Zavrieť

Porady

článok v SME-príjem z prenájmu netreba vždy zdaniť

ahojte
chcela by som zareagovať a zároveň poprosiť o Vaše názory.
k článku v dnešnom SME /príjem z prenájmu netreba vždy zdaniť"
Ja si myslím, že toto čo píšu platí len u napr. dôchodcoch ktorí nemajú už žiadny iný príjem.
Ak človek ktorí pracuje /ZČ/ a popri tom má príjem z prenájmu tak si musí zrátať a zdaňovať všetky príjmy /potvrdenie o príjme od zamestnávateľa/ príjmy z prenájmu resp. ak podniká tak príjmy z podnikania ,
zráta ČZD z jednotlivých príjmov a zdaňuje.
Je namieste tento článok?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Nečítal som ten článok, ale príjem z nájmu do výšky 5x životného minima je oslobodená od dane. A to u každého, aj keď mám aj iné príjmy.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    molnarova2 Pozri príspevok
    ahojte
    chcela by som zareagovať a zároveň poprosiť o Vaše názory.
    k článku v dnešnom SME /príjem z prenájmu netreba vždy zdaniť"
    Ja si myslím, že toto čo píšu platí len u napr. dôchodcoch ktorí nemajú už žiadny iný príjem.
    Ak človek ktorí pracuje /ZČ/ a popri tom má príjem z prenájmu tak si musí zrátať a zdaňovať všetky príjmy /potvrdenie o príjme od zamestnávateľa/ príjmy z prenájmu resp. ak podniká tak príjmy z podnikania ,
    zráta ČZD z jednotlivých príjmov a zdaňuje.
    Je namieste tento článok?
    Poznáš?
    §9 ods.1 Zákona o dani z príjmov
    Od dane je oslobodený príjem
    h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima
    39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „platné životné minimum“); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,

    bez obmedzení vo vzťahu k dôchodcom, či iným skupinám daňovníkov, bez obmedzení vo vzťahu k iným druhom príjmu či ich výške ...

    253 je offline (nepripojený) 253

    253
    Čítal som ten článok, ale hneď na tej istej strane v SME je odpoveď k tejto téme od odborníčky na dane p.Piršelovej, kde píše, že napr. otec dôchodca bude povinný podať daňové priznanie "len vtedy, ak hrubý príjem z prenájmu (z časti podľa spoluvlastníckeho podielu) po znížení o uvedenú časť, ktorá je od dane oslobodená (24900Sk), bude vyšší ako 47808 Sk". Toto nie je úplne v súlade s citovaným článkom a s príkladom výpočtu.
    Pretože nie som ekonóm, tomuto nerozumiem a prosím odborníkov o vysvetlenie. Ďakujem

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    ZoDP
    § 32
    Daňové priznanie

    (1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

    a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
    b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

    § 11 ods.2 upravuje nezdaniteľnú časť na daňovníka:
    (2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý
    a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy platného životného minima,

    živ. minimum k 1.1.2007 = 4 980Sk
    nezdaniteľná časť na daň. = 19,2 x 4 980 = 95 616 Sk

    To znamená, že ak bude mať daňovník zdaniteľné príjmy rovnajúce sa, alebo nižšie ako 47 808 Sk ( 95 616:2), nemusí podávať DP.

    článok v SME-príjem z prenájmu netreba vždy zdaniť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.