Zavrieť

Porady

Problém s kúpnou zmluvou

Dobrý deň, prosím Vás poraďte mi niekto. Som SZČO /vediem jednoduché účtovníctvo/. Pre svoju podnikateľskú činnosť som kúpil lešenie v sume 45000,- Sk od suseda. Sused je tiež SZČO /platí paušálnu daň/. To lešenie sused nemá v podnikaní, kúpil ho na stavbu svojho domu a mne sa ho oplatilo kúpiť za 1/2 pôvodnej ceny. Môžem si toto lešenie dať do nákladov /odpisy/? Ako to má vyriešiť sused? Bude musieť tento príjem priznať a zdaniť, aj keď to nebol majetok v podnikaní a nevedie účtovníctvo? Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    Ak sused to lešenie nepoužíval na podnikanie - nemal v majetku, tak príjem z jeho predaja nebude zdaňovať, bude to príjem oslobodený od dane podľa § 9 ods. d.
    Vy ak vediete účtovnítvo, si to môžete dať do výdavkov neovplyv.zákl.dane ako kúpu majetku, a do výdavkov ovplyv.zákl.dane to dostanete cez odpisy po zaradení majetku do užívania.
    Sused vám nemôže vystaviť faktúru, keďže lešenie predáva ako súkr.osoba. Treba spísať kúpnu zmluvu a na váš výdavkový pokl.doklad sa podpíše ako príjemca.
    Keďže cena bude menej ako 100 000,- Sk tak suseda ako príjemcu nemusíte nahlasovať ani na DÚ - pravdaže ak ste nerobili medzi sebou aj nejaké iné obchody kde by prebiehali platby v hotovosti.

    Problém s kúpnou zmluvou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.