Zavrieť

Porady

Číslovanie došlých a odoslaných faktúr

Chcem sa opýtať, ako číslujete došlé a odoslané faktúry: Ja som bola zvyknutá zotriediť si ich podľa mesiacov - napr. osobitne za október a osobitne za november. Ale často sa mi stáva, že napr. novembrové mi meškajú a ak ich nemám zaúčtované v program a už som ich uhradila, tak mi meškajú aj bankové výpisy. Rozmýšľala som nad tým, že odoslané budem vystavovať zaradom, a aj došlé budem zapisovať a aj účtovať zaradom, predsa program mi to zaradí do správneho mesiaca a už mi nebude nič meškať.

Bude na tom niečo zlé alebo v nesúlade so zákonom?
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Aj tak sa priznajme, neúčtujeme priebežne, Teraz účtujem doklady a dávam dátum zaúčtovania 10.10 a je 8.11
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
smith Pozri príspevok
Je to dilema, ale ak to zaúčtujem do októbra potom budem mať nesúlad medzi knihou pohľadávok a účtovním denníkom. Možno pre banku by som to riešil cez nevyfakturované dodávky.
Nie je to šťastný príklad, nevyfakturované dodávky sú záväzok...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
betka Pozri príspevok
Aj tak sa priznajme, neúčtujeme priebežne, Teraz účtujem doklady a dávam dátum zaúčtovania 10.10 a je 8.11
Myslím si, že je podstatné aj to či účtovníctvo sa spracováva interne v rámci firmy, alebo externe.
Pri externom účtovaní samozrejme, že sa nedajú dodržiavať horeuvedené. Ja preto vyžadujem od klientov, aby na došlé účtovné doklady (a hlavne na dodávateľské faktúry) uvádzali dátum prijatia. A priznám sa, že to trvalo hodne dlho kým som ich do toho dokopal.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Chlapci nejde len o tieto skutočnosti. A čo mzdy? Veď sa ešte len budú robiť, a akým dátumom dáme do denníka 521
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
betka Pozri príspevok
Chlapci nejde len o tieto skutočnosti. A čo mzdy? Veď sa ešte len budú robiť, a akým dátumom dáme do denníka 521
Mzdy dávam vždy k poslednému dňu v mesiaci.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
Nie je to šťastný príklad, nevyfakturované dodávky sú záväzok...
Máš pravdu, mal som na mysli výkony odvedené, ale nevyfaktúrované. Nevyfaktúrované dodávky sú priajtý material bez faktúry od dodávateľa.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
betka Pozri príspevok
Ja viem, že ide na pohľad o tému banálnu. Zdráhala som sa zadať otázku. Preto som uviedla toľko dátumov. Človek si myslí, že to robí dobre, ale nakoniec mám pred nosom iné účto, teraz som na vážkach....
Naopak Betka, ja Ti za to aj touto formou ďakujem.
A som za, aby sme aj v budúcnosti rozobrali nejaké banality, ak nás napadnú...
A chcem sa poďakovať diskutujúcim za plodný obsah, a zaželať príjemný večer.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

smith Pozri príspevok
Mzdy dávam vždy k poslednému dňu v mesiaci.
A sme doma. Naozaj je účto zložité a komplikované.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
betka Pozri príspevok
A sme doma. Naozaj je účto zložité a komplikované.
Presne na to som myslel aj ja. Keď mzdy, ktoré vypočítavam napr. dnes 8.11. za október účtujem k 31.10 do denníka, potom podľa tejto analógie aj ostatné veci by som takto mohol účtovať.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

A ak má niekto mesačný výppis z účtu, neviem si predstaviť dať okt.úhrady a zaúčt.ich do 5.11.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
betka Pozri príspevok
A ak má niekto mesačný výppis z účtu, neviem si predstaviť dať okt.úhrady a zaúčt.ich do 5.11.
Priznám sa, že tento prípad práveže riešim tak. Výpis je za obdobie od 06.10. do 05.11., tak účtujem všetku k 06.11. A asi to nie je celkom v poriadku. Lebo ku koncu roka, teda k 31.12. to zase rozdelujem (výpis je od 06.12. do 05.01). Urobím kópiu z výpisu, čo založím do starého roka, a originál do bežného roka. Do bežného roka účtujem iba pohyby od 01.01.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Uviedla som len názorný príklad z výpismi. Neriešim tento prípad. Mám týždenné a denné výpisy. Keď nemám k dispozícii výpisy vytlačim si obraty cez internetbanking a účtujem...
Vďaka za názory všetkým, chlapci a dievčence (Danilka asi len listuje)
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
smith Pozri príspevok
Priznám sa, že tento prípad práveže riešim tak. Výpis je za obdobie od 06.10. do 05.11., tak účtujem všetku k 06.11. A asi to nie je celkom v poriadku. Lebo ku koncu roka, teda k 31.12. to zase rozdelujem (výpis je od 06.12. do 05.01). Urobím kópiu z výpisu, čo založím do starého roka, a originál do bežného roka. Do bežného roka účtujem iba pohyby od 01.01.
Tak to Ti nezávidím. Mať takýchto klientov 20, každý 3 bankové účty a každý výpis s iným dátum. A k tomu niekoľko poistiek prelievajúcich sa cez rok, pár telefónov s hovormi za bežné obdobie a paušálom na ďalší mesiac (tiež to časovo rozlišujete?), atď. to sa potom účtuje....
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
Tak to Ti nezávidím. Mať takýchto klientov 20, každý 3 bankové účty a každý výpis s iným dátum. A k tomu niekoľko poistiek prelievajúcich sa cez rok, pár telefónov s hovormi za bežné obdobie a paušálom na ďalší mesiac (tiež to časovo rozlišujete?), atď. to sa potom účtuje....
Veru je to tak. Ale týchto klientov riešim položkovou cenou, a tie prelínačky účtované cez ID im navyšujú ceny.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
A na dobrú noc ešte jedna "banálna" otázka:
Účtujete aj NZZ - lekárov? Majú zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Ročne vystavia 12*6=72 faktúr (zo softvéru).
Samozrejme sa 72x netrafia - ZP im uznajú iné výkony (t.j. úhradu v Sk). Tak vystavia 72 ďalších dokladov (tieto už ručne) - ťarchopisov alebo dobropisov. Účtujete tieto ťarchopisy-dobropisy zvlášť?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
A na dobrú noc ešte jedna "banálna" otázka:
Účtujete aj NZZ - lekárov? Majú zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Ročne vystavia 12*6=72 faktúr (zo softvéru).
Samozrejme sa 72x netrafia - ZP im uznajú iné výkony (t.j. úhradu v Sk). Tak vystavia 72 ďalších dokladov (tieto už ručne) - ťarchopisov alebo dobropisov. Účtujete tieto ťarchopisy-dobropisy zvlášť?
Účtujem ich samostatne. Ale niekedy nie je to možné, nakoľko sa ku mne nedostane k zúčtovaniu dobropis-ťarchopis, potom pôvodnú fa upravujem podľa úhrady, s poznámkou, že ťarchopis-dobropis sa "po ceste" niekde stratil.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
A priznám sa, že to trvalo hodne dlho kým som ich do toho dokopal.

smith Pozri príspevok
Priznám sa, že tento prípad práveže riešim tak. Výpis je za obdobie od 06.10. do 05.11., tak účtujem všetku k 06.11. A asi to nie je celkom v poriadku. Lebo ku koncu roka, teda k 31.12. to zase rozdelujem (výpis je od 06.12. do 05.01). Urobím kópiu z výpisu, čo založím do starého roka, a originál do bežného roka. Do bežného roka účtujem iba pohyby od 01.01.
Nevieš ich dokopať k tomu, aby periodicitu výpisu zmenili na KALENDÁRNY MESIAC?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Nevieš ich dokopať k tomu, aby periodicitu výpisu zmenili na KALENDÁRNY MESIAC?
Veru niektorých nie, aj keď im vysvetlím praktickosť mesačného výpisu, ktorý korešponduje s kalendárnym mesiacom. A niektorí klienti to dali, ale tí ktorí majú účty vo Vysokohorskej banke mali problémy, nakoľko na niektorých pracoviskách nevedeli pochopiť, že mesačný výpis je od 01. v mesiaci do posledného dňa, a nie výpis za 30 resp. 31 dni.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
smith Pozri príspevok
Účtujem ich samostatne. Ale niekedy nie je to možné, nakoľko sa ku mne nedostane k zúčtovaniu dobropis-ťarchopis, potom pôvodnú fa upravujem podľa úhrady, s poznámkou, že ťarchopis-dobropis sa "po ceste" niekde stratil.
Pôvodne som tiež bol za samostatné, ale potom som zistil, že v praxi to nie je celkom možné (aj kvôli "stratám", ktoré si spomínal). V JÚ je to prakticky jedno, kniha pohľadávok obsahuje definitívnu pohľadávku. Ovšem veľa NZZ sa transformovalo na s.r.o.-čka, tam vlastne výnos je aj bez úhrady.
Keď sa pamätáte, pre niektoré poisťovne nebolo treba pôvodne ani zasielať faktúry, stačila iba dávka na diskete, na základe toho vystavili "akceptačný" list, ktorým stanovili výšku úhrady.
Preto som za postup, aby sa prvotná faktúra chápala ako zálohová (a o tých by sa nemalo účtovať). Účtuje sa však o nej, ale keď príde potvrdenie zo ZP a vystaví sa ťarcho-dobropis, opraví sa účtovaná suma, spoja sa všetky tri doklady do jedného (prvá faktúra, potvrdenie zo ZP, ťarcho-dobropis) a spolu tvoria jednu "ostrú" vyšlú faktúru.... (je to rýchlejšie, prehľadnejšie,...)
Možná, že sa dá tomuto postupu niečo vytknúť, ale výsledok je presný, všetko je zdokladované... Podľa mňa oveľa väčším problémom je, že lekár ošetrí 1500 pacientov, ale poisťovňa preplatí len ošetrenie za 1200 pacientov - prekročený limit - na ošetrenie tých 300 pacientov má určité náklady, ale žiadný výnos (príjem) - každý to však akceptuje, tak aj ja...
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
smith Pozri príspevok
Potrebný podklad (faktúru) máš z 8.11. Na to aby sa neskreslili údaje použil by som ID. Zrejme máš napr. dodací list za ten tovar, tak ten by som účtoval cez ID na obstaranie.
Môj názor. Aj uskutočnené plnenie, aj potrebný doklad v čase účtovania mám. Ja tu účtovnú operáciu neúčtujem ani 31.10., /aspoň ja/ ani8.11., ale finišujem niekedy pred DPH. Náklad mesiaca októbra, účtujem do októbra. V denníku mám dátum účtovania napr. 15.11. A všetko je O.K. Len účtovanie do novembra O.K. celkom určite nie je. Všetko ošetrujem internou smernicou. Najmä na prelome rokov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať