Zavrieť

Porady

Účtovanie mýta, diaľničných známok

Dobrý deň,
potrebovala by som vedieť aký účet mám použiť na zaúčtovanie mýta, diaľničných známok. Doteraz som účtovala na 538. V praktickej príučke od Cenigovej je to však na účte 518. Tak teraz neviem.
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Použije sa účet 518. Národná diaľničná spoločnosť je už súkromnou firmou, takže jej platíš za službu. Nie je to poplatok vyberaný štátom.
0 0
Juliette Juliette

Juliette je offline (nepripojený) Juliette

Ďakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Aj ja ďakujem.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Juliette Pozri príspevok
Dobrý deň,
potrebovala by som vedieť aký účet mám použiť na zaúčtovanie mýta, diaľničných známok. Doteraz som účtovala na 538. V praktickej príučke od Cenigovej je to však na účte 518. Tak teraz neviem.
Na školení nám povedali takú pomôcku: na 538 len taký náklad, ktorý inkasuje ŠR
Ešte doplním, že sa to vlastne týka celej skupiny 53 (daň z MV, nehnuteľností)
Naposledy upravil Rozalka : 17.11.07 at 13:07 Dôvod: doplnenie o SKUPINE 53
0 0
Juliette Juliette

Juliette je offline (nepripojený) Juliette

A ešte by som potrebovala vedieť, ako zaúčtovať mýto, keď ho prefakturujem inej firme. /autodoprava/.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Juliette Pozri príspevok
A ešte by som potrebovala vedieť, ako zaúčtovať mýto, keď ho prefakturujem inej firme. /autodoprava/.
311/602.
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

Otvorím znovu túto tému, lebo začínam účtovať dopravcu, ktorý platí mýto aj v Nemecku, Francúzsku aj toto by som ja účtovala na 518, ale moja predchodkyňa to dávala na 538 tak ma to zneistilo, lebo doteraz som mala len DZ u nás a to viem , že je účet 518.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Džudi Pozri príspevok
Otvorím znovu túto tému, lebo začínam účtovať dopravcu, ktorý platí mýto aj v Nemecku, Francúzsku aj toto by som ja účtovala na 518, ale moja predchodkyňa to dávala na 538 tak ma to zneistilo, lebo doteraz som mala len DZ u nás a to viem , že je účet 518.
Určite by som to účtovala na 518
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Môžete mi prosím vysvetliť, akú službu nám poskytuje Národná diaľničná spoločnosť? A v čom sa odlišuje od "služby" predtým poskytovanej štátom?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Kejka, príjem z predaja diaľničných známok je príjmom Národnej dialničnej spoločnosti na správu, údržbu, opravu a rozvoj diaľnic.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
no to ja predsa viem
pýtala som sa NA ROZDIEL.................. atď, prečítaj si pozornejšie otázku.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
KEJKA Pozri príspevok
Môžete mi prosím vysvetliť, akú službu nám poskytuje Národná diaľničná spoločnosť? A v čom sa odlišuje od "služby" predtým poskytovanej štátom?
Kejka ,žiadnu
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ved práve, že žiadnu. Tak prečo sa všetci vrháte na 518, ked je to o tom istom? Ja som zostala pri 538-analytike, nemám s tým prolém ani pri audite.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

KEJKA Pozri príspevok
ved práve, že žiadnu. Tak prečo sa všetci vrháte na 518, ked je to o tom istom? Ja som zostala pri 538-analytike, nemám s tým prolém ani pri audite.
Lidka pozri si toto:
Je tam aj o tom, že to patrí do služieb.
http://www.porada.sk/t21376-dialnicn...-1-2006-a.html
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

Ďakujem babi2 za odpoveď, a KEJKA dala som súhlas preto, lebo som mala presne tú dilemu , ale po prečítaní mnohých názorov som sa priklonila k tej službe, aj PÚ od p.Cenigovej to výslovne vypichla, že Dz majú byť účtované na 518, len ona napísala v tuzemsku a z toho dôvodu aj moja otázka čo zahraničie. Vďaka všetkým.
0 0
137Cs 137Cs

137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

Môžete mi prosím vysvetliť, akú službu nám poskytuje Národná diaľničná spoločnosť? A v čom sa odlišuje od "služby" predtým poskytovanej štátom?
Služba je v podstate rovnaká - budovanie, udržiavanie a prevádzkovanie dialničnej siete. Rozdiel je v príjemcovi poplatkov za tieto služby.
Na účet 538 sa účtujú okrem daní poplatky za služby, poskytované verejným sektorom (napr. správne poplatky za spoplatnené úkony štátnej a verejnej správy, miestne poplatky a do vzniku NDS aj dialničné poplatky).
Pokiaľ tieto služby neposkytuje verejný sektor, ale právnická alebo fyzická osoba a tieto príjmy sú príjmami z podnikania, vecne príslušným účtom je účet 518.
Podľa § 8 ods. 2 zákona č. 639/2004 Z.z. o vzniku NDS sú príjmy z predaja dialničných nálepiek príjmom NDS, nie príjmom štátneho rozpočtu.
...že Dz majú byť účtované na 518, len ona napísala v tuzemsku a z toho dôvodu aj moja otázka čo zahraničie.
Závisí to od toho, kto je príjemcom platby. V ČR poskytuje dialničné služby verejný sektor a v zmysle českých Postupov účtovania sa dialničné poplatky výslovne účtujú na účet daní a poplatkov (tiež 538). V tomto prípade používam analytiku "dane a poplatky platené v zahraničí".
V niektorých krajinách sú poplatky za užívanie dialnic príjmom súkromných firiem (ktoré napr. dialnice stavali a na základe zmluvy môžu poplatky napr- 10 rokov inkasovať), tu by bol zrejme príslušným účtom účet 518A.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
137Cs Pozri príspevok
Služba je v podstate rovnaká - budovanie, udržiavanie a prevádzkovanie dialničnej siete. Rozdiel je v príjemcovi poplatkov za tieto služby.
Na účet 538 sa účtujú okrem daní poplatky za služby, poskytované verejným sektorom (napr. správne poplatky za spoplatnené úkony štátnej a verejnej správy, miestne poplatky a do vzniku NDS aj dialničné poplatky).
Pokiaľ tieto služby neposkytuje verejný sektor, ale právnická alebo fyzická osoba a tieto príjmy sú príjmami z podnikania, vecne príslušným účtom je účet 518.
Podľa § 8 ods. 2 zákona č. 639/2004 Z.z. o vzniku NDS sú príjmy z predaja dialničných nálepiek príjmom NDS, nie príjmom štátneho rozpočtu.
Závisí to od toho, kto je príjemcom platby. V ČR poskytuje dialničné služby verejný sektor a v zmysle českých Postupov účtovania sa dialničné poplatky výslovne účtujú na účet daní a poplatkov (tiež 538). V tomto prípade používam analytiku "dane a poplatky platené v zahraničí".
V niektorých krajinách sú poplatky za užívanie dialnic príjmom súkromných firiem (ktoré napr. dialnice stavali a na základe zmluvy môžu poplatky napr- 10 rokov inkasovať), tu by bol zrejme príslušným účtom účet 518A.
konečne zmysluplný výklad, ďakujem.
0 0
137Cs 137Cs

137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

KEJKA Pozri príspevok
konečne zmysluplný výklad
Nie je to z mojej hlavy . Pekný článok o poplatkoch je na českej stránke
http://www.businessinfo.cz/cz/clanek...5/24955/?rtc=2
s pokračovaním
http://www.du.cz/?sekce=5&uroven=4&o...557&odkud=ENDU
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
137Cs Pozri príspevok
...Závisí to od toho, kto je príjemcom platby. ... verejný sektor ... na účet daní a poplatkov (tiež 538). ... poplatky .. príjmom súkromných firiem .... tu by bol zrejme príslušným účtom účet 518A.
Tento postup sa podľa môjho názoru dá použiť i u druhých "služieb" poskytovaných štátom i verejným sektorom...
Napr. také overenie podpisu - na Porade prevláda názor, že služba (518). Ale ak mi to overenie vykoná obec, do účelu príjmu uvedie "správny poplatok v zmysle sadzobníka", nevidím dôvod, prečo to neúčtovať na 538.... Ďalšie príklady - vyhotovovanie odpisov (fotokópií) katastrom, súdmi versus súkromnými firmami...
0 0
137Cs 137Cs

137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

Stefan2005 Pozri príspevok
Napr. také overenie podpisu - na Porade prevláda názor, že služba (518). Ale ak mi to overenie vykoná obec, do účelu príjmu uvedie "správny poplatok v zmysle sadzobníka", nevidím dôvod, prečo to neúčtovať na 538...
Presne tak. Pre správne zaúčtovanie nie je dôležitá formálna stránka (názov "poplatok" ), ale obsah účtovnej operácie. U "poplatkov" to, kto ich zahŕňa do príjmov.
Podobne je to u tzv. elektronického mýta. Bude to tiež poplatok za užívanie diaľnic, ale podľa § 8 ods. 4 novelizovaného zákona č. 639/2004 Z.z. o NDS a v náväznosti na zákon č. 25/2007 o elektronickom mýte bude príjmom štátneho rozpočtu, niepríjmom NDS. Podľa toho by sa mal účtovať na 538 (a možno ani nebude podliehať DPH)...
Naposledy upravil 137Cs : 28.04.09 at 05:59
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať