Zavrieť

Porady

Daň z príjmu a pozemky

Dobrý deň.

Chcela by som sa opýtať: firma získala 2 miliónové stavebné pozemky - jeden kúpou (zaplatená 1/2 sumy, t.j. 500 000,00 Sk), druhý darovaním. Ak ich prevedieme do majetku podniku, vznikne nám náklad? Pomôže to znížiť daňovú povinnosť na daň z príjmou? Pozemky sú vedené na firmu.

PS: Ako postupovať pri ich zaradení do majetku firmy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    Ejuska2586 Pozri príspevok
    Dobrý deň.

    Chcela by som sa opýtať: firma získala 2 miliónové stavebné pozemky - jeden kúpou (zaplatená 1/2 sumy, t.j. 500 000,00 Sk), druhý darovaním. Ak ich prevedieme do majetku podniku, vznikne nám náklad? Pomôže to znížiť daňovú povinnosť na daň z príjmou? Pozemky sú vedené na firmu.

    PS: Ako postupovať pri ich zaradení do majetku firmy?
    pozemok, ktorý ste získali kúpou zaradíte v kúpnej cene (bez ohľadu koľko z nej bolo uhradených), pozemok získaný darovín oceníte v zmysle § 25 ods. 1 písm. d) zákona o účtovníctve reprodukčnou obstarávacou cenou.

    V zmysle § 21 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov daňovými výdavkami nie sú výdavky na obstaranie hmotného majetku vylúčeného z odpisovania (a pozemky sú vylúčené z odpisovania), takže v žiadnom prípade vám neznížia daňovú povinnosť na dani z príjmov.

    Výdavkom bude vstupná cena pozemku pri jeho predaji, ale len do výšky príjmu z predaja (čiže strata z predaja pozemku nie je daňovo uznaná - § 19 ods. 3 písm. e) zákona o dani z príjmov)

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    Ejuska2586 Pozri príspevok
    Čiže nám to vôbec nepomôže? Daň ostane v tej výške, ako pred tým?
    presne tak a je jedno, či účtuje v PÚ alebo v JÚ (nabudúce je lepšie uviesť hneď pri kladení otázky, či účtuje v JÚ alebo PÚ, lebo to môže mať veľký význam)

    Ejuska2586 je offline (nepripojený) Ejuska2586

    Erika Ejuska2586
    Výdavkom bude vstupná cena pozemku pri jeho predaji, ale len do výšky príjmu z predaja (čiže strata z predaja pozemku nie je daňovo uznaná - § 19 ods. 3 písm. e) zákona o dani z príjmov)

    - tejto časti vôbec nerozumiem

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    K tým kúpeným pozemkom.

    Čo znamená pre mňa kúpa pozemku? Za akým účelom si ho chcem obstarať, čo zamýšľam s ním urobiť (predať, uložiť dočasne vľné PP, na podnikanie...)?

    1. Pozemok môžem kúpiť ako dlhodobý hmotný majetok (031).
    2. Ten istý pozemok môžem kúpiť - obstarať za účelom dlhodobého výhodného uloženia svojich voľných finančných prostriedkov-účet 069- ostatný dlhodobý FM.
    3. ten istý pozemok môžem obstarať v rámci svojej obchodnej činnosti na ďalší predaj (132) (ak ide o JU vtedy ide o -VOZD). Tento pozemok považujem za tovar, pričom musí byť v nezmenenom stave. Nemôžem na ňom vykonávať napr. technickú rekultiváciu.

    Máme 3 možnosti, ako sa dá naložiť s pozemkom.

    Ejuska2586 je offline (nepripojený) Ejuska2586

    Erika Ejuska2586
    Pozemky sa kupovali na stavbu budovy (podľa papierov - administratívnej) - neskôr však bude prevedený na FO a bude tam stavby RD

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ejuska2586 Pozri príspevok
    Výdavkom bude vstupná cena pozemku pri jeho predaji, ale len do výšky príjmu z predaja (čiže strata z predaja pozemku nie je daňovo uznaná - § 19 ods. 3 písm. e) zákona o dani z príjmov)

    - tejto časti vôbec nerozumiem
    t.j. kúpim pozemok za 100 tis. Sk a predám za 60 tis.Sk. Uznaným daňovým výdavkom bude iba 60 000 Sk. Na stratu z predaja sa neprihliada.

    Ak by to bol automobil, kt. má ZC 100 tis. Sk a predám za 60 tis. Sk, ako dňový výdavok si uplatním 100 tis. Sk, pričom som dosiahla stratu z predaja 40 tis.Sk.

    To je rozdiel medzi pozemkom a autom.

    Ejuska2586 je offline (nepripojený) Ejuska2586

    Erika Ejuska2586
    betka Pozri príspevok
    t.j. kúpim pozemok za 100 tis. Sk a predám za 60 tis.Sk. Uznaným daňovým výdavkom bude iba 60 000 Sk. Na stratu z predaja sa neprihliada.

    Ak by to bol automobil, kt. má ZC 100 tis. Sk a predám za 60 tis. Sk, ako dňový výdavok si uplatním 100 tis. Sk, pričom som dosiahla stratu z predaja 40 tis.Sk.

    To je rozdiel medzi pozemkom a autom.
    Ale keď pozemok nejdem ďalej predávať??

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    to je jedno...
    pozemky 031/042 aa tam to zostane kým to nepredáte, to je jedno kedy, alebo až do zániku firmy - neovplyvní to ZD.
    a ten darovaný...pozri postupy, tueím to ide 031/648
    ale dar je oslobodený...

    cathyc je offline (nepripojený) cathyc

    cathyc
    KEJKA Pozri príspevok
    to je jedno...
    pozemky 031/042 aa tam to zostane kým to nepredáte, to je jedno kedy, alebo až do zániku firmy - neovplyvní to ZD.
    a ten darovaný...pozri postupy, tueím to ide 031/648
    ale dar je oslobodený...
    Ahoj Kejka, mohla by si mi prosím poradiť zaúčtovanie: predaj pozemku v roku 2007, kúpený a zaradený bol v roku 2005. Pozemok bol s časti zhodnocovaný malými úpravami.
    Faktúru za predaj pozemku som účtovala 311/641, zaujíma ma aký nákladový účet by si použila 5XX/031....ak je teda moja úvaha vôbec správna. Ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    cathyc Pozri príspevok
    Ahoj Kejka, mohla by si mi prosím poradiť zaúčtovanie: predaj pozemku v roku 2007, kúpený a zaradený bol v roku 2005. Pozemok bol s časti zhodnocovaný malými úpravami.
    Faktúru za predaj pozemku som účtovala 311/641, zaujíma ma aký nákladový účet by si použila 5XX/031....ak je teda moja úvaha vôbec správna. Ďakujem
    Pri predaji 541/081
    Vyradenie 081/031

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    smith Pozri príspevok
    Pri predaji 541/081
    Vyradenie 081/031
    Prečo cez 081 ? Pozemky sa neodpisujú ...
    Stačí 541/031 .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.