Zavrieť

Porady

Výpoveď

Zdravím všetkých poraďakoch a prosím Vás o radu.V júli t.r. sme poštou zaslali zamestnancovi výpoveď (žiaľ nie do vlastných rúk) k 31.10.2007. Po prevzatí výpovede zamestnanec odišiel na PN a maroduje doteraz. Naša personalistka zamestnanca k 31.10.2007 vyhlásila zo sociálnej a zdravotnej poisťovne. Zamestnanec sa teraz bráni, že nemá ukončený pracovný pomer, nakoľko nemal doručené ukončenie pracovného pomeru a zápočtový list.
Má pravdu a jeho pracovný pomer trvá?
Vopred ďakujem za Vaše rady.
Usporiadat
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

38
Doručovanie
Na začiatok

(1) Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštou ako doporučenú zásielku.
0 0
zuzana54 zuzana54

zuzana54 je offline (nepripojený) zuzana54

Ahoj Vikinka, dakujem za odbornú radu, my sme zamestnancovi výpoveď zaslali doporučenou zasielkou, teraz sa bráni, že to mala byt doporučená zásielka v obálke do vlastných rúk. On si výpoveď prevzal, ja však teraz potrebujem vedieť, čo všetko malo byť zamestnancovi doručené k 31.10.2007 ked mu končil pracovný pomer.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Zásielka je doručená ak adresát zásielku prevzal alebo sa vráti ako nedoručiteľná a vy vlastne nemáte doklad o doručení,takže výpoveď vlastne neprevzal a tým je neplatná.V § 75 zák.práce ods.2 sú vymenované povinnosti potvrdení,ktoré je povinný zamestnávateľ vydať pri skončení PP v pís.a/ je doba trvania PP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vikinka Pozri príspevok
Zásielka je doručená ak adresát zásielku prevzal alebo sa vráti ako nedoručiteľná a vy vlastne nemáte doklad o doručení,takže výpoveď vlastne neprevzal a tým je neplatná.V § 75 zák.práce ods.2 sú vymenované povinnosti potvrdení,ktoré je povinný zamestnávateľ vydať pri skončení PP v pís.a/ je doba trvania PP.
Ak by zamestnávateľ dal na poštu "pátranie po zásielke" a pošta by potvrdila, že doporučeniu zásielku - nie do vlastných rúk - osobne prevzal zamestnanec /pošta má podpis a číslo obč.preukazu zamestnanca/, aj tak sa považuje za nedoručenú osobne ?

-------
Veronika
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Najsprávnejšie mala byť zaslaná poštou do vlastných rúk. Vy ste to poslali len doporučene, ale ďalej píšeš, že ZC výpoveď prevzal. Prevzal ju totou zásielkou, alebo ste mu ju znova doručili?
Predpokladám, že touto zásielkou, ergo prevzal doporučenú poštu. A prevzal ju osobne "do vlastných rúk". Ja by som túto výpoveď pokladala za doručenú, hoci nebola v obálke do vlastných rúk.
Výpoveď sa predsa predáva aj osobne do vlastných rúk a nie je to poštou v tejto konrkétnej obálke. Dôležité je, že ju ZC prevzal.
Problém by mohol nastať, ak túto doporučenú neprevzal a potom by výpoveď nebola platná.

Ešte dôležité je, kedy túto výpoveď prevzal.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

No veď práve,dôležité je prevzatie a to dokáže svojim podpisom,buď osobne na výpovedi alebo na doručenke.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

vikinka Pozri príspevok
No veď práve,dôležité je prevzatie a to dokáže svojim podpisom,buď osobne na výpovedi alebo na doručenke.
Na doručenke buď z obálky, alebo čo dáva podpisovať pošta...
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Na doručenke z obálky,je tam kolonka: Potvrdzujem príjem tejto písomnosti dňa a podpis.Túto časť odovzdá pošta odosielateľovi.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

vikinka Pozri príspevok
Na doručenke z obálky,je tam kolonka: Potvrdzujem príjem tejto písomnosti dňa a podpis.Túto časť odovzdá pošta odosielateľovi.
Áno, ale aj keď je len "obyčajná" doporučená pošta, aj tá sa potvrdzuje pošte, hoci toto potvrdenie už nie je zaslané späť odosielateľovi. Ja pokladám aj takéto doručenie za doručené a prevzaté "do vlastných rúk".
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

O.K.ja súhlasím,ale myslím si,že ak by zamestnanec podal na súd neplatné rozviazanie PP,tak zamestnávateľ by touto cestou určite neuspel.Doporučene zásielku môže prevzia´t napr.aj manželka,kde sa podpíše a uvedie napr.manž.ale pri doručenke to manželka nemôže prevziať,len do vlastných rúk.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vikinka Pozri príspevok
O.K.ja súhlasím,ale myslím si,že ak by zamestnanec podal na súd neplatné rozviazanie PP,tak zamestnávateľ by touto cestou určite neuspel.Doporučene zásielku môže prevzia´t napr.aj manželka,kde sa podpíše a uvedie napr.manž.ale pri doručenke to manželka nemôže prevziať,len do vlastných rúk.
S tým súhlasím, poštárka - aspoň u nás - napíše do poštového zoznamu "manželka" a tá podpíše prevzatie. Doma odomňa nikdy obč.preukaz nepýtala, keď sa však preberá doporučená zásielka na pošte, píšu tam aj číslo OP.
Teda, ak z poštových dokladov je zrejmé, že zásielku skutočne prevzal zamestnanec, aj keď nebola určená do vlastných rúk, mala by sa považovať za doručenú.

--------
Veronika
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Prajem všetkým príjemný deň. Chcem sa spýtať ak nám zamestnanec doniesol výpoveď že končí PP a zamestnávateľ stým nesúhlasí beží mu výp.doba čo mám ako mzdárka spraviť?Zamestnanec samozrejme nechce výp.dobu. Prosím poraďte
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zuzka2510 Pozri príspevok
Prajem všetkým príjemný deň. Chcem sa spýtať ak nám zamestnanec doniesol výpoveď že končí PP a zamestnávateľ stým nesúhlasí beží mu výp.doba čo mám ako mzdárka spraviť?Zamestnanec samozrejme nechce výp.dobu. Prosím poraďte
Podľa§ 62 odst.3- ak zamestnanec nezotrvá počas VD u zamestnáv., ten ma právo na peň. náhradu v sume priem. zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto náhrade dohodli v PZ.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Zuzka2510 Pozri príspevok
Prajem všetkým príjemný deň. Chcem sa spýtať ak nám zamestnanec doniesol výpoveď že končí PP a zamestnávateľ stým nesúhlasí beží mu výp.doba čo mám ako mzdárka spraviť?Zamestnanec samozrejme nechce výp.dobu. Prosím poraďte

Ak ste výpoveď riadne prevzali, výpovedná doba mu plynie od prvého dňa nasledujúceho mesiaca a trvá 2 mesiace. ZC s tým nič nespraví, ak ZĽ nesúhlasí. Ty ako mzdárka v tomto momente nič nerobíš. Budeš mať povinnosť pri ukončení PP, alebo ak náhodou sa ZC rozhodne, že už viac do práce nepríde. Vtedy absencia, pn-ka, ... podľa potreby. Tieto prípady tu už boli popísané.


Ešte stále som nemala čas na videoškolenie. Správna odpoveď... viď vyššie príspevok od Tweety.
Naposledy upravil Gabi03 : 09.11.07 at 08:46 Dôvod: nesprávna odpoveď
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Tweety Pozri príspevok
Podľa§ 62 odst.3- ak zamestnanec nezotrvá počas VD u zamestnáv., ten ma právo na peň. náhradu v sume priem. zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto náhrade dohodli v PZ.
Uf. No pozerám, že pribudol ďalší odsek v ZP. Vzťahuje sa tento aj na výpoveď danú ZCom?
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

On vlastne nebude chodiť do práce lebo už má novú ale ako zamestnávateľ by som mu náhodou nemala napísať nejaké vyjadrenie že mu beží výp.doba a kedy sa vlastne končí jeho PP?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Gabi03 Pozri príspevok
Uf. No pozerám, že pribudol ďalší odsek v ZP. Vzťahuje sa tento aj na výpoveď danú ZCom?
Áno.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zuzka2510 Pozri príspevok
On vlastne nebude chodiť do práce lebo už má novú ale ako zamestnávateľ by som mu náhodou nemala napísať nejaké vyjadrenie že mu beží výp.doba a kedy sa vlastne končí jeho PP?
Ak vám doručil žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou, treba mu oznámiť, že so skončením PP dohodou nesúhlasíte a vyzvať ho na nástup do práce.
Výpovedná lehota mu bude plynúť, len ak požiadal o skončenie PP výpoveďou.

------
Veronika
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

On nepožiadal len doniesol tú výpoveď
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Môže mi prosím ešte niekto poradiť v Zák. Práce sa o výpovednej dobe píše že začína plynúť od prvého dňa kalendárneho nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede. Ak zamestnanec doručí zamestnávateľovi výpoveď napr.26.10.07 a chce skončiť PP k 01.11.07 kedy vlastne začína plynúť výp.doba? ďakujem všetkým za Váš čas
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať