Zavrieť

Porady

Vyplatenie odmeny dohodarovi vopred

Prosim surne potrebujem poradit: Mame zamestnanca na dohodu o vykonani prace, s ktorym mame dohodnutu sluzbu, ktoru ma vykonat do konca roka. Mozem mu vyplatit celu odmenu teraz v novembri, cize aj za mesiac november aj december????
Myslim, ze ziadny zakon mi nezakazuje vyplatit odmenu vopred ale nie som si ista, tak prosim poradte....

Vo vykaze za mesiac november na socialnu poistovnu uvediem dohodara a dam mu tam celu odmenu a tiez si vypocitam urazove a garancne poistenie z celej odmeny a odvediem este do konca tohto roka. Spravne???

Prosim surne potrebujem zistit, ci to bude spravne, aby som sa nedostala do nejakych problemov... Dakujem vsetkym
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dohodu vyplatíš v lehote (v mesiaci) podľa uzavretej dohody. A následne odvody - nie do konca roka, ale pri výplate odmeny.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Predpokladám,že odmenu a spôsob vyplatenia máte dohodnuté v dohode,môžete vyplatiť aj skôr,odvody urobíte tak ako ste napísali.V 11/07 z celej odmeny.

    betina je offline (nepripojený) betina

    betina
    Dohodu mam uzatvorenu dnes a odmenu by som vyplatila 30.11.2007 za november ale chceli by sme mu vyplatit celu odmenu cize aj za december,spolu vsetko 30.11.2007 mozeme?

    No a potom by sme vo vykaze na soc. poist. za november uviedli celu odmenu. Termin na podanie vykazu je 30.12. a dovtedy musime aj zaplatit poistne. Spravne?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    písala som že odvody platíš spolu s odmenou. Výkazy podáš do 30.12. Daň do 5 dní po výplate odmeny.

    betina je offline (nepripojený) betina

    betina
    Kejka ide o nizku sumu 3000 mesacne a ma aj podpisane vyhlasenie. Cize nezdanujem. A vyplatim 30.11.2007 spolu 6000,-- Sk. Tuto sumu uvediem vo vykaze na Soc.poist. do 30.12.2007 a odviem urazove poistenie 48 + garancne 15 tiez do 30.12.2007?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ked vyplatíš 6000,- tak je to už predavková daň. Ale máš pravdu - odpočitateľná suma na mesiac je aj tak nižšia, nezdaňuješ.
    a odvody - už ma tvoja reakcia zneisťuje - sú splatné v deň výplaty mzdy. Snáď to niekto potvrdí.
    Dátum výkazu - dátum jeho podania je niečo iné.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Tak mu vyplať odmenu za december v novembri zálohovo a do mzdy ju vyúčtuj v decembri.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    zo stránky www.socpoist.sk

    [hore]Odvod poistného, platenie poistného, splatnosť poistného


    Zamestnávateľ, ktorý je povinný platiť poistné, je povinný poistné odvádzať. Za zamestnanca odvádza poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti zamestnávateľ. Zamestnávateľ vykoná zrážku poistného, ktoré je povinný platiť zamestnanec. Poistné sa platí na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici za kalendárny mesiac pozadu. Ak zamestnancovi trvalo poistenie len časť kalendárneho mesiaca, poistné sa platí len za túto časť. Poistné sa platí bezhotovostným stykom, poštovou poukážkou alebo v hotovosti v Sociálnej poisťovni. Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň. Ak platba poistného sa na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici poukázala v nesprávnej sume, Sociálna poisťovňa poukázanú sumu rozdelí pomerne podľa jednotlivých sadzieb

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    takže moja neistota je oprávnená. Ak mzdu vyplatím 7.12., termín nemám určený, je to len "zvyk", odvody môžem uhradiť 30.12.
    áno?

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Áno, ak mzda je za november a nie je určený termín výplaty,povinnosť odviesť odvody je do 31.12.

    betina je offline (nepripojený) betina

    betina
    Rozumiem tomu spravne teda mozem 30.11. vyplatit odmenu za november a aj za december. Kedze je to odmena za november a nemam urceny vyplatny termin, povinnost odviest urazove a garancne mam do 31.12? Naozaj nebude problem, ze vyplatim aj decembrovu odmenu v novembri? Ved ked si do dohody dam, presne co ma urobit a uvediem tam termin, ze to musi stihnut do 31.12. a v kolonke odmena dohodneme sumu 6000 (3000+3000 s tym, ze ju uhradzame predom pred splnenim ulohy tak by nemal byt problem ze?

    Ved dane sa to netyka a uhradu poistneho vlastne zrealizujem nie neskor ale prave naopak skor. Cize nemala by som byt nikym sankciovana ze?


    Dakujem Vam Vikinka a Kejka

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    určite nie . nie ako nemaj pochybnosti.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Zaujímalo by ma, o akú službu ide. Ak sa netýka napr. spracovania decembrových údajov, alebo nie je nutná prítomnosť dotyčného v decembri, potom by som urobila dohodu o ukončení dohody k 30.11. s dvojnásobnou odmenou za 11/07, keď už ho chcete vyplatiť skôr. Ale záleží na službe, čoho sa týka.

    Marta V je offline (nepripojený) Marta V

    Marta V
    Ak má službu vykonať do konca roka, ja by som mu nevyplácala za december mzdu vopred v novembri. Radšej by som to poriešila tak ako píše Paula - dohodou o ukončení dohody k 30. 11. a vyplatila by som mu celú sumu v novembri.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    žiaden zákon nezakazuje dohodnúť výplatu odmeny.
    Okrem toho ide o DOVP, kde by skôr mala byť dohodnutá jednorazová odmena, pričom zákon umožňuje vyplácať po častiach. Takže akvyplatí 6000 Sk jednorazovo za november, je to absolútne v poriadku.

    betina je offline (nepripojený) betina

    betina
    O to sa Andrej nebojim, je to dobry znamy z rodiny. Cize takato tema otvorena urcite nebude. Obavy mam akurat z toho ci to bude v poriadku v suvislosti so socialkou, kedze dan neplati tak danoveho uradu sa to netyka. Ale aj tak dakujem za tvoj nazor Andrej.

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    A čo zaplatiť a zúčtovať mu za november v novembrových výplatách sumu 3000,- Sk a v decembri mu zaplatiť zálohu na december vo výške 3000,- Sk, ktorú potom zúčtuješ v decembrových výplatách v riadnom výplatnom termíne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.