Zavrieť

Porady

Odvod do ZP

Od 1.10.2007 sa zvýšila suma minimálnej mzdy. Zamestnávateľ teda od 1.10.2007 vyplása zamestnancovi mzdu vo výške minimálnej mzdy v hrubom, z ktorej robí aj odvody do sociálnej poisťovne. Ak do zdravotnej poisťovne môžem odvádzať z minimálnej mzdy platnej pre do 30.09.2007, ale vyplácam vyššiu mzdu (8 100,-), nemala by som odvádzať zo skutočne zúčtovanej hrubej mzdy, alebo môžem v mesačnom výkaze do ZP vykázať príjem 8100,- a vymeriavací základ 7600,-?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Vícenovam Pozri príspevok
    Od 1.10.2007 sa zvýšila suma minimálnej mzdy. Zamestnávateľ teda od 1.10.2007 vyplása zamestnancovi mzdu vo výške minimálnej mzdy v hrubom, z ktorej robí aj odvody do sociálnej poisťovne. Ak do zdravotnej poisťovne môžem odvádzať z minimálnej mzdy platnej pre do 30.09.2007, ale vyplácam vyššiu mzdu (8 100,-), nemala by som odvádzať zo skutočne zúčtovanej hrubej mzdy, alebo môžem v mesačnom výkaze do ZP vykázať príjem 8100,- a vymeriavací základ 7600,-?
    Ale áno, veď zamestnanec má vymeriavací základ skutočnú mzdu brutto.

    AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

    AnnaK
    smith Pozri príspevok
    Ale áno, veď zamestnanec má vymeriavací základ skutočnú mzdu brutto.
    Súhlasím, vymeriavacím základom je skutočne vyplatená hrubá mzda. Aj keď nový minimálny vymeriavací základ na účel odvádzania preddavkov na ZP sa bude uplatňovať až od 1.1.2008, zamestnávateľ aj zamestnanec musí odvádzať preddavky zo skutočne vyplatenej mzdy, to znamená z minimálnej mzdy platnej od 1.10.2007 vo výške 8100 Sk.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    A preto aj vo výkaze pre ZP sa musí ako vymeriavací základ uvádzať jeho skutočná mzda, čiže 8100,-.

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    Prosím poraďákov o radu
    ako mám prepočítať minimálny vymeriavací základ pre odvod do zdravotnej poisťovne za mesiac máj 2008, kde boli 2 sviatky ( 1 a 8 máj)
    Mám 8100 vydeliť počtom pracovných dní 20? alebo mám pripočítať 2 sviatky a 8100 vydeliť 22 ??( pracovné dni plus dva sviatky )
    Zamestnanci sú odmeňovaní mesačnou mzdou a sviatky sú preplácané priemerným zárobkom.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Arava Pozri príspevok
    Prosím poraďákov o radu
    ako mám prepočítať minimálny vymeriavací základ pre odvod do zdravotnej poisťovne za mesiac máj 2008, kde boli 2 sviatky ( 1 a 8 máj)
    Mám 8100 vydeliť počtom pracovných dní 20? alebo mám pripočítať 2 sviatky a 8100 vydeliť 22 ??( pracovné dni plus dva sviatky )
    Zamestnanci sú odmeňovaní mesačnou mzdou a sviatky sú preplácané priemerným zárobkom.
    U zamestnancov odmeňov. mesačnou mzdou nie je správne preplácať neodpracov. sviatky priemerkou.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tweety Pozri príspevok
    U zamestnancov odmeňov. mesačnou mzdou nie je správne preplácať neodpracov. sviatky priemerkou.
    Aj zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou patrí za sviatok náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku , ak je to dohodnuté v pracovnej alebo kolektívnej zmluve /§ 122 odst.3 ZP/.

    --------
    Veronika

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    veronikasad Pozri príspevok
    Aj zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou patrí za sviatok náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku , ak je to dohodnuté v pracovnej alebo kolektívnej zmluve /§ 122 odst.3 ZP/.

    --------
    Veronika
    Iba v tomto prípade, inak nie.

    Arava je offline (nepripojený) Arava

    Arava
    veronikasad Pozri príspevok
    Aj zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou patrí za sviatok náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku , ak je to dohodnuté v pracovnej alebo kolektívnej zmluve /§ 122 odst.3 ZP/.

    --------
    Veronika
    Sme veľká firma 300 zamestnancov, máme uzatvorenú kolektívnu zmluvu, v ktorej je dohodnuté preplácanie sviatkov priemerným zárobkom. Preto Vás prosím o radu ako prepočítať minimálny vymeravací základ pre dovod do zdravotnej poisťovne.
    Mám 8100 vydeliť len počtom pracovných dní? alebo mám pripočítať aj sviatky??

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    Arava Pozri príspevok
    Sme veľká firma 300 zamestnancov, máme uzatvorenú kolektívnu zmluvu, v ktorej je dohodnuté preplácanie sviatkov priemerným zárobkom. Preto Vás prosím o radu ako prepočítať minimálny vymeravací základ pre dovod do zdravotnej poisťovne.
    Mám 8100 vydeliť len počtom pracovných dní? alebo mám pripočítať aj sviatky??
    Pripočítať aj sviatky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.