Zavrieť

Porady

Tržby z predaja licencií

Na aký účet by sa mali účtovať tržby z predaja licencií na software, ktorý je vyvíjaný firmou a tá ho predáva - predáva licencie.

som našiel viacero alternatív:
účet 641, 601 a 602 a teraz neviem rozhodnúť, čo je správne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Neh otné výsledky vytvorené vlastnou činnosťou môže vlastník opakovane predávať ako právo ich užívania, pričom predajom nestráca k nim vlastnícke právo. Odberateľských FA budete účtovať toľko, koľkokrát vytvorený software predáte. Učtovanie: 311/641

    v nákladoch účtujete iba príslušnú sumu odpisov, kt. si stanovíte vo svojom účtovnom odpis. pláne. Od 1.1. 2005 môže byť doba odpisovania software dlhšia ako 5 rokov, ale môžete ho odpísať i do 5 rokov.

    tiki je offline (nepripojený) tiki

    tiki
    Dakujem za odpoved, len ono ide o software ktoreho licencie sa predavaju do 50 tis. cize o drobny nehmotny majetok

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    tiki Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved, len ono ide o software ktoreho licencie sa predavaju do 50 tis. cize o drobny nehmotny majetok
    Potom účtovanie 311/602AE.

    tiki je offline (nepripojený) tiki

    tiki
    Cize mam to chapat tak ze ak predajna cena licencie bude do 50 tis. tak 602 a ak nad 50 tis. tak 641 ??
    A co 601? lebo niekde som videl ze odporucali 601 na licencie a 602 jedine na daky support alebo servis.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    tiki Pozri príspevok
    To tu vážne nikto nevie ako to má byť správne?
    Na akú hodnotu máš ocenený ten soft? Podľa mňa to je podstatné, a ani nie to, že za koľko predávaš. Ak ho máš vo svojom účte ako dlhodobý nehmotný majetok, tak predaj ide na 641, ak bol jednorázovo zahrnutý do nákladov (teda nejde o soft v hodnote nad 50 tisíc) potom predaj ide na 601.

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    Podľa mňa ide o to, aby sa na začiatku určilo, na čo vyvíjaš softvér. Ak ho vyvíjaš preto, aby si ho predával, tak potom podľa mňa ide o takéto účtovanie:
    1. náklady na softvér ..................... 5xx / 3xx
    1a. aktivácia vlastných výrobkov ..... 123 / 613
    2. predaj softvéru ......................... 311 / 601
    2a. úbytok vlastných výrobkov ........ 613 / 123

    Ak si ho vyvinul pre vlastné potreby, teda si ho zaradil do inv. majetku, a potom si ho náhodne predal, tak by sa mal použiť pri predaji účet 641.

    tiki je offline (nepripojený) tiki

    tiki
    Ako je to keď firma neeviduje náklady na daný software (vývoj)? Ako potom zaúčtovať predaj licencií?

    tiki je offline (nepripojený) tiki

    tiki
    Vie mi niekto prosim poradit? Ako zauctovat predaj tych licencii ked nesledujeme naklady na vyvoj SW

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.