Zavrieť

Porady

výrobok alebo tovar

Ahoj poraďáci, potrebovala by som poradiť.
Vydavateľstvo predáva knihy. Knihy v konečnej podobe prídu od dodávateľa(tlačiarne), ale predtým vydavateľstvo kúpi autorské práva alebo zaplatí honorár, urobí korektúry textu, v grafickom štúdiu si dá navrhnúť obálku knihy...
Jedná sa o výrobok alebo tovar?
Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Tovar - je "vec", ktorá sa predáva v nezmenenej podobe.
    Výrobok - sám sa podielaš na jeho tvorbe, výrobe.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Krakonoš Pozri príspevok
    Ahoj poraďáci, potrebovala by som poradiť.
    Vydavateľstvo predáva knihy. Knihy v konečnej podobe prídu od dodávateľa(tlačiarne), ale predtým vydavateľstvo kúpi autorské práva alebo zaplatí honorár, urobí korektúry textu, v grafickom štúdiu si dá navrhnúť obálku knihy...
    Jedná sa o výrobok alebo tovar?
    Ďakujem za pomoc.
    Tlačiareň predáva tovar .....čiže sa jedná o tovar
    Prikladám Metod.pokyn
    http://www.porada.sk/569171-post2.html

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zita5 Pozri príspevok
    Tlačiareň predáva tovar .....čiže sa jedná o tovar
    Prikladám Metod.pokyn
    http://www.porada.sk/569171-post2.html
    JA som to pochopil tak, že vydávateľstvo si objednáva tlač, a netlačí sám tie knihy.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    smith Pozri príspevok
    JA som to pochopil tak, že vydávateľstvo si objednáva tlač, a netlačí sám tie knihy.
    Aj tlačiareň môže byť vydavateľom ,ale aj keby nie , tak tlačiareň predáva vydavateľstvu tovar ......viď Metodický pokyn

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zita5 Pozri príspevok
    Aj tlačiareň môže byť vydavateľom ,ale aj keby nie , tak tlačiareň predáva vydavateľstvu tovar ......viď Metodický pokyn
    To je pravda, že aj tlačiareň môže byť vydávateľom. Ale v zadaní je to jasné, že vydávateľ nie je tlačiarom. A vydávateľ, ktorý nie je zároveň tlačiarňou potom čo predáva? Tovar alebo vl.výrobok?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    smith Pozri príspevok
    To je pravda, že aj tlačiareň môže byť vydávateľom. Ale v zadaní je to jasné, že vydávateľ nie je tlačiarom. A vydávateľ, ktorý nie je zároveň tlačiarňou potom čo predáva? Tovar alebo vl.výrobok?
    Vydavateľstvo predáva tovar . Však posudzuj podľa Metodického pokynu .

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zita5 Pozri príspevok
    Vydavateľstvo predáva tovar . Však posudzuj podľa Metodického pokynu .
    Budem posudzovať. Ale nie som na 100% presvedčený. Náklady na graf.úpravu,korektúru, zalomenie textu atď..... mňa to inklinuje k vl.výrobku.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 17.11.07 at 20:56

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    smith Pozri príspevok
    Budem posudzovať. Ale nie som na 100% presvedčený. Náklady na graf.úpravu,korektúru, zalomenie textu atď..... mňa to inklinuje k vl.výrobku.
    Vieš mne grafická úprava ,korektúra a zalomenie textu nehovorí nič o vlastnom výrobku ......ak spracovanú knihu včetne graficky spracovanej obálky dodajú na CD do tlačiarne , tak to ešte neznamená , že je to vl.výrobok , to je len spracovanie podkladov pred výrobou knihy .Čiže v tejto fáze to nie je ešte ani tovarom , ani vl.výrobkom .

    Ale ak sa kniha vyrobí , tlačiareň musí tento úkon podľa Metodického pokynu DPH posudzovať ako tovar , nakoľko nič viacej vydavateľstvo nedodalo do tlačiarne , len podklad spracovaný na CD.
    To znamená, že vydavateľstvo to nemôže posudzovať ako vlastný výrobok ,ale ako tovar .
    Naposledy upravil Zita5 : 17.11.07 at 21:34

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    Zita5 Pozri príspevok
    Vieš mne grafická úprava ,korektúra a zalomenie textu nehovorí nič o vlastnom výrobku ......ak spracovanú knihu včetne graficky spracovanej obálky dodajú na CD do tlačaiarne , tak to ešte nie je nič , to je len spracovanie podkladov pred výrobou knihy .Čiže v tejto fáze to nie je ešte ani tovarom , ani vl.výrobkom .

    Ale ak sa kniha vyrobí , tlačiareň musí tento úkon posudzovať ako tovar .
    ...Zitka prepáč, ale práve tu sa mi zdá že si protirečíš...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ajuška Pozri príspevok
    ...Zitka prepáč, ale práve tu sa mi zdá že si protirečíš...
    Ajuška , prepáč , ešte som dopisovala príspevok , čiže si citovala nie komplet upravený príspevok . Ale neviem v čom si protirečím . Napíš mi to , však v predchádzajúcich príspevkoch je priložený Metodický pokyn k posudzovaniu tlačiarenských úkonov .

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    Zita5 Pozri príspevok
    Ajuška , prepáč , ešte som dopisovala príspevok , čiže si citovala nie komplet upravený príspevok . Ale neviem v čom si protirečím . Napíš mi to , však v predchádzajúcich príspevkoch je priložený Metodický pokyn k posudzovaniu tlačiarenských úkonov .
    MP jednoznačne posudzuje kedy tovar a kedy služby... ja som len zdôraznila Tvoju vetu v ktorej si uviedla, že to, čo prijmú od autora nie je ešte ani výrobkom ani tovarom - tento výklad smeruje jednoznačne k vlastnému výrobku......a o tom v MP nie je ani ťuk... Súhlasím s Tebou že odpoveď pre zadávateľa je = tovar...

    renix1 je offline (nepripojený) renix1

    renix1
    Mám podobný prípad a som z toho trochu popletená prosím pomôžte mi. Vydavateľstvo si objedná tlač a tlačovú prípavu u nás, my to upravíme a dáme to do tlačiarne vytlačiť, tlačiareň nám fakturuje za tlač knihy (dodanie tovaru??) a my fakturujeme vydavateľovi tlačovú prípravu aj tlač. Tlačová príprava je služba, nie? a refakturácia tlače je dodanie tovaru? Ako to zaúčtujem? 602 aj 604?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.