Zavrieť

Porady

rôzne príjmy

príjmy zo ZČ v zamestnaní -
príjmy z prenájmu do 30 tis. ročne
príležitostné príjmy do 15 tis. ročne

treba podať Danové priznanie podľa zákona o dani z príjmov ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    olmoj je offline (nepripojený) olmoj

    olmoj
    Podľa mňa ano. Nemôže to byť zúčtované v práci lebo tam boli iné príjmy a tak Daňové priznanie.

    Mariana42 je offline (nepripojený) Mariana42

    Mariana42
    Aj podľa mňa ano, len nie je jedno či príjmi z prenájmu sú príjmy podľa § 6 ods.3 - prenájom nehnuteľností, alebo sú to príjmy podľa § 8 1a - ostatné príjmy - príležitostný prenájom hnuteľných vecí .Podľa § 9ods.1h tieto príjmy sú oslobodené od dane do výšky 5x životného minima platného k 1.1.2007 tj. pp. 4980x5 / prever výšku živ. minima!/ = 24.900,-- Sk.

    1/ ak sa jedná o pren. nehn. §6ods.3 - príjem 30000,--
    ostatné príjmy -§8ods 1a - 15000,--
    oslobodené 24900,--
    20100,--
    Zákl.dane § 6 ods.3 /13400-40% / 8040,--
    Zákl.dane § 8 ods.1 / 6700 -25%/ 5025,--

    2/ ak sa jedná o príležitostný prenajom hnuteľnej veci 30000, ostatný príjem 15000 spolu podlieha dani 45000-24900= 20100,-- sk .
    Na výdavky môžeš odpočítať 25% , tak základ dane je 15.075 Sk .
    Naposledy upravil Mariana42 : 30.10.07 at 12:13 Dôvod: pôvodný výklad bol nepresný

    stels je offline (nepripojený) stels

    stels
    sorry som zač.účtovníčka takže presne neviem ale
    paušálne výdavky sú už 40%
    príjmy oslobodené do výšky 50% zo sumy 19,2 nás.sumy živ.min. mne to vychádza že do sumy 47808.- netreba
    len neviem ked je kombinácia aj ZČ /bolo by to jasné pri dôchodcovi/
    príjmy z prenájmu nie ako živnosť
    prosím pomôžte mi zorientovať sa

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    stels Pozri príspevok
    príjmy zo ZČ v zamestnaní -
    príjmy z prenájmu do 30 tis. ročne
    príležitostné príjmy do 15 tis. ročne

    treba podať Danové priznanie podľa zákona o dani z príjmov ?
    Príjmy z prenájmu do výšky 5násobku životného minima sú oslobodené od dani z príjmov. Príjem z prenájmu je podľa § 6 ods. 3.
    A príležitostné príjmy sú podľa §8.
    Tým pádom, že má aj iné príjmy ako zo závislej činnosti, tak nemôže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na dani zo závislej činnosti, a teda musí podať daňové priznanie. Ak mám chybné informácie, prosím opravte ma.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    stels Pozri príspevok
    príjmy zo ZČ v zamestnaní - tento údaj nevieme ?
    príjmy z prenájmu do 30 tis. ročne - pre rok 2007 je z tohto príjmu od dane oslobodených 24.900 Sk,tzn. zdaňovať sa bude príjem dosiahnutý nad túto sumu, pričom je možné uplatniť výdavky percentom z príjmov 40 %.
    príležitostné príjmy do 15 tis. ročne

    treba podať Danové priznanie podľa zákona o dani z príjmov ?
    stels Pozri príspevok
    sorry som zač.účtovníčka takže presne neviem ale
    paušálne výdavky sú už 40% áno
    príjmy oslobodené do výšky 50% zo sumy 19,2 nás.sumy živ.min. mne to vychádza že do sumy 47808.- netreba zlý výklad §32 Zákona o dani z príjmov - nejde o oslobodenie príjmov, ale povinnosť podať/nepodať DP pri príjmoch do výšky 50 % ......
    len neviem ked je kombinácia aj ZČ /bolo by to jasné pri dôchodcovi/
    príjmy z prenájmu nie ako živnosť
    prosím pomôžte mi zorientovať sa
    Je potrebné poznať aj výšku príjmov zo ZČ ...

    stels je offline (nepripojený) stels

    stels
    vďaka dobrý človiečik
    príjmy zo ZČ cca 140.000.- za rok
    aj to mi pomohlo že som zle pochopila § 32
    mám sa ešte čo učiť, veľa učiť.

    Michal7 je offline (nepripojený) Michal7

    Michal7
    ahojte,
    zapojim sa do temy dalsou otazkou.

    Teda clovek ktory ma pracovny pomer a zrazky na dan z prijmov mu robia normalne v praci si moze este "prilezitostne" zarobit prenajmom 24 900.- Sk rocne pricom nemusi davat DP ani nic preukazovat... spravne?

    a ako je to s dochodcom? Moze takisto zarobit 24 900.- Sk a este navyse 47 808.- Sk, teda spolu 72 708.- Sk aby nemusel davat danove priznanie ani platit dan???

    dakujem

    Mariana42 je offline (nepripojený) Mariana42

    Mariana42
    Dôchodca do výšky 47808,-- nemusí podávať daňové priznanie /prečítaj § 32 ods1./
    Ak by mal príjmy vyššie ako 47808,- tak záleží od druhu príjmu či musí podávať DP alebo nie/či jeho príjem patrí do oslobodených príjmov, alebo nie/.

    -Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

    -Dana-
    Michal7 Pozri príspevok
    ahojte,
    zapojim sa do temy dalsou otazkou.

    Teda clovek ktory ma pracovny pomer a zrazky na dan z prijmov mu robia normalne v praci si moze este "prilezitostne" zarobit prenajmom 24 900.- Sk rocne pricom nemusi davat DP ani nic preukazovat... spravne?

    a ako je to s dochodcom? Moze takisto zarobit 24 900.- Sk a este navyse 47 808.- Sk, teda spolu 72 708.- Sk aby nemusel davat danove priznanie ani platit dan???

    dakujem
    Áno, je to tak, ako píšeš.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.