Zavrieť

Porady

postúpenie úveru

Zdravím všetkých,

chcela by som sa poradiť ohľadom postúpenia úveru. FO-podnikateľ zobral úver na nákup strojov. Po roku ukončil živnosť, založil s.r.o. a previedol nesplatenú časť úveru na s.r.o. /cca 50 000,--/
1. ZC stroja 150 000,--Za akú sumu môže predať stroje na s.r.o., má sa v cene strojov zohladniť aj nesplatená časť úveru?
2. Ako účtovať úver na s.r.o.?

Vopred ďakujem za radu, Elen
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekonom99 je offline (nepripojený) ekonom99

    ekonom99
    1. Predajná cena bude dohodou, podľa mňa nie je limitovaná ZC ani zostatkom úveru a pod. (je tu aj možnosť vloženia stroja ako vecného vkladu do s.r.o., vyžaduje znalecký posudok)
    2. Prevedenie úveru na nový podnikateľský subjekt bolo asi vykonané so súhlasom banky (ak to umožňovali úverové podmienky). Takže účtovanie bude odo dňa prevzatia.

    oref je offline (nepripojený) oref

    oref
    Ďakujem za radu, ale nie je mi jasné na aké účty to zaúčtujem. Na strane dal na krátkodobý úver (231) ale čo strana MD keď nemám poskytnuté žiadne peň.prostriedky?

    ekonom99 je offline (nepripojený) ekonom99

    ekonom99
    oref Pozri príspevok
    Ďakujem za radu, ale nie je mi jasné na aké účty to zaúčtujem. Na strane dal na krátkodobý úver (231) ale čo strana MD keď nemám poskytnuté žiadne peň.prostriedky?
    Pri tejto transakcii prechádzajú na s.r.o. aktíva (auto) ale aj pasíva (záväzok z nesplateného úveru) a obidve transakcie si musia živnostník a sro medzi sebou aj finančne vysporiadať. Podľa mňa sa to dá riešiť naraz v kúpno-predajnej zmluve, kde sa uvedie, že auto sa predáva za 150 000,- ale kupujúci preberá aj dlh, ktorý vznikol pri kúpe auta (čerpanie úveru), ktorého zostatok je 50 000 a teda kupujúci zaplatí predávajúcemu len 100 000,- Sk. V účtovníctve sro sa auto zaradí za 150 000 (podľa zmluvy) a zaeviduje sa na účte D-461 zostatok úveru 50 000. Malo by to takto sedieť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.