Zavrieť

Porady

Zamestnávanie invalida

Potrebovala by som poradiť, či môžeme zamestnávať invalidného dôchodku, resp. či je možné rozviazať pracovný pomer so zamestnancom, ktorý prešiel z čiastočnej invalidity do invalidity.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Áno, ak on nemá výslovne zákaz činnosti, môžte zamestnávať.
    Čo sa týka ukončenia, ak by on požiadal - bez problémov, dohodou. Ak by ste chceli Vy, treba súhlas z ÚP.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Agrostav Pozri príspevok
    Potrebovala by som poradiť, či môžeme zamestnávať invalidného dôchodku, resp. či je možné rozviazať pracovný pomer so zamestnancom, ktorý prešiel z čiastočnej invalidity do invalidity.
    Invalidný dôchodca môže naďalej kľudne pracovať, pokiaľ mu to neznemožňuje jeho zdravotný stav.
    Rozviazať pracovný pomer s ním môžete, ale nie z dôvodu priznania invalidity. Len v rámci možností, ktoré ponúka zákonník práce.
    Ak správne rozumiem otázke, miera poklesu pracovnej schopnosti Vášho zamestnanca presiahla 70%, čím získal nárok na priznanie úplného ID. Pokiaľ to jeho ZS umožňuje, môže pokojne pokračovať v práci (netreba zabúdať, že dôvod invalidity nemusí mať s charakterom jeho práce nič spoločné).

    Čo sa týka možného prepustenia - ako iný prispievateľ správne poznamenal, prepustenie zamestnanca so zmenenou pracovnou schopnosťou, resp. so zdravotným postihnutím, je možné len na základe predchádzajúceho súhlasu príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Bližšie pozrite § 66 ZP.

    Ak môžem poprosiť, pokiaľ to ZS Vášho zamestnanca umožňuje, pokúste sa ho udržať v pracovnom pomere, zvlášť ak má odborné vzdelanie alebo dlhoročné skúsenosti. Dnes sa síce veľa hovorí o ochrane invalidov na trhu práce, ale realita je, žiaľ, taká, že ich proklamovaná ochrana zostáva často len na papieri. Tí ľudia si dosť vytrpia už pre svoj ZS, preto im umožnime začleniť sa do pracovného procesu.

    Môj príspevok, prosím, berte s rezervou, nemám právnické vzdelanie, ale zlé skúsenosti z minulosti ma prinútili zorientovať sa v Zákonníku práce.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    ak chce ZV rozviazať PP so ZC, ktorému je priznaný ID ( 60% ) a zároveň má aj preukaz ZŤP, súhlas dáva úrad práce podľa bydliska zamestnanca alebo podľa sídla spoločnosti?

    Zamestnávanie invalida

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.