Zavrieť

Porady

SZČO a dôchodca v jednom

Chcela by som ako predčasná dôchodkyňa začať podnikať v oblasti jednoduchého účtovníctva. Nemám zatiaľ žiadnych klientov, len sa oboznamujem s problematikou JÚ a zakladania voľnej živnosti.Obávam sa toho, že akonáhle si založím živnosť, budem musieť platiť odvody do ZP a SP napriek tomu, že možno nebudem mať zo začiatku dlhší čas žiaden príjem (ak nebudem mať ešte žiadnych klientov). Je povinnosť platiť odvody aj v takom prípade? Dá sa to dáko obísť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    SZČO dôchodca (aj nedôchodca) v prvom roku (do 30.6.2008) odvody do SP neplatí žiadne, (ani potom ak sa zákony nezmenia) platí dobrovolne na NP, DP-S, SDS, . Do ZP platí preddavok 14% z určeného VZ.

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    ekopo Pozri príspevok
    SZČO dôchodca (aj nedôchodca) v prvom roku (do 30.6.2008) odvody do SP neplatí žiadne, (ani potom ak sa zákony nezmenia) platí dobrovolne na NP, DP-S, SDS, . Do ZP platí preddavok 14% z určeného VZ.
    To značí, že ZP sa platí v každom prípade, či budem mať príjem alebo nie z VZ zákonom určeného?
    Čo značí DP-S, SDS ?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    DP-S= dôchodkové poistenie starobné
    SDS=starobné dôchodkové sporenie
    ZP= platí sa preddavok 14% z pomernej časti VZ určeného z "upraveného" ZD z príjmu v súvislosti so samostatne zárobkovou činnosťou z roku 2006, ak táto pomerná časť VZ dosahuje 3.800,-Sk a viac. Z toho vyplýva, že do ZP sa platiť nemusí ale pri zohľadnení očakávaných príjmov môže.

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    Z toho mi teda vyplýva, že si bez obáv môžem vybaviť živnosť, v nasledujúcom roku si podať DP a na základe toho sa bude odvíjať všetko ostatné, teda aj odvody do ZP. Je to správne?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Polka, nakuknite do draka tam máte k tomuto všetko. Pokiaľ ide o zp ekopo nemá pravdu.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    No, mal som to ohľadne ZP napísať asi takto: starobný dôchodca je poistencom štátu a preto v roku začatia činnosti ako SZČO až do 30.6. nasledujúceho roku neplatí preddavky na ZP. Potom na základe RZ sa ukáže čo a ako (a možno sa nedoplatí ). Pôvodná odpoveď bola daná na na SZČO dôchodcu ktorý podnikal aj v r. 2006, je to vlastne dané aj v tej odpovedi.

    SZČO a dôchodca v jednom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.