Zavrieť

Porady

prenájom bytu

Som zamestnaná a daňové priznanie za mňa podáva zamestnávateľ. Prenajala som byt a mám z neho ja čistý príjem 2000 Sk mesačne. Aká je výška pre tento rok ( ja neviem ako sa tomu hovorí : oslobodenie? nezdaniteľná časť?), aby som nemusela priznávať. Marí sa mi, že to bude nejak tesne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

    zltalienka
    Prijmy z prenajmu su v roku 2007 oslobodene do vysky 24 900 Sk (v pripade, ze na prenajom bytovych priestorov nemate zivnost)
    Pre blizsie info pozrite §9 ods.1 pism h) a j) zakona o dani z prijmov (688/2006 Z.z.)

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Pri prenájme doplním povinnosť registrácie sa na DÚ do 31.12.2007 ako prenajímateľ.

    patológ je offline (nepripojený) patológ

    patológ
    Zdravím,
    len mám dotaz - asi je nesprávne čistý príjem, lebo ten nikoho nezaujíma, skôr ide o celkový príjem (nájom, energie, zisk) a z toho sa odpočíta spomínaných 24900.- a následne výdavky 40% alebo vedenie jednoduchého
    učtovníctva, kde by sa odpisovali skutočné náklady (do spoločenstva - nájomné plus energie) . Neviem, či som to teda dobre pochopil.
    A teraz čo by bolo výhodnejšie si vybrať? Najomné je 4000.-, energie 1200.- plus zisk 2000.- / mesiac. To je zároveň aj otázka: Ďakujem.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    patológ Pozri príspevok
    Zdravím,
    l
    A teraz čo by bolo výhodnejšie si vybrať? Najomné je 4000.-, energie 1200.- plus zisk 2000.- / mesiac. To je zároveň aj otázka: Ďakujem.
    1. Buď uplatnuˇjeme paušálne výdavky vo výke 40% (podmienkou je, že nesmieme byť platitemi DPH-hovorí o tom par. 6/10 ZDP....)

    a. energie platí prenajímateľ. Je to uvedené v NZ, na kt. kladiem vždy dôraz akým spôsobom sú energie v NZ uvedené, aposob ich vysporiadania...... Mojim príjmom je suma 5200 Sk, je to príjem, kt. dostanem od nájomcu. Z toho si uplatním paušálne výdavky 40% (2080, Sk), teda P-V=3120, Sk. paušálny výdavok obsahuje výdavky spojené z prenájmom: energie, bežné opravy a údržbu, daň z nehnuteľnosti.......
    b. energie platí nájomca, pričom má uzatvorenú zmluvu s energetikou, plynármi, vodárňami a Fa chodia priamo jemu. Príjem 4OOO, Sk výdavok-1600, Sk rozdiel: 2400 Sk

    2. Uplatńujem skutočné výdavky-vediem účtovníctvo.

    a. budovu mám zaradenú v OM: ako daňový výdavok si uplatním: odpisy, opravy, údržbu, energie, ....príjem: 4OOO, Sk výdavky.....môžem dosiahnuť i "stratu" z prenájmu

    B. budovu nemám v OM a teda nemám takmer žiadne výdavky. nemôžem vykonávať opravy-nemám budovu v OM, nedám si do výdavkou-daň z nehnuteľnosti-nemám budovu v OM, ..
    Tento postup 2b nikto nepoužíva (ožno málokto). Pričom treba zvážiť, či zahrniem do OM budovu, alebo nie. Má to svoje výhody, i nevýhody.

    Treba optimalizovať svoje daňové výdavky,

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Musím upozorniť na jednu skutočnosť, niektorí prenajímatelia sa snažia za každú cenu daˇť svoju nehnuteľnosť do OM, aby si mohli daˇť do daňových výdavkov musím povedať, že niekedy i smiešne sumy..
    Zaradia do OM v nulovej cene, nemôžu si uplatniť odpisy, pretože nemajú doklady, stavali možno svojpomocne v minulosti, resp. cena-ZC by sa mohla pohybovať v sumičkách ako je napr. 200 tis. Sk, niekedy omnoho menej..

    Kúpili si svoje byty, v kt. predtým bývali, za nejakých 30 tis. Sk. ......... a prenajali..a potom sa zaradili do majetku, aby si mohli uplatňovať svoje daňové výdavky za energie.....

    .....a potom nakoniec zistia, alebo niektorí vôbec nezistia skutočnosť, že predali byt, kt. bol v OM. Predali ho za 1 mil. Sk a tento príjem nezdanili vôbec. Tu si treba dávať pozor, či tú nehnuteľnosť budem chcieť v budúcnosti predať, a či sa mi vôbec oplatí zaradiť do OM. (V týchto prípadoch neoplatí...)


    niekedy sa zamýšľam nad sprotosťou mnohých podnikateľov, či nepodnikateľov...."musím naháňať náklady",
    V duchu si pomyslím svoje. Ale ja nechcem žiadne náklady, ja chcem zisky, radej budem platiť vysoké dane...

    patológ je offline (nepripojený) patológ

    patológ
    Ak som to teda dobre pochopil, asi je lepšie (pre budúcu možnosť predaja) a samozrejme aj jednoduchšie si uplatniť paušálne výdavky a platiť aj čosi vyššie dane. Ďakujem,

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.