Zavrieť

Porady

Dan na Slovensku alebo v Cechach?

Príjemný deň Vám prajem. Prosím Vás o pomoc ohľadne podania daňového priznania:

január 2007 - august 2007 som pracovala na Slovensku
september 2007 - december 2007 v Čechách, zamestnanie ďalej trvá
príjem mám i z prenájmu nehnuteľnosti na Slovensku.

Keďže som pracovala v danom kalendárnom roku aj v SR aj v CR, kde mám podať daňové priznanie. Je to jedno alebo mi to presne ukladá zákon? Taktiež - čo je výhodnejšie?

Čítala som na nete, že od 1.1.2008 prichádza v CR do platnosti novela zákona, podla ktorej má na úľavu z dani nárok len daňový rezident, tj jednoducho povedané /ako ma informovali na príslušnom finančnom úrade/ sa po roku trvania zmluvy môžem prihlásiť na finančnom úrade, kde obdržím Potvrdenie o daňovom domicile, následne ho doručím na mzdovú účtáreň a dane mi po roku - pri daňovom priznaní - spätne vrátia. Skôr sa nedá a vraj mi to urobí - podľa informácií z netu - cca. -2000,- Cz na výplate.

Takže - čo mám, prosím Vás, urobiť s tým daňovým priznaním?

ďakujem. L
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ZA rok 2007 budeš podávať daňové priznanie na Slovensku.

    lucilali je offline (nepripojený) lucilali

    lucilali
    dakujem za flexibilnu odpoved. je to ako povinnost podat danove priznanie na S.? a co dalsie roky, ked budem mat prijem v CR - plat a prijem v SR - z prenajmu? dik

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    lucilali Pozri príspevok
    dakujem za flexibilnu odpoved. je to ako povinnost podat danove priznanie na S.? a co dalsie roky, ked budem mat prijem v CR - plat a prijem v SR - z prenajmu? dik
    Povinnosť podať DP na Slovensku je do 31.3.2008. Ďalšie roky budeš riešiť podľa toho, či budeš daňovým rezidentom v ČR, a samozrejme treba prihliadať aj na zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia medzi ČR a SR.

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    lucilali Pozri príspevok
    dakujem za flexibilnu odpoved. je to ako povinnost podat danove priznanie na S.? a co dalsie roky, ked budem mat prijem v CR - plat a prijem v SR - z prenajmu? dik
    Áno, je to povinnosť, kým máš trvalé bydlisko v SVK...aj keby si celý svoj život prežila, alebo prepracovala v ČR, tak máš povinnosť zdaňovať všetky svoje príjmy na SVK...samo, že zaplatenú daň v ČR si započítaš...SR má Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s ČR...atď...atď...atď...je to trochu zložitejšia problematika, tak preto len tak stručne...na tvoju stručnú otázku

    Pripájam ti zákon o dani z príjmov SR a zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia...pekný deň

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Infarkt Pozri príspevok
    Áno, je to povinnosť, kým máš trvalé bydlisko v SVK...aj keby si celý svoj život prežila, alebo prepracovala v ČR, tak máš povinnosť zdaňovať všetky svoje príjmy na SVK...samo, že zaplatenú daň v ČR si započítaš...SR má Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s ČR...atď...atď...atď...je to trochu zložitejšia problematika, tak preto len tak stručne...na tvoju stručnú otázku

    Pripájam ti zákon o dani z príjmov SR a zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia...pekný deň
    S týmto celkom nesúhlasím. Berie sa do úvahy napr. koľko dni v roku je na Slovensku, kde má "sídlo" svojích ekonomických záujmov, a neposlednom rade či je alebo nie je daňovým rezidentom toho štátu, kde vykonáva svoju ekon.činnosť (podnikanie, zamestnanie a iné zdroje príjmov....).

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    V ČR je určite niečo obdobné ako na Slovensku nezdaniteľná čiastka. Ak príjem je zo závislej činnosti tak by táto čiastka mala byť zohľadnená vo výplate.

    lucilali je offline (nepripojený) lucilali

    lucilali
    ano, dovolim si - tak trochu aj ked som neznala problematiky ) - suhlasit so Smith nakolko som na prislusnom financom urade obdzrala informaciu, ze mozem byt danovym rezidentom CR, ak sa spatne prihlasim, tj po roku trvania zmluvy. takze neviem, teraz dan v SR, co potom? dalsi rok? dik. L

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    smith Pozri príspevok
    S týmto celkom nesúhlasím. Berie sa do úvahy napr. koľko dni v roku je na Slovensku, kde má "sídlo" svojích ekonomických záujmov, a neposlednom rade či je alebo nie je daňovým rezidentom toho štátu, kde vykonáva svoju ekon.činnosť (podnikanie, zamestnanie a iné zdroje príjmov....).
    Pozri do zákonov aj tej zmluvy...

    Len tak na okraj :

    § 2
    Základné pojmy
    Na účely tohto zákona sa rozumie
    a) daňovníkom fyzická osoba alebo právnická osoba,
    b) predmetom dane príjem (výnos) z činnosti daňovníka
    a z nakladania s majetkom daňovníka okrem osobitne
    vymedzeného predmetu dane podľa § 12
    ods. 2,
    c) príjmom peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté
    aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými
    v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to
    podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia
    predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje
    inak,
    d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
    1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky
    trvalý pobyt
    alebo sa tu obvykle zdržiava;
    fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej
    republiky, ak na území Slovenskej republiky
    nemá trvalý pobyt, ale sa tu zdržiava aspoň
    183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle
    alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia
    sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,

    .................................................. ........

    f) predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou
    povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na
    území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí,

    .................................................. .........

    Čl. 4
    Rezident
    1. Na účely tejto zmluvy výraz „rezident jedného
    zmluvného štátu“ označuje každú osobu, ktorá je podľa
    práva tohto štátu podrobená v tomto štáte zdaneniu
    z dôvodu svojho bydliska, stáleho pobytu, miesta vedenia
    alebo z akéhokoľvek iného podobného kritéria.
    Tento výraz však nezahŕňa osobu, ktorá je podrobená
    zdaneniu v tomto zmluvnom štáte iba z dôvodov príjmu
    zo zdrojov v tomto štáte alebo majetku umiestneného
    v tomto štáte.

    atď...atď...atď...

    Treba si to fakt pozrieť a prípadne sa poradiť s učtovníkmi a daňovými poradcami...

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    lucilali Pozri príspevok
    ano, dovolim si - tak trochu aj ked som neznala problematiky ) - suhlasit so Smith nakolko som na prislusnom financom urade obdzrala informaciu, ze mozem byt danovym rezidentom CR, ak sa spatne prihlasim, tj po roku trvania zmluvy. takze neviem, teraz dan v SR, co potom? dalsi rok? dik. L
    Preto som ti tam prilepil ten zákon a zmluvu, hm ?

    Ináč, len tak na okraj témy...
    ...moja segra žije a podniká v ČR už od roku 1998...pričom podniká aj tu v SR...takže niektoré veci viem a mám z prvej ruky ... ale samo, že nie všetky...treba sa fakt poradiť s kompetentnejšími...

    Bavíme sa stále o podaní DP...nie o výške, alebo platení dane
    Naposledy upravil Infarkt : 13.12.07 at 10:05

    lucilali je offline (nepripojený) lucilali

    lucilali
    ahoj. no tak mam sice po fajnom obede ale teraz si ma uplne poplietol.. podanie Dp je jedza vec a platenie druha? co si tym chcel povedat?

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    lucilali Pozri príspevok
    ahoj. no tak mam sice po fajnom obede ale teraz si ma uplne poplietol.. podanie Dp je jedza vec a platenie druha? co si tym chcel povedat?
    Keď ti vyjde v DP 0,-Sk, tak platiš daň ?

    Máš tam pekne prilepené odo mňa všetko, čo potrebuješ k základným informáciam no a konkrétne veci treba skonkretizovať...

    Takže si môžeš dať po fajnom obedíku teraz nejakú fajnovú kávičku a študovať

    ... a potom sa prípadne pýtať ďalej

    Dajanka je offline (nepripojený) Dajanka

    Dajanka
    Dobrý deň, mám podobný problém. Kamarátka je vydatá v SRN kde pracuje celý rok a má tam trvalý pobyt. Je občanom SR aj trvalý pobyt má v SR a prenajíma dom akciovej spoločnosti na Slovensku. Má podať DP na Slovensku z tohto príjmu a uplatniť si 40% výdavky + odpočet na daňovníka a potom si tú daň skompenzovať s daňou zaplatenou v SRN? Alebo DP nepodáva? Ďakujem za odpovede.

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    Dajanka Pozri príspevok
    Dobrý deň, mám podobný problém. Kamarátka je vydatá v SRN kde pracuje celý rok a má tam trvalý pobyt. Je občanom SR aj trvalý pobyt má v SR a prenajíma dom akciovej spoločnosti na Slovensku. Má podať DP na Slovensku z tohto príjmu a uplatniť si 40% výdavky + odpočet na daňovníka a potom si tú daň skompenzovať s daňou zaplatenou v SRN? Alebo DP nepodáva? ...vzhľadom k tomu, že má v SR trvalý pobyt, tak podáva DP... Ďakujem za odpovede.
    V prvom rade odporúčam naštudovať Zákon o dani z príjmov, čo som tu prilepil napr...

    ...a potom trochu zagugliť, alebo stránka MFSR, či existuje také niečo, ako je Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia SR-SRN...prípadne požiadať Daňové riaditeľstvo SR o stanovisko...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.