Zavrieť

Porady

Postúpenie pohľadávky

Ahojte poraďáci.

Prosím poraďte mi niekto,ako si mám poradiť s nasledovnou vecou.

Moja klientka pozastavila výkon živnosti aj činnosť advokáta tento rok a založila si sro, ale nie na výkon advokácie.V rámci živnosti aj v rámci advokácie má otvorené pohľadávky voči viacerým klientom.Môžeme všetky tieto pohľadávky postúpiť na tú jej sro?Čo sa týka účtovania v sro, s tým mám skúsenosti,ale neviem čo s tým v jednoduchom účtovníctve.

Vzhľadom k tomu,že sro nemá žiadne záväzky voči rovnakým klientom,mala
by fyzickej osobe tie faktúry preplatiť? V tom prípade asi nepôjde o postúpenie pohľadávky,ale o predaj pohľadávky,nie?Trošku som v tom blbec.

Poraďte mi prosím,čo s tým. Alebo mám iba k dátumu pozastavenia živnosti pripočítať tieto pohľadávky alebo pôjdu do príjmu,až keď budú zaplatené zo strany jednotlivých dlžníkov?Čo s nimi,keď boli zaplatené do konca tohto roku alebo budú zaplatené začiatkom budúceho roku?

Ďakujem veľmi pekne a prajem pevné nervy posledný predvianočný týždeň a plný stresu pre mnohých a krásne prežitie Vianoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    no postúpenie pohľadávky ide do základu dane FO účtujúcej v JU do základu dane v čase postúpenia (par. 17 ods 12 písm a) pričom na stratu sa neprihliada...o postúpení účtujeme u FO v rámci uzávierkových operácii pričom o prijatej úhrade už neúčtujeme (par. 4 ods 2 písm a) postupov účtovania v JU)postupenie je v podstate že sa obe strany dohodnú na nejakej odplate za pohľadávku...

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    Účtuje sa príjem z postúpenej pohľadávky do príjmov OZD v prípade platcu DPH iba cena bez DPH, však? Už sa toľko motám okolo tých pohľadávok, že možno dávam už primitívne otázky, ale vďaka za odpoveď.

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    prosím prosím poraďte mi

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    Neviem, či mám postúpenie pohľadávky v JÚ prirátať k ZD v cene bez DPH alebo s DPH? Prosím o radu, ďakujem.

    Postúpenie pohľadávky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.