Zavrieť

Porady

preplatenie "paragrafu" zamestnanca ???

Prajem dobrý deň!

Náš zamestnanec "ochorel" a keďže nechcel ísť na marodku, vyriešil do dvoma dňami potvrdenia (paragraf) od svojho lekára, konkrétne potvrdenie od obvodného lekára na dva dni (15.11.-16.11.) na vyšetrení. Je mi jasné, že mu to musíme preplatiť, ale môže mať potvrdenia na dva dni za sebou od toho istého lekára??? Je to reálne, keď bol chorý, že strávil dva dni v ordinácií (čo určite nie, len mu to lekár "podpísal")??? Ako to mám riešiť, mám mu jeden deň preplatiť a na druhý mu dať zapísať dovolenku??? Ďakujem za všetky odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Už tu táto téma bola rozoberaná, treba hľadať.
    Ja som tieto prípady nikdy neskúmala, vždy som preplatila oba dni ako paragraf.

    ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

    ZlaticaB
    Prečo by si mu jeden deň nemala preplatiť? Pracovník môže mať 7 dní paragraf v roku. Kľudne mohol byť aj 1 deň na ošetrení a 2 napr. na odber krvi. Bežná prax je taká, že ak prac. nechce marodovať berie si 2 dni P keď je to štvrtok a piatok potom nasledujú víkend môže sa celkom dať do poriadku a v pondelok nastúpi do práce.

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    Zákonník práce hovorí :

    § 141
    Dôležité osobné prekážky v práci


    (1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

    (2) <strike> Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy najmä z týchto dôvodov a najmenej v tomto rozsahu:</strike> Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

    a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

    1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

    ... a keďže nie je stanovené v tomto zákone inak, tak de facto aj de jure to môže byť tých 7 dní aj po sebe...

    2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
    3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    zuzanakalafusova Pozri príspevok
    Prajem dobrý deň!

    Náš zamestnanec "ochorel" a keďže nechcel ísť na marodku, vyriešil do dvoma dňami potvrdenia (paragraf) od svojho lekára, konkrétne potvrdenie od obvodného lekára na dva dni (15.11.-16.11.) na vyšetrení. Je mi jasné, že mu to musíme preplatiť, ale môže mať potvrdenia na dva dni za sebou od toho istého lekára??? Je to reálne, keď bol chorý, že strávil dva dni v ordinácií (čo určite nie, len mu to lekár "podpísal")??? Ako to mám riešiť, mám mu jeden deň preplatiť a na druhý mu dať zapísať dovolenku??? Ďakujem za všetky odpovede
    Nie je tvojou povinnosťou skúmať, či tie potvrdenia (teda návšteva lekára) sú v poriadku alebo nie, pokiaľ nie sú pochybnosti o ich pravosti - že ich vystavil lekár.

    Je pravdou, že nie je to úplne v súlade so zákonom riešiť si PN potvrdeniami o ošetrení, ale robí sa to tak. Ak ich raz má, preplať mu ich.

    Viac som o tom písal napr. tu:

    http://www.porada.sk/t18466-potvrdenie-o-osetreni.html

    a tu:

    http://www.porada.sk/t24657-platene-volno-podla-zp.html

    preplatenie "paragrafu" zamestnanca ???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.