Zavrieť

Porady

ošetrovanie člena rodiny

Potrebujem poradit. Moj 2 rocny syn si dnes zlomil nohu. Zajtra si idem dat vypisat OČR. Som dobrovoľne pripoistená, nezamestnana na materskej dovolenke a nie som si istá, za akú dobu mi bude zaplatené ošetrovné. Viem, že to má byť 10 dní, ale nie je to pri úraze inak. Určite budem so synom marodovat aspon mesiac. Vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Aha odpovedala som vám už v predchádzajúcej teme, no tu vidím, že ste už dobrovolne nemocensky poistená (predpokladám, to ste myslela tým dobrovolným pripoistením). Bohužial, OCR je uhrádzané len za prvých 10dní. O úrazoch sa tam nehovorí.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    katkapekly Pozri príspevok
    Potrebujem poradit. Moj 2 rocny syn si dnes zlomil nohu. Zajtra si idem dat vypisat OČR. Som dobrovoľne pripoistená, nezamestnana na materskej dovolenke a nie som si istá, za akú dobu mi bude zaplatené ošetrovné. Viem, že to má byť 10 dní, ale nie je to pri úraze inak. Určite budem so synom marodovat aspon mesiac. Vopred dakujem
    Pokiaľ poberáš príspevok v materstve zo soc. poisťovne, tak v zmysle § 43 zákon o soc. poistení nemôžeš poberať ošetrovné ani nemocenské:

    "§ 43

    Poistenec nemá nárok na výplatu ošetrovného za dni, počas ktorých

    a) sa mu vypláca náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca podľa osobitného predpisu, 51)
    b) má nárok na výplatu nemocenského,
    c) má nárok na výplatu materského."


    Pokiaľ nepoberáš materské, ale rodičovský príspevok, môžeš požiadať SP o vyplácanie ošetrovného, vtedy máš na neho nárok, pokiaľ spĺňaš všeobecný nárok na ošetrovné.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Chobot správne podotkol, ak by ste poberala materské za druhé dieta (za dvojročného syna môžete poberať už len rodičovský príspevok), nárok na OČr by ste nemala.
    Predpokladám že odvody za obdobie do oktobra 07 máte uhradené.

    katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

    mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac katkapekly
    na nemocenské pripoistenie som sa prihlasila az 15. novembra tohto roku, ale to je jedno, nie? Podmienkou je, aby poistenie trvalo v dobe vzniku nároku na ošetrovné. Aspon ja som to tak pochopila. Ale islo mi o iné. Ak by som chcela mat zaplatenú celú dobu OČR, musela by lekárka OČR po 10 dnoch ukoncit a zacat novú s inou diagnozou, alebo by to mohla byt ta ista diagnoza?

    Marta V je offline (nepripojený) Marta V

    Marta V
    Na jednu diagnózu môže byť vystavené ošetrovné len raz a len jednému poistencovi.

    viktora je offline (nepripojený) viktora

    viktora
    dobrý den, je možné ukončiť očr s dátumom-napr.cez víkend-v sobotu-s takýmto dátumom? či to musí byť len v priebehu týždna..alebo na tom nezáleží...? vdaka vopred za info

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    viktora Pozri príspevok
    dobrý den, je možné ukončiť očr s dátumom-napr.cez víkend-v sobotu-s takýmto dátumom? či to musí byť len v priebehu týždna..alebo na tom nezáleží...? vdaka vopred za info

    Vychádzajúc z § 40 zákona o soc. poistení:

    "Ošetrovné sa poskytuje za dni.",

    tak OČR je možné ukončiť kedykoľve, aj v sobotu, nedeľu či sviatok.

    ošetrovanie člena rodiny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.