Zavrieť

Porady

vyradené technické zhodnotenie

ahojte ako zúčtovať vyradené technické zhodnotenie. Firma nainštalovala zariadenie na dopravný prostriedok a zaradila ho ako technické zhodnotenie pričom zvýšili vstupnú cenu majetku. Avšak došlo k reklamácii a vec bola odinštalovaná pričom bol poslaný dobropis. A teraz ako to správne zúčtovať

prijatý dobropis - -541/
311

zúčtovanie ZC technického zhodnotenia 541/082
varadenie 082/022

dakujeeeeeeeeeeeeeem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    ahojte ako zúčtovať vyradené technické zhodnotenie. Firma nainštalovala zariadenie na dopravný prostriedok a zaradila ho ako technické zhodnotenie pričom zvýšili vstupnú cenu majetku. Avšak došlo k reklamácii a vec bola odinštalovaná pričom bol poslaný dobropis. A teraz ako to správne zúčtovať

    prijatý dobropis - -541/
    311

    zúčtovanie ZC technického zhodnotenia 541/082
    varadenie 082/022

    dakujeeeeeeeeeeeeeem
    Mne tiež vychádza -541,-343/321. Ešte som uvažoval aj nad 321/641 - ale toto asi nie je najšťastnejšie riešenie.
    človiečik Vladimír Ozimý
    veĎ práve 641 mi tam nepríde moc šťastnéé...preto sa pýtam či by to bolo schodné ale inak to neviem podľa mňa zaúčtovať

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    541 by som nepoužila, a ani 641- tie používam v súvislosti s predajom majetku. Tu o predaj nejde.

    Alternatívy:
    1. vyradenie v dôsledku likvidácie: - čiastočná likvidácia majetku-, pričom zostávajúca časť majetku nestratí spôsobilosť jej užívania. Ide o fyzivké zničenie majetku, a to v dôsledku jeho neschopnosti používania. Pričom sa pri tejto čiastočnej likvidácii sa cena DHM zníži o OC vyradenej časti majetku: 551/081.
    tento prípad to nebude, lebo nedošlo k likvidácii, ale demontáži.

    Osobne by som použila účty:

    - vyradenie TZ: 548/0812,
    - vyradenie TZ: 082/022

    - došlý dobropis: 315/648

    Na účte 315 účtujeme pohľadávky z reklamácie. Ak sa uznanou reklamáciou vracia celá dodávka, u odberateľa sa účtuje táto pohľadávka MD-315.

    Ak by TZ nebolo uhradené použila by som účet 321 (-)
    Naposledy upravil betka : 04.12.07 at 19:16

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Zabudla som:

    Ak by nedošlo k zaradeniu TZ do používania v nehnuteľnosti DP, účtovala by som 548/042, 315/648
    Naposledy upravil betka : 04.12.07 at 19:16

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    betka Pozri príspevok
    Zabudla som:

    Ak by nedošlo k zaradeniu TZ do používania v nehnuteľnosti, účtovala by som 548/042, 315/648
    Janka ide o dopravný prostriedok. A síce Vladko to neuvádza, ale inklinujem k tomu, že mohlo ísť o navigátor.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    A keby celý prípad sa odohral v jednom roku, tak ako? Teda mám na mysli nákup, zaradenie TZ, demontáž a dobropis.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Možno by som ešte k tejto šikovnej a v celku zaujímavej témičke, nejaké teorie:
    - vyradiť môžem:
    - predajom: v tomto prípade neprichádza do úvahy
    - zámenou-Nie
    - likvidáciou- nie, pretože nejde o fyzické zničenie majetku
    - vydaním alebo prevodom podľa osobitných predpisov
    - darovaním.-Nie
    - vkladom do inej obch.spol.-Nie
    - v dôsledku škody: ??
    - - preradením z osobného užívania do podnikania-Nie

    Trošku ma ešte napadla tá škoda. No len....
    Škodou rozumieme neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie majetku.
    Dá sa uvažovať. Vznikla mi škoda na TZ-neodstrániteľné poškodenie, preto dodavateľ vystavil dobropis a poškodený majetok si vzal spať na základe reklamácie.
    - 549/082 (zúčtovanie ZC TZ)
    - vyradenie TZ: 082/022
    - predpis vo či dodavateľovi z uznanej škody-reklamácie: 315/648

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    smith Pozri príspevok
    Janka ide o dopravný prostriedok. A síce Vladko to neuvádza, ale inklinujem k tomu, že mohlo ísť o navigátor.
    navigátor-GPS- samostatná hnuteľná vec, nie je TZ auta

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    betka Pozri príspevok
    Možno by som ešte k tejto šikovnej a v celku zaujímavej témičke, nejaké teorie:
    - vyradiť môžem:
    - predajom: v tomto prípade neprichádza do úvahy
    - zámenou-Nie
    - likvidáciou- nie, pretože nejde o fyzické zničenie majetku
    - vydaním alebo prevodom podľa osobitných predpisov
    - darovaním.-Nie
    - vkladom do inej obch.spol.-Nie
    - v dôsledku škody: ??
    - - preradením z osobného užívania do podnikania-Nie

    Trošku ma ešte napadla tá škoda. No len....
    Škodou rozumieme neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie majetku.
    Dá sa uvažovať. Vznikla mi škoda na TZ-neodstrániteľné poškodenie, preto dodavateľ vystavil dobropis a poškodený majetok si vzal spať na základe reklamácie.
    - 549/082 (zúčtovanie ZC TZ)
    - vyradenie TZ: 082/022
    - predpis vo či dodavateľovi z uznanej škody-reklamácie: 315/648
    Keď už sme pri teorii, dali by sa trošku rozvinúť prípady, ktoré som farebne rozlíšil? Totiž s týmto prípadmi som sa ešte nestretol.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    smith Pozri príspevok
    A keby celý prípad sa odohral v jednom roku, tak ako? Teda mám na mysli nákup, zaradenie TZ, demontáž a dobropis.
    Pokiaľ nejde o ten navigáto, kt. nie je TZ....

    Klimatizácia:
    - nákup. TZ: 042/321
    - zaradenie: 022/042- zvýšim ZC DP (rýchle) VC (rovné)-poznámka na katre-iný majetok-TZ
    - demontáž: 518/321 (ak to niekto externe demontoval.
    - zúčtovanie TZ do nákladov: 548,549/082
    - vyradenie TZ 082/042
    - dobropis: 315/648

    (smith- vďaka za poopravenie 081, 021 stále mi chodia po rozume nehnuteľnosti, a ten tmavo modrý sa toho týkal- ináč môžem zameniť auto za auto v prípade podnikania, vtedy by sa účtovalo ako pri predaji...)

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    A čo prípad zámeny a vkladu do inej obch.spoločnosti. Vo všeobecnosti či ide o nehnuteľnosť, alebo hnuteľnú vec.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Keď je už reč o teórii, tak si tiež trocha zateoretizujem ( takisto nestretol som sa s podobným prípad):
    Pomohol by som si odvolávkou na §2 postupov účtovania - posledná veta ods. 2: Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia. Samozrejme nejde o vklad nehnuteľnosti, ale ide o triedu 0, a preto postupoval by som obdobne (najmä ak sa to uskutočnilo všetko v priebehu účtovného obdobia) - zostornoval by som pôvodné účtovné zápisy.

    raya1 je offline (nepripojený) raya1

    raya1
    Prosím o radu :
    Ide o vybavenie práčovne - obstarané z dotácie. Bude sa nachádzať vo dvore v menšej budove – ktorá je tiež je súčasťou prenájmu.
    a) Ako zaúčtujeme jednotlivé zariadenie – práčky, sušičku , mangeľ ( to budú také 100 tis. položky), vaňu, regál,vozík na prádlo ?
    b) K tomu ale príde ešte fa za práce – ako je vysekanie vetrania, otvoru pod vaňu , potiahnutie elektriky na stenu k mangľu – na aký účet naúčtovať tieto práce ? To bude robiť iná firma. Prvá inšatlácia elektr. a vodov. rozvodov tam je .
    c) Dokúpenie umývadla a batérie ?
    d) V prípade, že by sme menili umývadláv v hlav. budove - bude to ako oprava a údržby ?
    Ďakujem !
    človiečik Vladimír Ozimý
    raya1 Pozri príspevok
    Prosím o radu :
    Ide o vybavenie práčovne - obstarané z dotácie. Bude sa nachádzať vo dvore v menšej budove – ktorá je tiež je súčasťou prenájmu.
    a) Ako zaúčtujeme jednotlivé zariadenie – práčky, sušičku , mangeľ ( to budú také 100 tis. položky), vaňu, regál,vozík na prádlo ? - posúdil by som každé zvlášť a ak je cena nad 30 tis odpisujem ak do 30 tis do spotreby
    b) K tomu ale príde ešte fa za práce – ako je vysekanie vetrania, otvoru pod vaňu , potiahnutie elektriky na stenu k mangľu – na aký účet naúčtovať tieto práce ? To bude robiť iná firma. Prvá inšatlácia elektr. a vodov. rozvodov tam je . ide o obstarávacie náklady, ktoré by som priradil podľa toho čoho sa týkajú, napr. otvor pod vaňu k vani, elektrika na stenu k mangľu k mangľu...
    c) Dokúpenie umývadla a batérie ? do 30 tis. do spotreby(posúdiť každé zvlášť)
    d) V prípade, že by sme menili umývadláv v hlav. budove - bude to ako oprava a údržby ? ano na 511
    Ďakujem !
    ................................
    človiečik Vladimír Ozimý
    dobre budem sa riadiť tým čo mi betka napísala...zaúčtujem to ana 551 asito tak bude lepšie...je pravda že nejde o predaj...

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    To Raya1:
    Podľa pokynu MFSR.
    a. oddelene od stavieb, a to i napriek pevnému spojeniu so stavbou odpisujeme-zariadenia práčovní, čistiarní a farbiarni. Ide o samost.hnuteľné veci, kt. si zaradíme do OS, kam patria.
    b.ide o vybavenie stavby, kt sú jej súčasťou:vykurovanie, zdravotno-technické inštalácie.....zostavy zdravotno-tech.inštal (vytokove baterie, zariad. Predmety), vnútorná kanalizácia.......

    O zdravotno tech.inšt. sme sa bavili i tu:
    http://www.porada.sk/65772-signaliza...tml#post576287

    c.umyvadla baterie-pokiaľ sa vymenili-oprava. Ak sa inštalovali nanovo rozvody vody, a zariadili sa nové kúpelne, umyvárky......TZ

    d. oprava

    raya1 je offline (nepripojený) raya1

    raya1
    Ďakujem betka, ale tomu bodu b) - celkom nerozumiem.
    1. Musí byť potom vo faktúre jasne vyjadrené, že to bolo vysekanie otvoru pod vaňu, alebo potiahnutie elektriky k mangľu aby som mohla tieto obst. náklady prirafiť potom k napr. mangľu, vani, - tada čoho sa týkajú ? Ako spomenul Vladimír vyššie ?
    Ak môžem poprosiť ešte "odklepnúťl " príp. opraviť odpoveď v tej SS - asi budem musieť spätne opraviť účtovanie.

    2. Ešte ma napadlo niečo v súvislosti s výťahom - písalo sa o ňom v jednom príspevku, že sa odpisuje spolu so satvbou.
    My sme v prenajatej budove a dotáciu naň sme dostali my - ako n.o. Takže odpisujeme my a máme ho v základnom imaní, tak ?
    Vďaka !
    Naposledy upravil raya1 : 05.12.07 at 07:35

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    raya1 Pozri príspevok
    Ide o vybavenie práčovne - obstarané z dotácie. Bude sa nachádzať vo dvore v menšej budove – ktorá je tiež je súčasťou prenájmu.
    Čo sa týka otázok, Betka vo svojom príspevku #17 na ne dala odpoveď.
    Ja by som si dovolil len upozorniť na zvýraznené v Tvojej otázke - preto treba odpoveď posúdiť komplexne (v nadväznosti aj na podmienky dotácie a uzavretej nájomnej zmluvy ). V etape realizácie projektu ešte možno veľa vecí manažovať...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.