Zavrieť

Porady

Dobrovolné nemocenské poistenie

Chcel by som sa spytat dobrovolne nemocenske poistenie ci by sa vztahovalo keby som ošetroval rodiča ktorý nežije so mnou v spoločnej domácnosti a tak isto rodiča manželky ktorá tiež býva inde.A či si to poistenie môžu zriadiť aj dôchodcovia.
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Dobrovoľné nemocenské poistenie si môže uzatvoriť každý. Aj dôchodca aj zamestnanec, aj nezamestnaný... atď.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Podmienky nároku na ošetrovné si pozri sám tu: http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2006-a.html#39
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné
Na začiatok


(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu 50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo v súvislosti s pôrodom bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

(2) Dieťa na účely poskytovania ošetrovného je

a) vlastné dieťa alebo osvojené dieťa poistenca alebo jeho manžela (manželky),
b) dieťa, ktoré bolo poistencovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Som zamestnaná, nemocenské poistenie si teda platím zo zamestnania, chcem sa však ešte dobrovoľne nemocensky pripoistiť. Mám pravdu, ak tvrdím, že:
1. Toto dobrovoľné NP nenahlasujem v zamestnaní , budem si ho platiť sama zo svojho účtu, nepojde to cez výplatnú pásku....
2. V ročnom zúčtovaní si môžem dobrovoľné NP zahrnúť do sumy zaplateného poistného....treba doložiť potvrdenie o jeho zaplatení...

Na čo ešte nesmiem zabudnúť, ak sa popri zamestnaní dobrovoľne nemocensky pripoistím?

Srdečná vďaka!
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

silvia Pozri príspevok
Som zamestnaná, nemocenské poistenie si teda platím zo zamestnania, chcem sa však ešte dobrovoľne nemocensky pripoistiť. Mám pravdu, ak tvrdím, že:
1. Toto dobrovoľné NP nenahlasujem v zamestnaní , budem si ho platiť sama zo svojho účtu, nepojde to cez výplatnú pásku.... áno
2. V ročnom zúčtovaní si môžem dobrovoľné NP zahrnúť do sumy zaplateného poistného....treba doložiť potvrdenie o jeho zaplatení... v ročnom zúčtovaní dane si môžeš uplatniť len povinné poistenie podľa § 5 ods. 8 ZDP http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...-2007-a.html#5
Na čo ešte nesmiem zabudnúť, ak sa popri zamestnaní dobrovoľne nemocensky pripoistím?
Srdečná vďaka!
Moje odpovede sú v texte.
Nezabudni, že nárok na nemocenské z dobrovoľného poistenia máš až po 270-tich dňoch poistenia.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Zita4 Pozri príspevok
Moje odpovede sú v texte.
Nezabudni, že nárok na nemocenské z dobrovoľného poistenia máš až po 270-tich dňoch poistenia.
Máš pravdu, ale toto platí len do 31.12.07. Od 1.1.08 už platí, že nárok z DNP má, ak bola v posledných dvoch rokoch aspon 270dní nemocensky poistená z "akéhokolvek nemocenského poistenia". Takže do týchto dní sa jej zarátajú aj dni NP zo zamestnania z obdobia, kedy ešte DNP nebola.

Nezabudni, že do dosiahnutia 26 týždnov od dátumu vzniku DNP uvedeného na prihláške, budú nemocenské dávky počítané z minima, t.j. z denného vymeriavacieho základu t.č. 270,- Sk.
Nezabudni, že poistné musíš odvádzať až do odhlásenia z DNP. Odvody neplatíš len počas poberania nemocenskej dávky "z DNP" (počas PN, 10dní OČR, 28 (príp.37) týždnov materskej).
Napríklad ak sa prihlásiš na DNP od 1.12.07 a 5.12.07 pôjdeš na PN, budeš mať nárok na nemocenské(PN) len zo zamestnania a DNP musíš zaplatiť za celý mesiac. Ak by si išla na PN po 1.1.08, záleží, či máš splnenú podmienku 270 dní NP (vid vyššie).
Ak pôjdeš s dieťaťom na OČR, bude choré 15 dní, vznikne ti nárok na dávku za 10 dní ošetrovného (OČR) zo zamestnania a aj z DNP. V tom prípade neplatíš len za tých 10dní, od 11 dna už musíš platiť.
A nezabudni si potom pýtať od lekára dve papiere o PN, OČR alebo dve žiadosti o materské.
Naposledy upravil brčko : 28.11.07 at 22:23
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

silvia Pozri príspevok
Som zamestnaná, nemocenské poistenie si teda platím zo zamestnania, chcem sa však ešte dobrovoľne nemocensky pripoistiť. Mám pravdu, ak tvrdím, že:
1. Toto dobrovoľné NP nenahlasujem v zamestnaní , budem si ho platiť sama zo svojho účtu, nepojde to cez výplatnú pásku....
2. V ročnom zúčtovaní si môžem dobrovoľné NP zahrnúť do sumy zaplateného poistného....treba doložiť potvrdenie o jeho zaplatení...

Na čo ešte nesmiem zabudnúť, ak sa popri zamestnaní dobrovoľne nemocensky pripoistím?

Srdečná vďaka!
Doplním : Ak si chceš uplatniť dobrovolné poistenie v daňových výdavkoch, nežiadaj zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, ale sama podaj do 31.3.08 daňové priznanie. Zamestnavatel je povinný vystaviť Potvrdenie zdan.mzde a zrazených preddavkoch

K § 5 odst. 8 ZDP - ak sa zamestnanec prihlási na dobrovolné poistenie v SP, platenie príspevkov je povinné.


--------
Veronika
Naposledy upravil veronikasad : 28.11.07 at 22:27
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
veronikasad Pozri príspevok
Doplním : Ak si chceš uplatniť dobrovolné poistenie v daňových výdavkoch, nežiadaj zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, ale sama podaj do 31.3.08 daňové priznanie. Zamestnavatel je povinný vystaviť Potvrdenie zdan.mzde a zrazených preddavkoch

K § 5 odst. 8 ZDP - ak sa zamestnanec prihlási na dobrovolné poistenie v SP, platenie príspevkov je povinné.


--------
Veronika
Ani keby doniesli potvrdenia o zaplatení odvodov na DNP?
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

ďakujem Vám všetkým za rady, ste úžasní!!!

ide mi hlavne o to, že plánujem budúci rok nastúpiť na materskú, preto si chcem v decembri zaplatiť DNP z max.VZ, aby som si výrazne zvýšila materskú a potom od 1.1.08 chcem platiť DNP z minima.

Počas materskej teda DNP nemusím platiť a po ukončení materskej sa môžem z DNP odhlásiť?

Je moja úvaha správna?

Ešte raz díky všetkým!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronikasad Pozri príspevok
Doplním : Ak si chceš uplatniť dobrovolné poistenie v daňových výdavkoch, nežiadaj zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, ale sama podaj do 31.3.08 daňové priznanie. Zamestnavatel je povinný vystaviť Potvrdenie zdan.mzde a zrazených preddavkoch

K § 5 odst. 8 ZDP - ak sa zamestnanec prihlási na dobrovolné poistenie v SP, platenie príspevkov je povinné.


--------
Veronika
V prípade, že podávam DP typ A - kde uvádzam dobrovoľné poistné?
Pripočítam to k poistnému zo zamestnania?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Katy a R Pozri príspevok
V prípade, že podávam DP typ A - kde uvádzam dobrovoľné poistné?
Pripočítam to k poistnému zo zamestnania?
Inde sa to asi ani nedá.....
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

silvia Pozri príspevok
ďakujem Vám všetkým za rady, ste úžasní!!!

ide mi hlavne o to, že plánujem budúci rok nastúpiť na materskú, preto si chcem v decembri zaplatiť DNP z max.VZ, aby som si výrazne zvýšila materskú a potom od 1.1.08 chcem platiť DNP z minima.

Počas materskej teda DNP nemusím platiť a po ukončení materskej sa môžem z DNP odhlásiť?

Je moja úvaha správna?

Ešte raz díky všetkým!
Ano, ak si tie dni ku koncu decembra ,odkedy sa poistíš, zoberieš neplatené volno.
Ak NV nebudeš mať tvoj vymeriavací základ z DNP sa vyráta ako rozdiel maximalneho VZ 28142 na mesiac a tvojho VZ zo zamestnania za to isté obdobie. Napr. Ak teda nebudeš mať NV a tvoja HM za december bude 12000Sk, tak z DNP môžeš platiť maximálne z VZ 16142 (28142-12000). Ale o tom je vela písané v témach o materskej.
Po ukončení materskej môžeš DNP ukončiť, ale počas rodičovskej dovolenky nebudeš mať nárok na PN ani OČR. Ak si DNP ponecháš, nárok mať budeš.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ZuzanaP Pozri príspevok
Ani keby doniesli potvrdenia o zaplatení odvodov na DNP?
V zákone som to vyslovene nenašla, reagovala som na príspevok zity4, ktorá v prísp. č. 6 tvrdila, že nie je možné urobiť ročné zúčtovanie dane.
Pri daňovom priznaní odpočet dobrovolného poistenia možný je.
Snáď sa k tomu ešte niekto vyjadrí.

----------
Veronika
0 0
dana99 dana99

dana99 je offline (nepripojený) dana99

Prosím Vás. Ešte stále platí, že DNP môžem kedykoľvek zrušiť a zase sa prihlásiť ktorýkoľvek deň v mesiaci?
Napr. poistenie zruším 17.12.2007 a nanovo sa prihlásim 25.12.2007 s max. VZ
Nemocenské dávky sa budú v roku 2008 rátať z nového VZ?

Ďakujem. Dana
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Stále to platí. Pozor však. Ak sa odhlásite a znova prihlásite, pri všetkých PN, OČR alebo materskej na ktoré vznikne nárok počas prvých 26 týždňov trvania DNP od ostatného prihlásenia sa na DNP, sa dávka počíta z pravdepodobného denného VZ, tj. zo sumy 270 Sk (dávka je 55% z 270 Sk, čiže 148,50 na deň). Z rozhodujúceho obdobia sa dávka určí len pri PN, OČR, materskej, ktoré začnú po uplynutí 26 týždňov od ostatného prihlásenia sa na DNP.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
dana99 Pozri príspevok
Prosím Vás. Ešte stále platí, že DNP môžem kedykoľvek zrušiť a zase sa prihlásiť ktorýkoľvek deň v mesiaci?
Napr. poistenie zruším 17.12.2007 a nanovo sa prihlásim 25.12.2007 s max. VZ
Nemocenské dávky sa budú v roku 2008 rátať z nového VZ?

Ďakujem. Dana
Zrušiť a prihlásiť sa síce môžeš, ale od 1. 1. 2008 platí, že nemocenské sa bude prvých 26 týždňov od posledného prihlásenia vyplácať z minimálneho VZ, nie z reálne zaplateného.
0 0
dana99 dana99

dana99 je offline (nepripojený) dana99

dana99 Pozri príspevok
Prosím Vás. Ešte stále platí, že DNP môžem kedykoľvek zrušiť a zase sa prihlásiť ktorýkoľvek deň v mesiaci?
Napr. poistenie zruším 17.12.2007 a nanovo sa prihlásim 25.12.2007 s max. VZ
Nemocenské dávky sa budú v roku 2008 rátať z nového VZ?

Ďakujem. Dana
takže, ak mám vysoký VZ z roku 2006 - začať PN-ku ešte teraz v decembri a na dobr.nem.poist.nič nemeniť.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

dana99 Pozri príspevok
takže, ak mám vysoký VZ z roku 2006 - začať PN-ku ešte teraz v decembri a na dobr.nem.poist.nič nemeniť.
Áno, pokiaľ si mala v roku 2006 maximum, a odvtedy si DNP neprerušila, tak v tom prípade by bolo naozaj najlepšie nastúpiť na PN ešte teraz v decembri aby si mala dávku počítanú z VZ za rok 2006.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

25.12.07 mi končí RD. Kedže čakám výpoved a plánujeme druhé dieťa, chcem sa znovu DNP z maxima počas NV 28-31.12.07 v zamestnaní. Neviem aký vplyv by malo týchto pár dní neskôr na dôchodok, tak sa chcem aj dobr.dôch.poistiť.
Viete mi poradiť, stačí z minima alebo radšej z vyššej sumy?
Stačí vypísať len jeden RLFO s prihláškou na DNP a DDP, aj ked DDP chcem 31.12.07 zrušiť a v DNP pokračovať?
Dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
25.12.07 mi končí RD. Kedže čakám výpoved a plánujeme druhé dieťa, chcem sa znovu DNP z maxima počas NV 28-31.12.07 v zamestnaní. Neviem aký vplyv by malo týchto pár dní neskôr na dôchodok, tak sa chcem aj dobr.dôch.poistiť.
Viete mi poradiť, stačí z minima alebo radšej z vyššej sumy?
Stačí vypísať len jeden RLFO s prihláškou na DNP a DDP, aj ked DDP chcem 31.12.07 zrušiť a v DNP pokračovať?
Dakujem
Na prihlásenie Ti stačí jeden RLFO, kde vypíšeš aj VZ pri DNP aj pri DDP. Pri odhlásení dáš potom RLFO len s odhlásením DDP a DNP Ti tým pádom bude pokračovať. Ja som to tiež tak robila, aj keď bolo mi odporúčané, že na tie 2 dni sa nemusím na DDP prihlasovať. Ale človek nikdy nevie, zmení sa zákon, a náhodou mi potom kvôli tým dvoch dňom nepriznaju dôchodok. Radšej som sa prihlásila.
Čo sa týka VZ, tak úplne stačí minimálny. Aj keby si si dala maximálny, tak za tie dva dni, to by Ti teda asi dôchodok nijako nezvýšilo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať