ;o)
    jogo, napríklad ja zvyšujem cenu až vtedy, keď firma má otvorený devízový účet v banke alebo má valutovú pokladnicu a pravidelne (každý mesiac) ich používa - inak nie. Dokladom vystaveným v cudzej menej sa nevyhneme ani vtedy, keď nie je dev.účet alebo pokladnica, ale to ešte neznamená že sa zvyšuje cena.
    Zmenu predpokladám až v budúcom roku 2008, ale bude to len prechodné, lebo v ďalšom roku (očákávam) že bude euro ako platná tuzemská mena.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.