Zavrieť

Porady

Číslovanie došlých a odoslaných faktúr

Chcem sa opýtať, ako číslujete došlé a odoslané faktúry: Ja som bola zvyknutá zotriediť si ich podľa mesiacov - napr. osobitne za október a osobitne za november. Ale často sa mi stáva, že napr. novembrové mi meškajú a ak ich nemám zaúčtované v program a už som ich uhradila, tak mi meškajú aj bankové výpisy. Rozmýšľala som nad tým, že odoslané budem vystavovať zaradom, a aj došlé budem zapisovať a aj účtovať zaradom, predsa program mi to zaradí do správneho mesiaca a už mi nebude nič meškať.

Bude na tom niečo zlé alebo v nesúlade so zákonom?
Usporiadat
renatan renatan

renatan je offline (nepripojený) renatan

Myslím, že väčšina účtovníkov si zaraďuje fa pekne zaradom, aspoň také mám skúsenosti. Prečo by to mal byť problém? Od 1 až do xxx po celý rok.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ja si došlé fa zoradím podľa dátumu a následne ich účtujem. V prípade, že sa stane, že nejaká fa je doručená neskôr, zoradím si ju podľa dátumu a vložím si do číslovania písmenko napr. ak je už č. 29 vydané a príde fa, ktorá dátumovo by mala byť okolo č. 29 tak tej fa dávam čísloí 29/A.
0 0
mojto mojto

mojto je offline (nepripojený) mojto

mysimis Pozri príspevok
Ja si došlé fa zoradím podľa dátumu a následne ich účtujem. V prípade, že sa stane, že nejaká fa je doručená neskôr, zoradím si ju podľa dátumu a vložím si do číslovania písmenko napr. ak je už č. 29 vydané a príde fa, ktorá dátumovo by mala byť okolo č. 29 tak tej fa dávam čísloí 29/A.
A ja si zase myslim, ze toto nie je o pravdivom uctovani. Dam jej cislo, ked dosla. Ved zato je to kniha doslych faktur, ci nie?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Kladiem si otázku: "Do prdele robím to zle ja, alebo maja predchodkyňa." Asi tento problém poznajú mnohý z nás.

poznámka k príkladu. Vážim si citát Ekopa: "Učtuješ Ty, alebo program?" (ide o úpne banálny problém, par.10 z.o.účt)
Príklad.
Došla mi FA za tovar 8.11.2007 (Uj nepoužíva kalku. účet 131, ale priamo 132). Dátum dodania 31.10, dátum vystavenia FA 5.11.)
Aký dátum dávate do denníka......?
Dátum vyhotovenia účtovného dokladu (10/d).....?
Dátum uskutoč.účt.prípadu (10/d)....?
(nechcem písať, ako robím ja, len chcem počuť názor...) vďaka
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
A aby to nebolo také ľahké s odpoveďou na Betkinu otázku, tak ju ešte trocha z variuujem (dobré slové od variácie?):
Ak príde faktúra s dátumom 12.1. s dátumom dodania 31.12. tak sa do ktorého číselného radu zaraďuje?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
betka Pozri príspevok
Kladiem si otázku: "Do prdele robím to zle ja, alebo maja predchodkyňa." Asi tento problém poznajú mnohý z nás.

poznámka k príkladu. Vážim si citát Ekopa: "Učtuješ Ty, alebo program?" (ide o úpne banálny problém, par.10 z.o.účt)
Príklad.
Došla mi FA za tovar 8.11.2007 (Uj nepoužíva kalku. účet 131, ale priamo 132). Dátum dodania 31.10, dátum vystavenia FA 5.11.)
Aký dátum dávate do denníka......?
Dátum vyhotovenia účtovného dokladu (10/d).....?
Dátum uskutoč.účt.prípadu (10/d)....?
(nechcem písať, ako robím ja, len chcem počuť názor...) vďaka
Ja do októbra...
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Stefan2005 Pozri príspevok
A aby to nebolo také ľahké s odpoveďou na Betkinu otázku, tak ju ešte trocha z variuujem (dobré slové od variácie?):
Ak príde faktúra s dátumom 12.1. s dátumom dodania 31.12. tak sa do ktorého číselného radu zaraďuje?
Ja do decembra...
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Danila Pozri príspevok
Ja do októbra...
Ja tiež, preto som uviedol príklad z prelomu roka; lebo aj keď je fa vystavená v januári ďalšieho roka, vecne a časovo súvisí s bežným účtovným obdobím. Zaraďujem ich do číselného radu faktúr bežného obdobia.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Stefan2005 Pozri príspevok
A aby to nebolo také ľahké s odpoveďou na Betkinu otázku, tak ju ešte trocha z variuujem (dobré slové od variácie?):
Ak príde faktúra s dátumom 12.1. s dátumom dodania 31.12. tak sa do ktorého číselného radu zaraďuje?
Toto sme riešili podla toho, aký dátum vystavenia bol. Ak bol 31.12., aj ked prišla neskôr,tak do starého roku. Ak bola vystavená až v novom roku, dali sme ju do nového roku a cez interný doklad do nákladov roku starého. Ale to len na konci roka, počas roka si už nepamätám (som na MD)
Naposledy upravil brčko : 08.11.07 at 17:58
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
betka Pozri príspevok
Kladiem si otázku: "Do prdele robím to zle ja, alebo maja predchodkyňa." Asi tento problém poznajú mnohý z nás.

poznámka k príkladu. Vážim si citát Ekopa: "Učtuješ Ty, alebo program?" (ide o úpne banálny problém, par.10 z.o.účt)
Príklad.
Došla mi FA za tovar 8.11.2007 (Uj nepoužíva kalku. účet 131, ale priamo 132). Dátum dodania 31.10, dátum vystavenia FA 5.11.)
Aký dátum dávate do denníka......?
Dátum vyhotovenia účtovného dokladu (10/d).....?
Dátum uskutoč.účt.prípadu (10/d)....?
(nechcem písať, ako robím ja, len chcem počuť názor...) vďaka
Dátum uskutočnenia účt.prípadu teda 08.11.2007. Veď predsa by to bolo nepravdivé účtovanie do októbra,keď ešte som nemal doklad.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
brčko Pozri príspevok
Toto sme riešili podla toho, aký dátum vystavenia bol. Ak bol 31.12., aj ked prišla neskôr,tak do starého roku. Ak bola vystavená až v novom roku, dali sme ju do nového roku a cez interný doklad do nákladov roku starého.
Trocha by som oponoval. Je kniha došlých faktúr, a je kniha došlej pošty. Darmo mi dodávateľ napíše na faktúru že to vystavil 31.12., keď v došlej pošte to mám zaevidované, že došlo 11.1. Preto nevidím dôvod na rozlišovanie podľa vyššie uvedeného spôsobu...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Všeobecné ustanovenia
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom; u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.

smith Pozri príspevok
Dátum uskutočnenia účt.prípadu teda 08.11.2007. Veď predsa by to bolo nepravdivé účtovanie do októbra,keď ešte som nemal doklad.
A sme doma 100 ľudí 100 chutí. Nechcela som zadať takú divnú otázku.

Ak chcem zistiť koľko bola naša 132 za mesiac oktober, skreslia sa mi údaje, ....
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
smith Pozri príspevok
Dátum uskutočnenia účt.prípadu teda 08.11.2007. Veď predsa by to bolo nepravdivé účtovanie do októbra,keď ešte som nemal doklad.
Položím otázku: aký je rozdiel medzi vyšlou a došlou faktúrou? Ak vyšlú faktúru za dodanie tovaru (služby) 31.10. vystavím s dátumom 8.11. tak by som ju mal účtovať do mesiaca november? Ja ju účtujem do mesiaca október...

Nakoniec som rád, že sa rozvinula táto debata, lebo radíme tu začínajúcim účtovníkom, a pritom na dosť základné a zásadné veci, ako badám, máme rozdielne názory.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Stefan2005 Pozri príspevok
Trocha by som oponoval. Je kniha došlých faktúr, a je kniha došlej pošty. Darmo mi dodávateľ napíše na faktúru že to vystavil 31.12., keď v došlej pošte to mám zaevidované, že došlo 11.1. Preto nevidím dôvod na rozlišovanie podľa vyššie uvedeného spôsobu...
Aby som bola presná, uľahčovali sme si robotu. Neboli sme veľká firma. Tí čo prijímali poštu mali inštrukcie dať na tieto faktúry dátum došlej pošty 31.12. Vo veľkej firme sa to ale nedá.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Stefan2005 Pozri príspevok
Položím otázku: aký je rozdiel medzi vyšlou a došlou faktúrou? Ak vyšlú faktúru za dodanie tovaru (služby) 31.10. vystavím s dátumom 8.11. tak by som ju mal účtovať do mesiaca november? Ja ju účtujem do mesiaca október...

Nakoniec som rád, že sa rozvinula táto debata, lebo radíme tu začínajúcim účtovníkom, a pritom na dosť základné a zásadné veci, ako badám, máme rozdielne názory.
Ja viem, že ide na pohľad o tému banálnu. Zdráhala som sa zadať otázku. Preto som uviedla toľko dátumov. Človek si myslí, že to robí dobre, ale nakoniec mám pred nosom iné účto, teraz som na vážkach....
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
betka Pozri príspevok
Všeobecné ustanovenia
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom; u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.



A sme doma 100 ľudí 100 chutí. Nechcela som zadať takú divnú otázku.

Ak chcem zistiť koľko bola naša 132 za mesiac oktober, skreslia sa mi údaje, ....
Potrebný podklad (faktúru) máš z 8.11. Na to aby sa neskreslili údaje použil by som ID. Zrejme máš napr. dodací list za ten tovar, tak ten by som účtoval cez ID na obstaranie.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
Položím otázku: aký je rozdiel medzi vyšlou a došlou faktúrou? Ak vyšlú faktúru za dodanie tovaru (služby) 31.10. vystavím s dátumom 8.11. tak by som ju mal účtovať do mesiaca november? Ja ju účtujem do mesiaca október...

Nakoniec som rád, že sa rozvinula táto debata, lebo radíme tu začínajúcim účtovníkom, a pritom na dosť základné a zásadné veci, ako badám, máme rozdielne názory.
Keď vystavujem odberateľovi faktúru dátumom 8.11. s dodaním T alebo S 31.10, tak výnos účtujem do novembra, ale DPH samozrejme odvediem za október. K 31.10. nemáš doklad na základe čoho by si mohol zaúčtovať výnos.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

smith Pozri príspevok
Keď vystavujem odberateľovi faktúru dátumom 8.11. s dodaním T alebo S 31.10, tak výnos účtujem do novembra, ale DPH samozrejme odvediem za október. K 31.10. nemáš doklad na základe čoho by si mohol zaúčtovať výnos.
A napr: banke mám predložiť výkazy do 31.10. počas mesiaca oktober vystavím Fa iba na 1.5 mil. Sk a 8.11. s dátumom dodania 31.10, vystavím FA ešte za 3.5 mil. Sk. A teraz mám predložiť, že mám výnosy za okt. len 1.5 mil alebo 5 mil.Sk.
myslím si, že 5 mil.Sk
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
betka Pozri príspevok
A napr: banke mám predložiť výkazy do 31.10. počas mesiaca oktober vystavím Fa iba na 1.5 mil. Sk a 8.11. s dátumom dodania 31.10, vystavím FA ešte za 3.5 mil. Sk. A teraz mám predložiť, že mám výnosy za okt. len 1.5 mil alebo 5 mil.Sk.
myslím si, že 5 mil.Sk
Je to dilema, ale ak to zaúčtujem do októbra potom budem mať nesúlad medzi knihou pohľadávok a účtovním denníkom. Možno pre banku by som to riešil cez nevyfakturované dodávky.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
smith Pozri príspevok
Potrebný podklad (faktúru) máš z 8.11. Na to aby sa neskreslili údaje použil by som ID. Zrejme máš napr. dodací list za ten tovar, tak ten by som účtoval cez ID na obstaranie.
Som rád, že pokračujeme v diskusii, ale ruku na srdce - nekomplikuješ si týmto život?

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Osobne Tebou zvýraznené chápem tak, že keby neboli potrebné podklady, ktoré by dokumentovali vznik účtovného prípadu, tak o týchto by sa nemalo účtovať (lebo čo nie je na papieri, akoby sa nestalo - neuvažujem o prípadoch, kedy musíme sami vystaviť podklady); teda zo zvýrazneného nevyplýva mať dokument ku dňu účtovného prípadu.

No ale akceptujem aj Tvoj postup, veď ako v iných veciach, aj tu si môžem vo vnútropodnikovej smernici zadefinovať, ako budem postupovať ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať