Zavrieť

Porady

Účtovanie mýta, diaľničných známok

Dobrý deň,
potrebovala by som vedieť aký účet mám použiť na zaúčtovanie mýta, diaľničných známok. Doteraz som účtovala na 538. V praktickej príučke od Cenigovej je to však na účte 518. Tak teraz neviem.
Usporiadat
lucika1 lucika1

lucika1 je offline (nepripojený) lucika1

137Cs Pozri príspevok
Služba je v podstate rovnaká - budovanie, udržiavanie a prevádzkovanie dialničnej siete. Rozdiel je v príjemcovi poplatkov za tieto služby.
Na účet 538 sa účtujú okrem daní poplatky za služby, poskytované verejným sektorom (napr. správne poplatky za spoplatnené úkony štátnej a verejnej správy, miestne poplatky a do vzniku NDS aj dialničné poplatky).
Pokiaľ tieto služby neposkytuje verejný sektor, ale právnická alebo fyzická osoba a tieto príjmy sú príjmami z podnikania, vecne príslušným účtom je účet 518.
Podľa § 8 ods. 2 zákona č. 639/2004 Z.z. o vzniku NDS sú príjmy z predaja dialničných nálepiek príjmom NDS, nie príjmom štátneho rozpočtu.
Závisí to od toho, kto je príjemcom platby. V ČR poskytuje dialničné služby verejný sektor a v zmysle českých Postupov účtovania sa dialničné poplatky výslovne účtujú na účet daní a poplatkov (tiež 538). V tomto prípade používam analytiku "dane a poplatky platené v zahraničí".
V niektorých krajinách sú poplatky za užívanie dialnic príjmom súkromných firiem (ktoré napr. dialnice stavali a na základe zmluvy môžu poplatky napr- 10 rokov inkasovať), tu by bol zrejme príslušným účtom účet 518A.

nakolko sme prepravna firma, to mam zistovat v kazdom state, kto poskytuje dialnicne sluzby a podla toho uctovat? ved sa zblaznim..

tak a slovenske myto sa teda uctuje kam 518 ci 538?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať