Zavrieť

Porady

nárok na odchodné

firma, kde som pracovala bude prepúšťať zamestnancov, ja som momentálne na materskej dovolenke, ale chcela by som z firmy aj tak odísť, mám nárok na odchodné, alebo by som musela najskôr nastúpiť a riešiť to výpoveďou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Hádam odstupné,keď si na materskej? Odchodné patrí zamestnancovi,ktorý končí PP prvá raz potom,keď mu vznikol nárok na dôchodok.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    adriana126 Pozri príspevok
    firma, kde som pracovala bude prepúšťať zamestnancov, ja som momentálne na materskej dovolenke, ale chcela by som z firmy aj tak odísť, mám nárok na odchodné, alebo by som musela najskôr nastúpiť a riešiť to výpoveďou?
    Keďže si na materskej dovolenke, nárok na odchodné mať určite nebudeš. To majú len tí, ktorí idú do dôchodku.

    Mala si na mysli asi odstupné.

    Keďže si na materskej, výpoveď zo strany zamestnávateľa by pripadala v úvahu len vo veľmi obmedzených prípadoch (keby rušili firmu alebo jej časť).

    Skôr to bude asi z organizačných dôvodov, ale z tých ti počas materskej výpoveď dať nemôžu. Ak si si istá, že s tebou vo firme už nepočítajú, tak by si musela ukončiť materskú, nastúpiť a potom by ti musel zamestnávateľ dať výpoveď. Nie ty, lebo v tom prípade nemáš nárok na odstupné.

    Najlepšie by bolo riešiť to dohodou. Zisti si u nadriadeného, ako to vo firme je, povedz, že ak by chceli skončiť s tebou PP dohodou, tak by si to akceptovala. Ak pristúpia na dohodu, začni vyjednávať o odstupnom. Zákonný nárok máš minimálne na 2 mesačné odstupné. Žiadať môžeš až 4 násobok.
    Naposledy upravil Chobot : 03.11.07 at 17:50

    Jano23 je offline (nepripojený) Jano23

    Jano23
    Tomu nerozumiem. Ak je zamestnankyňa na materskej a príde za zamestnávateľom že chce ukončiť pracovný pomer dohodou , tak ma zo zákona právo na odstupné? Snáď len keď sa dohodnú obidve strany na odstupnom.Kde je ten paragraf v novelizovanom zákoníku práce, že rozviazanie pracovného pomeru dohodou , je povinnosť vyplatiť aj odstupné...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.