Zavrieť

Porady

postúpenie úveru

Poprosila by som poradiť. FO si obstarala autá napr. v roku 2006, ktoré sú financované formou spotrebného úveru cez lízingovú spoločnosť. Fo predala ešte nesplatené auto PO - s.r.o. Predajná cena je napr. 10.000,-- Sk. Leasingová spol. prepísala zmluvu o spotrebnom úvere na s.r.o., kde sa pokračuje v splátkovom kalendári. Ku dňu predaja bola nesplatená časť za auto napr. 400.000,-- Sk istina + úroky. Poprosím o návod na zaúčtovanie účtovného prípadu v s.r.o. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    predajná cena 10000 Sk za auto obstarané v roku 2006 je nereálne nízka.
    Predajná cena je obstarávacou cenou pre s.r.o.
    Ďalej sa postupuje podľa znenia prepísanej zmluvy.
    V zásade by cena mala byť napr. tých 10000+nesplatená časť úveru (?) + postúpenie záväzku, o ktorý sa zníži pohľadávka FO voči s.r.o.

    Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

    Saturejka
    Tá predajná cena je len symbolická. S.r.o. bude vlastne splácať celý zvyšok úveru lízingovke. Ak sú ešte nejaké návrhy na správne zaúčtovanie, ocením. Ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ved hej...ale si uvedom, že predávaš už kúpené auto (FO) ... a jeho cenu je potrebné vyjadriť včítane nesplatenej časti úveru. A v kúpnej cene musia byť podmienky splatenia .... napr. 10000 bude vyplatené FO a zvyšok kupnej ceny bude splatený prevzatím záväzku za nesplatený úver.
    potom máš obstaranie napr, vo výške 410.000,- a záväzok voči FO = 10000
    a Záväzok voči LZ bude 400000 Sk..... a ten bude splácať s.r.o. Takto nejako by to malo vyplývať z tej zmluvy prepísanej na s.r.o.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    bolo by možné konkrétnejšie povedať o aké zmluvné vzťahy sa jedná?

    Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

    Saturejka
    už som si to nejak aj ja premyslela. FO urobila len prevod na PO (je to ten istý podnikateľ) a je na mne to usporiadať a spísať zmluvy. Tá informácia, že FO predala auto PO za 10 tis. je nesprávna. Tá faktúra nepatrí do tohto účtovného prípadu. FO nepredávala auto. FO len postúpila auto a PO prevzala dlh (Obč. z., §531). Takže vo výške zostatku nesplateného úveru ku dňu postúpenia majetku - napr. 400 tis. , PO zaúčtuje obstaranie majetku 042/379 v sume 400 tis. Majetok zaradí 022/042 a odpisuje 4 roky. Splátky úveru bude PO účtovať 379/221 a úroky 562/221 ešte asi 2 roky. Môže byť?
    A ešte či tam nevznikajú nejaké mimoriadne daňové dopady?

    xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

    xmatisova
    Nechcem otvárať novú tému, pretože podobný problém mám aj ja, akurát doplním, že ide o SZČO, ktorá mala auto v majetku, ide o platcu DPH. Sro je taktiež platca DPH. Moja otázka znie:

    Ak SZCO a sro spíšu zmluvu o kúpe, treba aby SZCO vystavila faktúru na sumu, ktorú jej sro zaplatí aj s rozpisom na DPH?

    Čiže kúpna cena je to čo chce SZCO + nesplatená časť úveru?

    Cena za nesplatený úver má byť istina + úrok + poistenie auta, ktoré je tam dohodnuté?

    Tiež neviem, čo je správnejšie účtovať to cez 461 alebo 479?

    Vopred ďakujem za každú radu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.