Zavrieť

Porady

Alfa-pohladavka a zavazok v jednom pohybe na ucte

Dobry den, zacal som uctovat v Alfe a rad by som vedel, ako najlepsie zauctovat nasledovne: Zkaznikovi poslem dobierku za 1000 Sk. Moja pohladavka je 1000 Sk. Posta si strhava z dobierkovej sumy poplatok 5 Sk, takze na ucet mi posle iba 995 Sk a posle mi fakturu na 5 Sk. Takze pri uhrade pohladavky mi bude chybat 5 Sk a k zavazku 5 Sk nemam nijaky minusovy pohyb na ucte. Prosim o radu ako to zauctovat. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Sumu 995,- zaučtuješ do peňažného denníka v členení "príjem za tovar " , interným dokladom zaučtuješ " príjem za tovar " 5,- Sk / aby si to mohol odpísať z pohľadávky . Faktúru na 5 ,- Sk zaúčtuješ do výdavkov OZD v členení "prevádzková réžia "

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    1. pride vypis na ktorom je spominana uhrada dobierkou ale uz so strhnutym poplatkom napr. 95,- Sk.

    2. pride spominana fakturka z posty na 5,- Sk. Tu si prilozim k vypisu. Na tejto dvojstranovej fakture od posty je aj plna hodnota uhradzanej faktury aj s variabilnym simbolom.

    uctujem takto na zaklade vypisu:

    1. B-01-01 prijem za vyrobky a sluzby (číslo najdem podla VS z faktury od posty) v hodnote 100,- Sk a vyparujem úhradu s pohľadavkou
    2. B-01-02 poplatok banke 5,- ako prevadzkova rezia

    Dufam, ze to je zrozumitelne.

    lubos f je offline (nepripojený) lubos f

    lubos f
    Rozumiem tomu dobre?: Zauctujem prijem za tovar 995 Sk, zapis do evidencie DPH
    rucne upravim, aby bola DPH odvedena z celych 1000 Sk.(alebo ide aj ten prijem´5Sk internym dokladom do evidencie DPH?) Internym dokladom zauctujem prijem za tovar aby mi nezostalo 5 Sk neuhradenych. (ja som myslel, ze interny doklad nerobi ziadne navaznosti...). A co sa tyka faktury na 5 Sk, tam sa urobi priamo zapis do PD? Ako vznikne prepojenie a faktura(zavazok) dostane status uhradena?
    Zatial som v Alfe iba v stadiu naplnania ciselnikov a vkladania zavazkov a pohladavok, takze neviem ako sa to chova...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ty si plátca DPH ?

    lubos f je offline (nepripojený) lubos f

    lubos f
    andreaS
    1. pride vypis na ktorom je spominana uhrada dobierkou ale uz so strhnutym poplatkom napr. 95,- Sk.

    2. pride spominana fakturka z posty na 5,- Sk. Tu si prilozim k vypisu. Na tejto dvojstranovej fakture od posty je aj plna hodnota uhradzanej faktury aj s variabilnym simbolom.

    uctujem takto na zaklade vypisu:

    1. B-01-01 prijem za vyrobky a sluzby (číslo najdem podla VS z faktury od posty) v hodnote 100,- Sk a vyparujem úhradu s pohľadavkou
    2. B-01-02 poplatok banke 5,- ako prevadzkova rezia

    Dufam, ze to je zrozumitelne.
    Moj druhy prispevok sa viazal k odpovedi od Zita5.
    AndreaS - B-01-02 je polozka vypisu z banky, nevadi, ze v skutocnosti takato polozka vypisu neexistuje a jediny pohyb je + 95Sk

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    Lubos:

    1. v penaznom denniku kliknes na "PRIJEM" v casti BANKA, vyhodi ti okienko, tu das uhradu spominanej faktury v plnej vyske, cize ak si vystavil fakturu na 1000,- Sk s dph tak das uhradu v hodnote 1000,- Sk. Do dph-cky ti tvoje vystavene faktury vstupuju pri zadavani faktury do evidencie pohladavok. Cize pozor na to!

    2. nasledne za tym zauctujes VYDAVOK z banky 5,- Sk v cleneni prevadzkova rezia

    cize akoby si tymto zauctoval 955,- ktore su skutocne na vypise. K vypisu si pripnes spominanu fakturku od posty. tot vsio. Ja mam neurekom takychto uhrad, ale uctujem to v podvojnom uctovnictve, ale princip je taky isty.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    lubos: kym som pisala tak si odpisal... nevadi, ze takato polozka na vypise neexistuje... mne pride jednym zapisom napriklad uhrada za 5 faktur naraz nakolko boli zaplatene v ten isty den. cize vo vypise mam jednu jedinu sumu ale musim ju zauctovat v 10 zapisoch v poradi: uhrada faktury, postovne a toto zopakujem 5x... a z jednej sumy vo vypise sa vykluje 10 zapisov v uctovnictve. Vsetko mam ale pekne dolozene fakturou z posty, kde je vsetko jasne aj cisla variabilnych simbolov /cize cisla mojich faktur/.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Lenže to sa netýka toho , že banka si stiahla 5,- Sk , ale pošta.Predpokladám, že peniaze boli hradené poštovou poukážkou - vtedy si pošta zinasuje poštový poplatok. Na bankovom výpise je čistých 995,- Sk ako príjem na BÚ .

    lubos f je offline (nepripojený) lubos f

    lubos f
    Andrea,
    Jasne. Nejako som pozabudol, ze evidencia DPH sa vytvara pri vytvarani faktury... Takze ak mozem zauctovat vydavok z banky bez toho aby na vypise figurovalo -5 Sk, tak je to jednoduchsie ako som myslel. Vdaka.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    ano strhla si ich posta, preto je to VYDAVOK banka ale v cleneni prevadzkova rezia s nazvom "Poplatky - postovne". Mne sa to zda jasne. Ten poplatok je za to, ze nam posta poslala tie peniazky a su vlastne uhradene z uctu. Do nakladov to ide tak ci tak.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    a neni mozne dat uhradit z pohladavky len tych 955,-, ved potom tam ostane na uhradu este tych 5,-. Ale on hradil plnu sumu, tak mu musime plnu sumu aj oductovat, ten poplatok poste je uz nas poplatok.

    lubos: jasne ze to neni zloziteee a ty mas od tych 5,- Sk doklad. takze si si ten uctovny pripad predsa nevymyslel. Nezabudni ho pripnut k tomu vypisu.

    lubos f je offline (nepripojený) lubos f

    lubos f
    Takto som to uctoval v Exceli - Banka prijem 995 Sk. Prijmy podliehajuce dani - 840,x Sk, DPH 159,x Sk, prevadzkova rezia 5 Sk. Teraz mi islo hlavne o to ako to vsetko prepojit v Alfe.

    lubos f je offline (nepripojený) lubos f

    lubos f
    Este raz vdaka. Vzdy ma prekvapi, ze niektore veci v uctovnictve sa daju riesit aj jednoducho...

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    veru... ja teraz frcim na postu s dalsimi dobierkami ale tie veru jednoduche nie su.. pojdem ako vianocny stromcek.. toooolko posty mam.. uf .. to uctovanie je veru lahsie

    enter je offline (nepripojený) enter

    enter
    ........
    1. B-01-01 prijem za vyrobky a sluzby (číslo najdem podla VS z faktury od posty) v hodnote 100,- Sk a vyparujem úhradu s pohľadavkou
    2. B-01-02 poplatok banke 5,- ako prevadzkova rezia .....

    Horeuvedený postup robím tak, že v bode
    2. číslo bankovej operácie ručne opravím nasledovne B-01-01/1, čo naznačuje že sa jedná o tú istú položku na výpise.

    Na dotaz programu či pokračovať v zmemenom číslovaní treba odpovedať nie a ide sa ďalej.

    apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

    apsgroup
    S týmto má aj ja problem v Alfe. Napr.Uhrádzam dve faktúry + poštovné a mám jeden výdavkový doklad. číslovanie dokladu opravím t.j.v 3 riadkoch PD mám napr.V/100. Ale ked dám prečíslovať denník, tak mi tam prihodí akokeby 3 výdavkové bločky. Musím to byt tak, alebo sa to dá riešit ináč.

    BOBY je offline (nepripojený) BOBY

    BOBY
    a ja to riešim tak, že prepíšem číslo dokladu na a)b)c).... Je to pod rovnakou položkou členené písmenami a pri kontrole žiadny problém. Takže zápis B-01-01a daj príjem fa v plnej hodnote a zápis B-01-01b výdavok za poštovné do prev.réžie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.