Zavrieť

Porady

Materská dovolenka a nevyčerpaná dovolenka

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Prosím poradíte?
Zamestnankyňa išla na MD.
Nástup 1.12.2007, má nevyčerpanú dovolenku 18 dní - SW mi to tak eviduje, na rok 2007 mala plný nárok: 20 dní?, nemám jej ju krátiť za december?
A druhá otázka, môžem jej ju celú preplatiť v novembrovej výplate, nech sa mi to neprenáša do ďalších období? - moc by sa potešila, každej korunke.
Vďaka za odpoveď, alebo link - hľadám a nenachádzam.....
Usporiadat
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
sway Pozri príspevok
Prosím poradíte?
Zamestnankyňa išla na MD.
Nástup 1.12.2007, má nevyčerpanú dovolenku 18 dní - SW mi to tak eviduje, na rok 2007 mala plný nárok: 20 dní?, nemám jej ju krátiť za december?
A druhá otázka, môžem jej ju celú preplatiť v novembrovej výplate, nech sa mi to neprenáša do ďalších období? - moc by sa potešila, každej korunke.
Vďaka za odpoveď, alebo link - hľadám a nenachádzam.....
posúvam
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Takže ak dobre rozumiem otázke , zamestnankyňa má nárok na 20 dní dovolenky v roku 2007 a v decembri nastupuje na MD . Dovolenka sa za MD nekráti, považuje sa za odpracovaný čas. Kráti sa až obdobie RD v zmysle ZP.

A preplácať dovolenku by som určite nedoporučila viď §113 ZP a to:
Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Nárok na dovolenku za rok 2007 má v plnej výške. Podla § 144 ods. 4 sa čas materskej dovolenky posudzuje ako výkon práce. Teda aj za rok 2008 jej vznikne nárok na dovolenku, ktorá bude krátená o dni rodičovskej dovolenky (§166 ods.2) v roku 2008. Krátenie dov. je upravené v § 109.
K druhej otázke: celú dovolenku môžeš preplatiť len pri ukončení PP. Ak by v roku 2007 mala nárok na 25dní dovolenky, môžeš jej na konci roka preplatiť jeden týžden (§ 116 ods. 2+3). Ak by chcela peniaze za dovolenku, môže po skončení MD, popri poberaní rodičovského príspevku, prerušiť RD a riadne si dovolenku čerpať (aj ked bude vlastne doma, myslím, že to bude musieť nahlásiť na UPSVaR a podpísať, že sa riadne stará o dieta). Po vyčerpaní dovolenky sa jej v zamestnaní obnoví čerpanie RD.
Naposledy upravil brčko : 05.12.07 at 17:55
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
IVEB Pozri príspevok
Takže ak dobre rozumiem otázke , zamestnankyňa má nárok na 20 dní dovolenky v roku 2007 a v decembri nastupuje na MD . Dovolenka sa za MD nekráti, považuje sa za odpracovaný čas. Kráti sa až obdobie RD v zmysle ZP.

A preplácať dovolenku by som určite nedoporučila viď §113 ZP a to:
Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
júj tak to Ti moooc ďakujem, to sa veru nepoteší...
naozaj dík.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
veľmi pekne ďakujem za rady
0 0
kura kura

kura je offline (nepripojený) kura

Dobrý deň,
táto téma mi prišla vhod, pretože riešim podobný problém. Chcem sa ešte opýtať aký dovolenkový priemer použijem, keď sa zamestnankyňa vráti z materskej dovolenky a bude chcieť čerpať dovolenku.
Ďakujem.
P.S. Som šťastná že som objavila poradu, pretože mi už veľakrát pomohla. Zatiaľ mi stačilo hľadať v témach, ale toto som nenašla.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

kura Pozri príspevok
Dobrý deň,
táto téma mi prišla vhod, pretože riešim podobný problém. Chcem sa ešte opýtať aký dovolenkový priemer použijem, keď sa zamestnankyňa vráti z materskej dovolenky a bude chcieť čerpať dovolenku.
Ďakujem.
P.S. Som šťastná že som objavila poradu, pretože mi už veľakrát pomohla. Zatiaľ mi stačilo hľadať v témach, ale toto som nenašla.
Som tiež rada, že som objavila poradu a pomáha mi zorientovať sa v zákonoch. A pri problémoch, to mám s kým predebatiť.

Takže skúsim k tej dovolenke.
Podla § 134 ods. 2, ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspon 22 dní, (vzhladom na MD, resp. RD neodpracovala v predchádzajúcom štvrťroku nič), používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku RO, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol. + odst.4 Priemerný zárobok ....
Podla mna ak je odmenovaná mesačnou mzdou napr. HM=15000 a jej denný pr.čas je 8hod. , potom priemerná denná mzda je 15000: 21,74, resp. hodinová 15000 : 21,74 : 8.
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

Riešim tiež situáciu s nevyčerpanou dovolenkou, materskou a rodičovskou dovolenkou a ukončením pracovného pomeru k 31.12.2007. Momentálne je zamestnakyňa od 8.5.2007 na RD.
Prezrela som si príbuzné témy a vyšlo mi nasledovné: zamestnakyňa má nárok na dovolenku celkom 22,5 za rok 2006 a 2007.
Náhradu za dovolenku jej vyplatíme až po ukončení pracovného pomeru - v januári. Čiže z vyplatenej náhrady neodvádzame odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne, iba daň.
Náhradu dovolenky vypočítame z pravdepodobného zárobku z rozhodujúceho obdobia (predchádzajúceho kvartálu) . Keďže náhradu počítam v decembri, rozhodujúcim obdobím je III. kvartál a keďže bola na RD, použijem podobný postup, ako uvádza brcko. Za mesiace 7., 8. a 9./2007 je to 22+23+20=65 prac. dní vrátane sviatkov, odmeňovaná bola mesačnou mzdou 10.000 x 3=30.000,-
30 000:65:8=57,69 čo priemerný hodinový zárobok vypočítaný z pravdepodobného zárobku.
Náhrada mzdy za dovolenku: 22,5x8x57,69=10.384
Nie som si však istá pri výpočte dane. Má zamestnakyňa nárok na odpočítateľnú položku 7.968,- Sk pri takto vypočítanej náhrade za dovolenku? Samozrejme, pri podpísanom vyhlásení.
V rámci výstupných dokladov jej urobím aj potvrdenie o vyplatených a zúčtovaných príjmoch a tam bude za mesiac december r. 2007 figurovať práve táto náhrada za nevyčerpanú dovolenku. Je to správne?
Ďakujem vopred za všetky názory.
Naposledy upravil Kristína : 19.12.07 at 08:10
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

V roku 2008 už nie je Vašou zamestnankyňou, ja by som na odpočítateľnú položku na daňovníka u v januári 2008 neprihliadala.
Naposledy upravil Andyke : 19.12.07 at 08:48 Dôvod: opravila som rok na správne číslo
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

Andyke Pozri príspevok
V roku 2009 už nie je Vašou zamestnankyňou, ja by som na odpočítateľnú položku na daňovníka u v januári 2009 neprihliadala.
Od 1.1.2008 už nebude našou zamestnakyňou.
Neviem naozaj, ako postupovať a ako mám vystaviť to potvrdenie, keď jej to šéf chce vyplatiť až januári, lebo nechce aby sa z náhrady neplatili odvody, len daň.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Povinnosťou zamestnávateľa je pri skončení PP preplatiť zamestnancovi nevyčerpanú dovolenku. (takže ešte v 12/2007)

Potom bývajú plnenia po ukončení prac. pomeru - to ako zdôvodnite? Že ste zabudli?
Zdaniť musíte 19 % daňou celú sumu
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Ja myslím, že mu môžu preplatiť dovolenku aj v nasledujúcom mesiaci. Zakazuje to zákonník práce?
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

Ja som vychádzala z informácií, ktoré som získala včera vyhľadávaním príslušnej témy. Teda, že keď sa náhrada vyplatí po ukončení pracovného pomeru, z vyplatenej náhrady sa odvedie iba daň. Pozerala som aj do nového znenia ZP, ale nie som si istá už teraz v ničom.
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

Andyke Pozri príspevok
Povinnosťou zamestnávateľa je pri skončení PP preplatiť zamestnancovi nevyčerpanú dovolenku. (takže ešte v 12/2007)

Potom bývajú plnenia po ukončení prac. pomeru - to ako zdôvodnite? Že ste zabudli?
Zdaniť musíte 19 % daňou celú sumu
Ešte raz som si preštudovala ZP a našla som tam §129 ods. 3:
(3) Pri skončení zamestnania vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia zamestnania, ak sa nedohodli inak.
Hádam to bude platiť aj pre náhrady.
0 0
malalulu malalulu

malalulu je offline (nepripojený) malalulu

Kristína Pozri príspevok
Ešte raz som si preštudovala ZP a našla som tam §129 ods. 3:
(3) Pri skončení zamestnania vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia zamestnania, ak sa nedohodli inak.
Hádam to bude platiť aj pre náhrady.
Ak sa dohodnú, tak to nie je problém.
0 0
JUDDIT JUDDIT

JUDDIT je offline (nepripojený) JUDDIT

zamestnankyňa pracuje od 16.6.2003 , 16.11.2006 na PN do 10.1.2007, od 11.1.2007 do 25.7.2007 MD od 26.7.2007 31.12 2007 RP teraz od marca sa chce vrátiť , aký nárok má na dovolenku a kedy ju jej mám preplatiť, mne vychádza krátenie 3/12 za RP čiže 5 dní.
myslím, že nastúpi do zamestnania a hneď bude čerpať dovolenku alebo sa dá aj posunúť na neskôr, ročný nárok na dovolenku má 20 dní ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JUDDIT Pozri príspevok
zamestnankyňa pracuje od 16.6.2003 , 16.11.2006 na PN do 10.1.2007, od 11.1.2007 do 25.7.2007 MD od 26.7.2007 31.12 2007 RP teraz od marca sa chce vrátiť , aký nárok má na dovolenku a kedy ju jej mám preplatiť, mne vychádza krátenie 3/12 za RP čiže 5 dní.
myslím, že nastúpi do zamestnania a hneď bude čerpať dovolenku alebo sa dá aj posunúť na neskôr, ročný nárok na dovolenku má 20 dní ďakujem
ZA RD má krátenie 1/12 z ročného nároku. Preplatiť jej môžeš len pri skončení PP a v prípade, že jej má nad 4 týždne, tu sa jej môže preplatiť všetko nad 4.týždne. D sa musí čerpať.
0 0
JUDDIT JUDDIT

JUDDIT je offline (nepripojený) JUDDIT

TWETY prečo len 1/12 , RP trval v roku 2007 159 kal.dní takže za 100 dní 1/12 za 21 dní 1/12 a ďalších 21 dní 1/12 tak mne to vychádza 3/12 aj soft mi tak vraví a zle som sa vyjadrila, nehovorme o preplatení ale vyčerpaní dovolenky. čiže ona nastúpi 1.3.2008 z RP ja jej v poisťovniach spravím zmeny, koniec RP a nástup do prac.pomeru a ona môže čerpať dovolenku .......... tak???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JUDDIT Pozri príspevok
TWETY prečo len 1/12 , RP trval v roku 2007 159 kal.dní takže za 100 dní 1/12 za 21 dní 1/12 a ďalších 21 dní 1/12 tak mne to vychádza 3/12 aj soft mi tak vraví a zle som sa vyjadrila, nehovorme o preplatení ale vyčerpaní dovolenky. čiže ona nastúpi 1.3.2008 z RP ja jej v poisťovniach spravím zmeny, koniec RP a nástup do prac.pomeru a ona môže čerpať dovolenku .......... tak???
ALe počítame pracovné dni, a tých mi vyšlo 107, áno do poisť. nahlásiš koniec RD. Môže čerpať D.
0 0
JUDDIT JUDDIT

JUDDIT je offline (nepripojený) JUDDIT

a ešte sa spýtam, môže si tú dovolenku aj posunúť na neskôr, alebo ju musí vyčerpať pred nástupom? vďaka
0 0
Načítať ďalšie