Zavrieť

Porady

Nárok na dovolenku

Dobrý deň,
mám takúto otázku. Náš zamestnanec pracuje na kratší pracovný čas 1 deň v týždni a odpracuje 1 hodinu /je starobný dôchodca, na prac. zmluve má uvedený úväzok max. 5 hodín týždenne/. Ako sa v takomto prípade posudzuje odpracovaná doba pre vznik nároku na dovolenku? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    ZlaticaB Pozri príspevok
    Nárok na dovolenku ma taký ako keby pracoval na plný úväzok.

    Aj ja som si to doteraz myslela, ale teraz som sa zamyslela nad §101 - nárok na dovolenku za kalendárny rok alebo jej pomernú časť má iba zamestnanec, ktorý vykonával prácu asoň 60 dní v roku. To ale tento pracovník nestihne. Takže bude mať nárok iba za každých 21 odpracovaných dní 1/12 celoročného nároku, t.j. maximálne 2/12 z celoročného nároku. Pri nároku 5 týždňov 2/12 = 1 hodina dovolenky.
    Naposledy upravil Jana Motyčková : 18.10.07 at 09:43

    zlati1 je offline (nepripojený) zlati1

    zlati1
    Prepáčte, zabudla som napísať, že mesačne odpracuje 5 hodín a pracuje celý rok. Čiže za rok odpracuje 60 dní a má nárok na 25 dní dovolenky. Na konci roka sa presvedčím, či odpracoval presne 60 dní. Môžem mu vykázať napr. za september, odpracoval 5 dní - čiže 5 hodín a dám mu ešte + 4 dni dovolenky?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Keď robí 5 dní v mesiaci, nemôže mať aj 5 dní odrobených aj 4 dni dovolenky. Mal by mať 1 deň odpracovaný + 4 dni dovolenky, prípadne 1 deň odpracovaný, 4 dni nadčasu a 4 dni dovolenky.

    zlati1 je offline (nepripojený) zlati1

    zlati1
    Tak to robím zle. Na zmluve má max. 5 hodín do týždňa, ale odpracuje 5 hodín do mesiaca /to je tam rezerva v prípade potreby by pracoval viac/. Lenže ja som mu dala 5 dní odpracovaných + 4 dni dovolenky. Čiže zle. Lenže 25 dní dovolenky vykázať do roka je dosť pri tom, že za rok odpracuje nejakých 60 dní. To by odpracoval len 35 hodín + 25 dní dovolenky za rok. Ako by ste postupovali? Pracuje vo funkcii revízneho technika. Ďakujem

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Nemá nárok na 25 dní dovolenky, ale na 5 týždňov, 1 týždeň je u neho 1 deň=1 hodina.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Keď má na zmluve maximálne 5 hodín do týždňa, potom teoreticky by mohol mať aj 5 dní (hodín) odrobených aj 4 dni dovolenky. Osobne sa mi formulácia maximálne 5 hodín zdá byť vpracovnej zmluve dosť divná. Ale v každom prípade by mal mať rozvrhnutý vopred pracovný čas. Ak v niektorom mesiaci bude mať pracovný čas rozvrhnutý na 9 dní, tak môže z toho teoreticky 5 dní odrobiť a 4 dni mať dovolenku. Len potom už fakt neviem, ako určíte, koľko hodín je 5 týždňov dovolenky.

    zlati1 je offline (nepripojený) zlati1

    zlati1
    Čiže má nárok na 5 dní dovolenky do roka. Robila som to zle. Tento rok má vyčerpaných 15 dní dovolenky, ako by som to mohla napraviť? Alebo to nechám tak, a od budúceho roku to budem robiť správne? Čo by ste mi poradili? Mohla by mi to vytknúť kontrola napr. zo Sociálnej poisťovne? Veľmi pekne ďakujem za radu.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Vytknúť to môže iba daňový úrad - z hľadiska firmy je to nedaňový náklad. Náhradu za dovolenku, na ktorú zamestnancovi nárok nevznikol je zamestnanec povinný vrátiť.

    ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

    ZlaticaB
    Ospravedlňujem sa, ale nie je mi to jasné. Mám podobný prípad. Pracovníčka ma prac. zmluvu nie na celý kal. rok iba od 5.9.2007 do 30.6.2008 pracuje iba 1 deň v týždni a to 5 hod. (je učiteľka) . Teraz neviem koľko má nárok na dovolenku?

    ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

    ZlaticaB
    Ako mám potom hodiny prerátať na dni? Máme 37.5 hod. prac. týždeň, jeden deň 7,5 hod. Čiže ak pracuje iba 1 deň- 5 hod. ?

    ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

    ZlaticaB
    Tak teraz si to zhrniem. Dovolenka v týždňoch prerátana podĺa úväzku na prac. dni: 9 týždňov x 5 prac. dní = 45prac. dní x 0,21%(taký má úväzok)= 9.45 dní - to je nárok na dovolenku. Dovolenku môže čerpať iba v piatok t.j. deň , na ktorý ma prac. zmluvu. Čiže, áno vyčerpanie 1 dňa dovolenky bude znamenať vyčerpanie jedného týždňa nároku. Dúfam, že je to O.K.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Aby nedošlo k omylu, za rok 2007 bude mať nárok iba na 3/12 celoročného nároku, čo je 9*3/12 = 2,25, zaokr. 2 dni dovolenky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.