Zavrieť

Porady

zúčtovanie úbytku cenných papierov v dôsledku ich predaja

Kto mi vie poradiť ako a v akých cenách zaúčtovať úbytok krátkodobých cenných papierov zaúčtovaných na účte 251 v dôsledku predaja. Cenné papiere boli nakúpené v zahraničnej mene v EUR a prepočítané kurzom NBS ku dňu nákupu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Dagmar71 Pozri príspevok
    Kto mi vie poradiť ako a v akých cenách zaúčtovať úbytok krátkodobých cenných papierov zaúčtovaných na účte 251 v dôsledku predaja. Cenné papiere boli nakúpené v zahraničnej mene v EUR a prepočítané kurzom NBS ku dňu nákupu.
    Tiež som sa nedávno ocitla v podobnej situácii a bola som postavená pred problematiku identifikovania, zaradenia, ocenenia a účtovania CP.
    K zvládnutiu problematiky si treba prečítať ZoÚ (§ 24 - 27) a Postupy účtovania (§ 14), ďalej je podstatné podľa zmluvy alebo interných pravidiel banky správne určiť o aký druh CP sa jedná.
    Výborný článok som objavila v časopise Účtovníctvo Audítorstvo Daňovníctvo č.7-8/2007 (Šlosárová, Šlosár).

    Keďže sa jedná o CP účtované na účte 251, predpokladám, že sa jedná o krátkodobé majetkové cenné papiere určené na obchodovanie.
    Pri ich predaji účtuješ:

    predaj CP (vyradenie v OC).....561/251
    výnos z predaja....................221/661
    zrážková daň.......................341/221,

    ďalej ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ktorým je aj úbytok CP (mne ku dňu predaja chodí stavový výpis s reálnou hodnotou CP k tomuto dátumu) sa tieto CP oceňujú podľa spomenutých §§ takto:

    - zníženie reálnej hodnoty CP..........564/251
    - zvýšenie reálnej hodnoty CP.........251/664

    Nezabudni, že ocenenie CP sa uskutočňuje aj ku dňu, ku ktorému sa zostavuje ÚZ, a to
    - reálnou trhovou hodnotou, alebo
    - kvalifikovaným odhadom,
    Pri ocenení trhovou cenou použiješ cenu vyhlásenú najneskôr v deň zostavenia ÚZ (tu podľa § 2a) ods. 1 písm. b) Postupov neaplikuješ tzv. "upravujúce závierkové prípady", iba uvedieš prípadné zmeny trhových cien CP po 31.12. v poznámkach k ÚZ).

    Ešte upozorňujem, že od 01.01.2007 došlo k zmene účtovania opravných položiek k CP.

    Dagmar71 je offline (nepripojený) Dagmar71

    Dagmar71
    Ahoj Ingi
    som rada, že si sa ozvala. Už som ani nedúfala. Pri účtovaní CP na účte 251 resp. 253 postupujem tak ako si mi napísala. Mám len jeden problém a to: keď nakúpené CP precením na konci roka trhovou cenou stáva sa táto cena obstarávacou resp. cenou v ktorej účtujem úbytok? je tu totiž ešte jeden aspekt pohľadu - daňový. Daňovo uznaný náklad je len do výšky úhrnu obstarávacích cien. Tak ako? Ak vieš poraď.

    zúčtovanie úbytku cenných papierov v dôsledku ich predaja

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.