Zavrieť

Porady

Pracovny pomer na dobu urcitu

Dobry vecer poradaci ale hlavne mzdari a personalisti :-)
Mam jednu zaludnu otazku. Viete mi niekto poradit ci je mozno aby ten isty zamestnavatel nepretrzite od roku 1999 az doteraz predlzoval tomu istemu zamestnancovi kazdy rok pracovny pomer na dobu urcitu ?
Nie som odbornik v personalnych veciach a preto prosim o radu Vas odbornikov :-)
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Libuša je offline (nepripojený) Libuša

    Libuša
    Predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu možno najdlhšie na tri roky. Predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky možno len z dôvodu:
    a) zastupovania zamestnanca
    b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
    c) splnenia úlohy vymedzenej výsledkom,
    d) dohodnutého v kolektívnej zmluve
    Všetko nájdeš v zákonníku práce § 48

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    victoria
    ... ci je mozne aby ten isty zamestnavatel nepretrzite od roku 1999 az doteraz predlzoval tomu istemu zamestnancovi kazdy rok pracovny pomer na dobu urcitu?
    victoria, možno by nám pomohlo, aby si priblížila pozíciu a náplň práce zamestnanca a prečo sa predlžovanie pracovného pomeru deje ...
    ... a ešte aj niečo o zamestnávateľovi:
    - existuje vo firme kolektívna zmluva?
    - koľko zamestnancov pracuje vo firme?

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Ano, skusim objasnit viac faktov, ktore mam k dispozicii.
    Zamestnanec pracuje ako grafik v reklamnej agenture a preco sa predlzovanie pracovneho pomeru deje vie asi najlepsie iba zamestnavatel :-(
    Vo firme neexistuje kolektivna zmluva a momentalne sa pocet zamestnancov po zredukovani stavov ustalil na pocte 2 zamestnanci.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ok, takže zamestnávateľ postupuje podľa Zákonníka práce, § 48 ods. 5f). Budem ti ho citovať:
    "Pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť so zamestnancom u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov".

    V tvojom prípade je zákon je dodržaný!

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Vladan prosím Ťa prepáč, ale odbočím trošku s témy . Čo s pracovníkom , ktorému končí "pracovný pomer na dobu určitú " , ale 10 dní pred ukončení išiel na liečenie " závislý od automatov " a myslím , že dobrovoľne . Čo potom ? Ak pošle PN - musí sa pracovná zmluva predĺžiť . Mzdová oblasť nie je moja parketa , tak si dovoľujem Ťa požiadať o Tvoj názor , resp. na čo si máme dávať pozor .

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    Zita5 - čo s ním?...skorej sa tešte, že mu skončil PP dňom dohodnutým v Zmluve. PN či liečenie nemá na to vplyv! proste skončil mu PP:

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ahoj Zita, aj keď tvoja otázka už bola na Porade rozoberaná ... mám v ruke Zákonník práce, takže odpoviem
    § 59 ods. 2 hovorí:
    Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.

    Takže, pracovný pomer skončí vtedy, kedy má. Ak pošle PN, tak ty ju pošleš na Sociálnu poisťovňu - dni, ktoré bol tvojím zamestnancom ešte preplatíš náhradu príjmu pri DPN a o ostatné sa stará Sociálka.
    Pekný deň

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ďakujem Vám za odpoveď .

    pep je offline (nepripojený) pep

    pep
    Ešte sa vrátim k PP na dobu určitú. Zamestnávateľ teda môže počas troch rokov 3 krát predĺžiť prac. zmluvu o jeden rok? A čo po treťom roku. Buď sa so zamestnancom nedohodne alebo uzatvorí prac. pomer na dobu neurčitú?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    pep
    Ešte sa vrátim k PP na dobu určitú. Zamestnávateľ teda môže počas troch rokov 3 krát predĺžiť prac. zmluvu o jeden rok? A čo po treťom roku. Buď sa so zamestnancom nedohodne alebo uzatvorí prac. pomer na dobu neurčitú?
    opäť málo infošiek ... takže všeobecne ... zamestnávateľ môže predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky len v týchto prípadoch:

    1. ak má aspoň jeden dôvod z § 48 ods. 3
    alebo
    2. ak splní aspoň jednu podmienku z § 48 ods. 5

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.