Zavrieť

Porady

Danová kontrola a §15ods.6 zak 511

Zdravím všetkých,
daňová kontrola chce po nás niektoré údaje z účtovníctva v Exceli. (xls alebo dbf), odvoláva sa pritom na §15 ods.6 zak. 511.
Ten paragraf znie:
(6) Kontrolovaný daňový subjekt má vo vzťahu k zamestnancovi správcu dane tieto povinnosti:

a) umožniť poverenému zamestnancovi správcu dane vykonať daňovú kontrolu,
b) zabezpečiť vhodné miesto a podmienky na vykonanie daňovej kontroly,
c) poskytovať požadované informácie sám alebo ním určenou osobou,
d) predkladať účtovné a iné doklady, ktoré preukazujú hospodárske a účtovné operácie, vrátane evidencie a záznamov v písomnej forme alebo v technickej forme, 6ed) ktorých vedenie bolo správcom dane uložené, a podávať k nim ústne alebo písomné vysvetlenia,
e) predkladať v priebehu daňovej kontroly všetky dostupné dôkazné prostriedky preukazujúce jeho tvrdenia,
f) umožňovať vstup do sídla kontrolovaného daňového subjektu a do jeho prevádzkových priestorov a umožňovať rokovanie s jeho zamestnancom,
g) zapožičať doklady a iné veci mimo sídla alebo prevádzkových priestorov kontrolovaného daňového subjektu alebo poskytnúť výpisy, prípadne kópie (§ 14 ods. 3).

Predpokladám, že ide o písmeno d. Nič sa tam ale nehovorí o formáte súboru. Pri kontrole za rok 2003 sa im požadované dáta poskytli v pdf alebo txt súboroch. Zmenilo sa niečo a majú právo požadovať niečo v Exceli?
Tie zostavy, čo chcú :
-hlavnú knihu
- zostavu daňových odpisov
- skladovú evidenciu
- účtovný denník
- knihu dodávatelských a odberatelských FA
- evidenciu dph na vstupe a výstupe

Nie je problém poskytnuť tieto zostavy v elektronickej podobe (výstupy prehodíme do pdf), ale vadí mi tam ten excel. Výstupy zo softu totiž nie sú v takom formáte, aby sa dali jednoducho naimportovať do excelu.

Ďakujem za každú radu, či vysvetlenie.
Jana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Alena Šimová
    Uľahčujú si kontrolu. Tiež som mala nedávno kontrolu na DPH, kde mi daňový úradník vysvetlil, že oni majú taký program, kde si natiahne vyexportované údaje a ten mu skontroluje, či nedošlo k nejakej manipulácii s výsledkami. Keďže som však mala len pár faktúr, uspokojili sa s tlačovými zostavami a export do excelu nevyžadovali napriek tomu, že Omega to umožňuje. Len si myslím, že ak program neumožňuje takéto výsupy, nemajú právo ich vyžadovať.
    Naposledy upravil Alena Šimová : 17.10.07 at 06:43

    Danová kontrola a §15ods.6 zak 511

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.