Zavrieť

Porady

leasing - prevzatie

Dúfam, že som na správnom mieste.
Prosím poradiť ohľadne zaúčtovania Prevzatia leasingu úžitkového automobilu. Nemám doposiaľ skúsenosti s účtovaním leasingu, prečítala som si dnes niekoľko tém okolo toho, ale neviem sa vysomáriť.
Sme s.r.o., plátca DPH. (Leas.spol. je VB Leasing sk, s.r.o.)
Firma prevzala úž. automobil od predch. nájomcu, kt.uhradil 21. splátok - máme protokol o prevzatí od pôv. nájomcu zo dňa 19.09.07.
od Leas. spol. mám splát. kal. od splátky 22. do 36. vrátane, pričom v zmluve sú uvedené aj údaje z pôv. zmluvy
Istina-nad. cena: 424.117,60-bez DPH, 80.582,40 DPH, spolu 504.700,-
1. zvýš. spl. istiny:122.235,30 bez dph, 24.174,70 dph, spolu 151.410,-
popl.za prevod vl.práv: 100,- bez dph, 19,- dph, spolu 119,-
dohodn.kúpna cena: 0,-
finančná č. spolu: 5.824,40 bez dph, 1106,90 dph, spolu 6931,30
leas.cena bez poist: 456.062,90 bez dph, 86.652,70 dph, spolu 542.715,60

predmet leasingu-auto bolo pôvodne prevzaté 30.12.2005.

ďalej mám uvedené splátky 22-36, a to:
p.č. : 22-36
dátum:25.09.07(začína pokračuje do 25.11.08
istina: 8396,00 (mení sa- zvyšuje)
dph: 1.595,20 (mení sa -zvyšuje)
fin. činnosť:754,90 (mení sa -znižuje sa)
dph: 143,50(mení sa - znižuje sa)
suma bez dph: 9150,90 (rovná sa po posl. splátku)
dph: 1.738,70 (rovná sa po posl. splátku)
suma s dph: 10.889,60
suma k úhrade 10.889,50

súčet splátok 22-36:
istina: 131.439,10
dph: 24.973,60
fin.č.: 5.824,40
dph: 1106,90
suma bez dph spolu: 137.263,50
dph spolu:26080,50
suma s dph spolu: 163344,-
suma k úhrade spolu: 163.342,50

mám tiež faktúru od predchádzajúceho nájomcu vo výške:
164.000 bez dph, 31.160- dph, spolu 195.160,- k úhrade, ako postúpenie leasingu úžit. vozidla.

Môžem poprosiť, ako to zaúčtovať, ako s odpismi, čo s dph?
viem, že je nárok na odpočet dph, keďže ide úž. vozidlo, len neviem, či všetky dph, t.j. či aj s obst. ceny a aj z fin. činnosti, a čo s dph z faktúry - či si ju môžme uplatniť naraz v 09/2007-sme mesačný platiteľ, predpokladám, že dph zo splátok máme nárok na odpočet v deň splatnosti, kt. je dňom plnenia-dodania-podľa zmluvy
myslím tiež (z dnes prejdených príspevkov ), že do OC mi pôjde daň. základ z faktúry (164.000,-) + zostatok istiny (131.439,10)?

prosím, poraďte, ako to zaúčtovať, ako odpisovať (keďže leas.pokračuje, my budeme odpisovať mesačne tých 15 mesiacov?

Ďakujem vám(súri mi to, lebo dph je na krku a doklady som dostala dnes. snažila som sa s tým popasovať, ale...mám v tom miš-maš a čas súri, nechcem niečo pokaziť hn eď na začiatku

Len doplním, že ešte máme aj fa od Leas.spol. - poplatok za dodatok k zmluve
5.000,- bez dph, 950,- dph, spolu 5950,-.
Dám to na služby 518, alebo do OC auta 042 ?
Naposledy upravil Andy68 : 23.10.07 at 22:09 Dôvod: doplnenie
Usporiadat
AHA AHA

AHA je offline (nepripojený) AHA

Poplatok za dodatok zmluvy na 518
Prevzatý záväzok zo splatkového kalendára 042 / 474 istina
záväzok voči starému nájomcovi 042 / 325 úhrada 325 / 221,211
zaradedenie auta do majetku 022 / 042
Odpisy (istina / 15 ) x počet mesiacov v roku
pri úžitkovom aute DPH z istiny na 343
fin. služby na 562 DPH z fin služieb na 548 a poistné na 568
0 0
Andy68 Andy68

Andy68 je offline (nepripojený) Andy68

AHA Pozri príspevok
Poplatok za dodatok zmluvy na 518
Prevzatý záväzok zo splatkového kalendára 042 / 474 istina
záväzok voči starému nájomcovi 042 / 325 úhrada 325 / 221,211
zaradedenie auta do majetku 022 / 042
Odpisy (istina / 15 ) x počet mesiacov v roku
pri úžitkovom aute DPH z istiny na 343
fin. služby na 562 DPH z fin služieb na 548 a poistné na 568
Ďakujem veľmi pekne.
Prosím len na upresnenie.
Čiže z faktúry od predch. nájomcu uplatním DPH v plnej výške naraz, zo splátok len dph z istiny.
0 0
AHA AHA

AHA je offline (nepripojený) AHA

Andy68 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne.
Prosím len na upresnenie.
Čiže z faktúry od predch. nájomcu uplatním DPH v plnej výške naraz, zo splátok len dph z istiny.
Presne tak
0 0
Andy68 Andy68

Andy68 je offline (nepripojený) Andy68

ďakujem ešte raz veľmi pekne.
Leasing som účtovala naposledy v roku 1-2-3.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

AHA Pozri príspevok
Poplatok za dodatok zmluvy na 518
Prevzatý záväzok zo splatkového kalendára 042 / 474 istina
záväzok voči starému nájomcovi 042 / 325 úhrada 325 / 221,211
zaradedenie auta do majetku 022 / 042
Odpisy (istina / 15 ) x počet mesiacov v roku
pri úžitkovom aute DPH z istiny na 343
fin. služby na 562 DPH z fin služieb na 548 a poistné na 568
Nie som akosi v obrazem, ale prečo DPH z finančnej činnosti pri úžitkovom vozidle na 548, prečo nie je nárok na odpočet? Ja uplatňujem
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

atka4 Pozri príspevok
Nie som akosi v obrazem, ale prečo DPH z finančnej činnosti pri úžitkovom vozidle na 548, prečo nie je nárok na odpočet? Ja uplatňujem
§ 49 Zákona o DPH
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) kúpe vratných fliaš s výnimkou vratných fliaš, ktoré predá z tuzemska do iného členského štátu alebo vyvezie na územie tretieho štátu (§ 47),
e) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ide o úžitkové auto - takže je možné si DPH odpočítať.
0 0
AHA AHA

AHA je offline (nepripojený) AHA

KEJKA Pozri príspevok
ide o úžitkové auto - takže je možné si DPH odpočítať.
Bola som na školení v Prešove tiež som si myslela, že ak mám nárok na odpočet DPH tak odpočítavam celú DPH ale tam nám bolo vysvetlené, že z finančných služieb pri leasingu nieje možné DPH odpočítavať.
Nechcem nikoho mýliť ale ja som to tak pochopila
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

AHA Pozri príspevok
Bola som na školení v Prešove tiež som si myslela, že ak mám nárok na odpočet DPH tak odpočítavam celú DPH ale tam nám bolo vysvetlené, že z finančných služieb pri leasingu nieje možné DPH odpočítavať.
Nechcem nikoho mýliť ale ja som to tak pochopila
A o čo sa opreli v zákone?
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Idem Vás poprosiť o radu, firma podpísala leasingovú zmluvu na stroj, leasingovka vystavila zálohovú faktúru na nultú splátku leasingu, po úhrade som obdržala daňový doklad na nultú splátku leasingu. Nakoľko stroj bol pokazený firma nepodpísala preberací protokol k stroju a chce odstúpiť od leasingovej zmluvy. Môžem daňový doklad zaúčtovať 052,343 / 321 a uplatniť si odpočet z nultej splátky?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Kája. Pozri príspevok
Idem Vás poprosiť o radu, firma podpísala leasingovú zmluvu na stroj, leasingovka vystavila zálohovú faktúru na nultú splátku leasingu, po úhrade som obdržala daňový doklad na nultú splátku leasingu. Nakoľko stroj bol pokazený firma nepodpísala preberací protokol k stroju a chce odstúpiť od leasingovej zmluvy. Môžem daňový doklad zaúčtovať 052,343 / 321 a uplatniť si odpočet z nultej splátky?
Podľa mňa áno. Došlo k daňovej povinnosti na základe prijatej platby a lizingovka musela daň odviesť. Ak sa dohodnete /teoreticky môže byť dodaný i iný stroj/ na zrušení, lizingovka Vám musí vystaviť dobropis, a potom sa tento odpočet vlastne odpočíta....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môžeš, lebo dodávateľovi vznikla daňová povinnosť.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Ďakujem, aj to účtovanie môže ostať?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môže byť, ved splátkový kalendár si asi ešte nedostala.....
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Práveže už mám aj splátkový kalendár, ale leasingová spoločnosť nemá splátkový kalendár podpísaný od nás.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Kája. Pozri príspevok
Práveže už mám aj splátkový kalendár, ale leasingová spoločnosť nemá splátkový kalendár podpísaný od nás.
Môžeš to tak zaúčtovať a prípadne opravíš po dohode-nevieš presne ako sa dohodnú, ale platba bola zrealizovaná, tak musíš o nej účtovať..
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nejde teda o splátkový kalendár...
zatiaľ by som to nechala v rovine účtovania tej zálohy.
Až bude zmluva splátkový kalendár platné, tak doúčtuješ, čo chýba.
Ak k uzavretiu LZ nedôjde, vyzvete LZ spoločnosť, aby vám preddavok vrátila, na základe toho vám vystavia dobropis a ty DPH zasa odvedieš.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

KEJKA Pozri príspevok
nejde teda o splátkový kalendár...
zatiaľ by som to nechala v rovine účtovania tej zálohy.
Až bude zmluva splátkový kalendár platné, tak doúčtuješ, čo chýba.
Ak k uzavretiu LZ nedôjde, vyzvete LZ spoločnosť, aby vám preddavok vrátila, na základe toho vám vystavia dobropis a ty DPH zasa odvedieš.

Vraciam sa k mojej otázke, stroj neprevezmeme, odstúpili sme od zmluvy a ideme žiadať o vrátenie zálohy, nakoľko sa jedná o zálohu platenú v EUR, chcem sa spýtať mám vyčísliť kurzový rozdiel k 31.12. zo zálohy?
0 0
Dagmara1980 Dagmara1980

Dagmara1980 je offline (nepripojený) Dagmara1980

Dobrý deň. KeĎže sa tu rieši leasing, tak aj ja sa pridám s otázkou. Udala som ju ako novú tému, ale za dva dni mi nik neporadil, tak využijem tento priestor. Prosím poraďte. Máme leasing v Eur. Jednotlivé splátky zaúčtujem aktuálnym kurzom, poslednú splátku v roku časovo rozlíšim. No potrebujem úrok a poistné rovnomerne rozvrhnúť a neviem v akej sume, keďže každá splátka je prepočítaná iným kurzom. Ako mám na konci roka vyčísliť sumu, o ktorú zvýšim základ dane? Dúfam, že je to zrozumiteľné.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Na konci roku časovo rozlíšiš len úrok a poistné, splátku istiny časovo nerozlišuje a k 31.12. prepočítaš aktuálnych kurzom zostatok istiny 474.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať