Zavrieť

Porady

Odpisy???

ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

Dobrý deň poraďaci. Rada by som poprosila o pomoc, keďže sa v tom veľmi nevyznam, mam prevádzku v ktorej využívam kávovar. Som neplatiteľ DPH. Vediem JÚ. Platím zaňho mesačné splátky a potrebovala by som pomoc myslím že pri odpisoch. Pekne to rozpíšem abo bolo všetko jasné. Takže v zmluve je to takto:
ODPLATNÉ UŽÍVANIE STROJOV A ZARIADENÍ NA PRÍPRAVU KÁVY

Dodávateľ sa zaväzuje zabezpečiť objednávateľovi do odplatného užívania následovné stroje a zariadenia na prípravu kávy v následnovnej hodnote:
Kávovar 77.050,-bez DPH
Kávomlynec 19.890,-bez DPH
Zmäkčovač vody 2.800,-bez DPH
Spolu bez DPH 99.740,-
DPH 18.951,-
SPOLU S DPH 118.691,-SK
Odplatné užívanie na dobu určitú 36 mesiacov.
Prvá mesačná splátka 3.331, ostatné mesačné splátky odplaty 3.296,- po dobu 35 mesiacov.
Zmluva o uzatvorení buducej kupnej zmluvy: ano
Buduca kupna cena: 100,-Sk bez DPH

Takže prosila by som keby sa našla nejaká dobrá duša a poradila mi ako vypočítat odpisy a ako vlastne učtovať v penaznom denníku tie mesacne splatky. Veľmi pekne dakujem bola by som vdacna za pomoc. Prajem pekný den.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
to vyzerá skôr ako nájom, než ako leasing. Pozri sa na www.orsr.sk, či dodávateľ má v predmete činnosti lísing.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Aj mne sa vidí ako nájom . Spomína sa tam aj uzavretie novej zmluvy (K-P zmluvy) na predaj vecí.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Podľa toho, čo píšeš, má zmluva znaky lízingu, ale nepíšeš nič o splátkovom kalendári, úrokoch ai. Zmluva rieši splátky a kúpnu cenu, takže ide pravdepodobne o splátky úveru.

Zaradíš kávovar v cene za 118810 Sk (118691+100+19) do 2. odpisovej skupiny.

Ak by išlo o lízing, odpisovala by si rovnomerne 36 mesiacov.
Ešte jedna otázočka: píše sa v zmluve o zmene vlastníckych práv? ak áno, k akému dňu?
Naposledy upravil Rozalka : 09.12.07 at 10:15 Dôvod: odstránenie citátu pôvodnej otázky
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nejde o splátky úveru, lebo uvádza "odplatné užívanie" a tiež "budúcu kúpnu zmluvu, cenu". Do majetku by som to nezaraďovala, kým sa nevyjasní predmet mluvy.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
KEJKA Pozri príspevok
nejde o splátky úveru, lebo uvádza "odplatné užívanie" a tiež "budúcu kúpnu zmluvu, cenu". Do majetku by som to nezaraďovala, kým sa nevyjasní predmet mluvy.
Súhlasím s tebou, preto som vlastne odpoveď úplne neuzavrela a zato sa pýtam, k akému dňu prejdú vlastnícke práva.
Účtovať o nájme 36 mesiacov a potom zaradiť za 119 Sk sa mi však zdá "pritiahnuté za vlasy"
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

ahpjte, ale v predmete zmluvy pise: dohoda zmluvnych stran o odplatnom uzivani strojov a zariadeni na pripravu kavy
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

a v splatkovom kalendari pise len uhradzat tie mesacne splatky ktore som pisala na zaciatku pri zadani otazky ziadne uroky nic
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
ali8 Pozri príspevok
ahpjte, ale v predmete zmluvy pise: dohoda zmluvnych stran o odplatnom uzivani strojov a zariadeni na pripravu kavy
V tom prípade ide o nájom strojného zariadenia.
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

ďalej tu pise ak vam to pomoze, lebo ja neviem ako to ma byt, : objednavtel moze do 1 mesiaca od ukoncenia 36mesacnej doby platenia dohodnutych splatok pisomne poziadat dodavatela resp.poskytovateľa o uzatvorenie buducej kupnej zmluvy na dodane stroje a zariadenia, ak to bude medzi stranami v Zmluve dohodnute. dodavatel sa zaväzuje, ze v takomto pripade najneskor do 15 dni odod dňa dorucenia ziadosti objednavatela na uzatvorenie buducej zmluvy zabezpeci uzatvorenie kupnej zmluvy na dodane stroje a zariádenia za kupnu cenu 100sk
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

a co to pre mna znamena nemohli by ste mi napisat presny postup ja do toho akosi nevidim, ak by ste mali cas
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

prosim poradte mi co s tym mam urobit, ako to mam zaradit do uctovnictva, ako uctovat mesacne splatky, atd. co vsetko sa toho tyka velmi pekne vam dakujem.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

ali8 Pozri príspevok
a co to pre mna znamena nemohli by ste mi napisat presny postup ja do toho akosi nevidim, ak by ste mali cas
Už trávim obed, takže môžem :
- faktúry za prenájom zariadení (resp. platby podľa zmluvy) priebežne zaevidovať do PD ako réžiu (napr. v členení = R=nájomné strojov a zar.)
- po skončení uzavrieť K-P zmluvu a "odkúpiť" stroje a zar. a zaevidovať ich do majetku neodpisovaného v cene nákupu. Cenu tiež premietnúť do PD.
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

cize ak som to dobre pochopila, tie mesacne splatky co splacam zauctujem do PD do prev, rezie, a co s tymi odpismi ci to sa nebude odpisovat ci ako
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
opakuješ to, čo si už uviedla v zadaní otázky. Mala si si vyhľadať dodávateľa www.orsr.sk
či má lísing v predmete činnosti, potom by som sa vyjadrila dalej.
ale naozaj to bude skor najom ako lízing.
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

a co to znamena, ja tomu velmi nerpzumiem zaevidovat ich do majetku neodpisovaneho v cene nakupu?cenu premietnut do PD
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a ako prosím ťa vedieš to JÚ?
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

Toto ma ta firma v predmete cinnosti

kúpa tovaru na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod) v rozsahu voľných živností
(od: 22.04.2005)
kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) v rozsahu voľných živností
(od: 22.04.2005)
praženie a balenie zrnkovej kávy
(od: 22.04.2005)
sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu v rozsahu voľných živností
(od: 22.04.2005)
reklamná a propagačná činnosť
(od: 22.04.2005)
faktoring a forfaiting
(od: 22.04.2005)
záložňa
(od: 22.04.2005)
prevádzkovanie nevýherných hracích automatov
(od: 22.04.2005)
prenájom hnuteľných vecí
(od: 22.04.2005)
leasingová činnosť
(od: 22.04.2005)
vedenie účtovníctva
(od: 22.04.2005)
činnosť organizačných, ekonomických a účtovných poradcov
(od: 22.04.2005)
kancelárske a sekretárske služby vrátane kopírovacích a rozmnožovacích služieb
(od: 22.04.2005)
organizovanie kurzov, prednášok, školení a seminárov
(od: 22.04.2005)
organizovanie spoločenských, kultúrnych a športových podujatí
(od: 22.04.2005)
prevádzkovanie zariadení slúžiacich na regeneráciu a rekondíciu
(od: 22.04.2005)
podnikanie v oblasti nakladania s inými než nebezpečnými odpadmi
(od: 22.04.2005)
podnikateľské poradenstvo v oblasti obchodu v rozsahu voľných živností
(od: 22.04.2005)
predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pekné... takže má nájom aj lísing. Zrejme ked si neplatiteľ DPH, tak sa neunúva so zostavením štandardnej lísingovej zmluvy. Viac by ma to teda netrápilo. Tak, ako budeš platiť splátky, tak si to dávaj do prevádzkovej réžie.
Po 3 rokoch sa opýtaj na tú kúpnu cenu, ak to bude aktuálne.
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

cize ziadne odpisy teda nebudu, len tie mesacne splatky budem uctovat do prev. rezie?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ali8 Pozri príspevok
cize ziadne odpisy teda nebudu, len tie mesacne splatky budem uctovat do prev. rezie?
ano - sama si našla odpoveď
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať