Zavrieť

Porady

datum zdanitelneho plnenia

prisla nam do firmy FA na ktorej nie je datum zdanitelneho plnenia a pri datume dodania je len prazdna kolonka, FA obsahuje len datum vyhotovenia a splatnosti co s tym?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    vanilka Pozri príspevok
    prisla nam do firmy FA na ktorej nie je datum zdanitelneho plnenia a pri datume dodania je len prazdna kolonka, FA obsahuje len datum vyhotovenia a splatnosti co s tym?
    Vyzval by som dodávateľa na odstránenie nedostatkov dokladu.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    §71 zákona o DPH:
    .
    .
    .
    d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
    e) dátum vyhotovenia faktúry,

    vanilka je offline (nepripojený) vanilka

    vanilka
    ano presne tak som urobila a nas dodavatel mi hrdo oznamil ze oni taketo datumy nikdy na ich FA nedavaju, vraj sa mam orientovat podla dodacieho listu, tak som ostala trochu mimo

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    vanilka Pozri príspevok
    ano presne tak som urobila a nas dodavatel mi hrdo oznamil ze oni taketo datumy nikdy na ich FA nedavaju, vraj sa mam orientovat podla dodacieho listu, tak som ostala trochu mimo
    Áno je to v zmysle zákona /príspevok 3/. Ak z dodacieho listu je preukazateľné, že dátum vyhotovenia faktúry je totožný s dátumom dodania, tak faktúra spĺňa náležitosti predpísané §71 zákona o DPH ...

    V prípade, že sú tieto dátumy rozdielne je nutné vyplniť oba....

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Počkajte, veď ste dostali FA od neplátcu DPH. Ten vyhotovuje Fa, kde je uvedené len vystavenie a splatnosť.
    A zrejme na Fa nebude uvedené i ZD+DPH.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    betka Pozri príspevok
    Počkajte, veď ste dostali FA od neplátcu DPH. Ten vyhotovuje Fa, kde je uvedené len vystavenie a splatnosť.
    A zrejme na Fa nebude uvedené i ZD+DPH.
    V zadaní to nie je uvedené.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    betka Pozri príspevok
    Počkajte, veď ste dostali FA od neplátcu DPH. Ten vyhotovuje Fa, kde je uvedené len vystavenie a splatnosť.
    A zrejme na Fa nebude uvedené i ZD+DPH.
    Nie je uvedené, že je neplatiteľ.
    Ale ja platiteľ, ak je dátum vyhotovenia fa = dátumu dodania nie je povinný vyplniť oba dátumy

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    To nevadí, že nie je v zadaní uvedené. Možno si to ani Vanilka neuvedomila.
    Všetci sme zvyknutí na to, že dostávame od firiem FA od plátcov DPH a neuvedomujeme si, že existujú aj neplátcovia DPH.
    Dostala som jednoducho FA, dotyčný dodavateľ vyhotovuje lentakéto FA, mňa rovno napadlo, že to bude neplátca DPH. (každý uvažujeme iným smerom...)

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    vanilka Pozri príspevok
    ano su rozdielne, dakujem za pomoc
    Ak sú rozdielne a dodávateľ je platiteľom DPH je povinný tento údaj uvádzať. Odcituj mu paragraf a pohroz mu oznámením na DÚ, že nechce správne opraviť faktúru a uvidíš...

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    betka Pozri príspevok
    To nevadí, že nie je v zadaní uvedené. Možno si to ani Vanilka neuvedomila.
    Všetci sme zvyknutí na to, že dostávame od firiem FA od plátcov DPH a neuvedomujeme si, že existujú aj neplátcovia DPH.
    Dostala som jednoducho FA, dotyčný dodavateľ vyhotovuje lentakéto FA, mňa rovno napadlo, že to bude neplátca DPH. (každý uvažujeme iným smerom...)
    Áno s tým súhlasím, ja som len chcela aby nezaniklo, že ani platiteľ nie je povinný uvádzať oba údaje ak sú totožné...

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    evina Pozri príspevok
    Ak sú rozdielne a dodávateľ je platiteľom DPH je povinný tento údaj uvádzať. Odcituj mu paragraf a pohroz mu oznámením na DÚ, že nechce správne opraviť faktúru a uvidíš...
    Evina, len sa pýtam , ak má Fa a Dodací list , obe veci dokopy majú všetky náležitosti, nie je to v poriadku? Nikde nie je napísané ako má Fa vyzerať. Ja by som to spojila a brala ako jeden doklad a pri odpočte by som sa riadila dátumom dodania na dodacom liste.
    Napr. aj množstvo a druh dodaného tovaru sa nezmestí vždy na 1 papier a je to najlepšie rozpísané na dodacom liste.
    Bol by s tým problém, myslíš?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    kiska Pozri príspevok
    Ak na faktúre nie dátum zdaniteľného plnenia, tak platí dátum vystavenia faktúry.
    Tak toto určite neplatí, lebo pre nárok na odpočet je rozhodujúci dátum dodania §49

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    ALBO Pozri príspevok
    Evina, len sa pýtam , ak má Fa a Dodací list , obe veci dokopy majú všetky náležitosti, nie je to v poriadku? Nikde nie je napísané ako má Fa vyzerať. Ja by som to spojila a brala ako jeden doklad a pri odpočte by som sa riadila dátumom dodania na dodacom liste.
    Napr. aj množstvo a druh dodaného tovaru sa nezmestí vždy na 1 papier a je to najlepšie rozpísané na dodacom liste.
    Bol by s tým problém, myslíš?
    Súhlasím s Tebou, aj som pôvodne chcela napísať, že DL je súčasťou faktúry, a teda dokopy je to o.k. Zvolila som odpoveď v danom štýle /pre mňa netradične/, nakoľko viem ako veľa ľudí tvrdo trvá na "FAKTÚRE" /veľakrát sme tu písali i ja menovite, že tento pojem nie je presne definovaný v žiadnom zákone a sú ním všetky doklady spĺňajúce náležitosti toho-ktorého zákona i bez potrebného slova "Faktúra"/, vrátane pracovníkov DÚ.

    Ale súhlasím, ak je to na týchto dvoch dokumentoch všetko, obhajovala by som si správnosť dokladov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.