Zavrieť

Porady

Nezahrnuté prijaté faktúry /nezaplatená DPH/

Prosím o radu. Môžem zahrnúť do priznania DPH faktúru od dodávateľa /za dodaný tovar/ - zdaniteľné plnenie 11/2007, ak som mu však do dnešného dňa túto faktúru neuhradila? Faktúra je splatná v januári 2008.
ALEBO na odpočet DPH z tejto faktúry nemám nárok /keďže som túto faktúru ešte neuhrádzala/.
Poraďte prosím i konkrétny §. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Nárok na odpočet nie je podmienený úhradou fa. Toto platí od 1.1.2003
    Naposledy upravil Paula : 26.12.07 at 21:16

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Konkrétny § neviem, ale určite si môžeš DPH odrátať aj v prípade ak fa nie je zaplatená.

    Slavena je offline (nepripojený) Slavena

    Bojovníčka Slavena
    Tak to ste ma ale veľmi potešili, lebo vo výstupnej zostave DPH v programe, ktorý používam som našla zostavu "Nezahrnuté prijaté faktúry /nezaplatená DPH/", tak ma to poriadne vyviedlo z miery, už som si myslela, že som zmeškala nejaký nový zákon. Veď keď vystavujem faktúru ja, tiež odvádzam DPH, aj keď mi odberateľ uhradí faktúru o mesiac neskôr. Ďakujem ešte raz všetkým za rýchlu odpoveď.

    suvaha je offline (nepripojený) suvaha

    všetko sa len učím.. suvaha
    ja som si myslela ze do danoveho priznania nezahrnam DPH z PFA ktore som nezaplatila..plati to aj pre jednoduche uctovnictvo?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    suvaha Pozri príspevok
    ja som si myslela ze do danoveho priznania nezahrnam DPH z PFA ktore som nezaplatila..plati to aj pre jednoduche uctovnictvo?


    Áno, platí aj pre JÚ.

    suvaha je offline (nepripojený) suvaha

    všetko sa len učím.. suvaha
    je to velka chyba ked si uplatnim odpocet v inom mesiaci /ked bola faktura uhradena/ a nie v mesiaci kedy je zdanitelne plnenie?

    a ak ma SZCO fakturu ktoru ale nikdy neuhradil bo nema od toho ziadny doklad..co s takou fakturou, nemozem si predsa uplatnit DPH ak som ju nikdy nezaplatila.

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    suvaha Pozri príspevok
    ja som si myslela ze do danoveho priznania nezahrnam DPH z PFA ktore som nezaplatila..plati to aj pre jednoduche uctovnictvo?
    Áno, aj pre JU...a ešte k tomu doplním, že aj keď zaplatíš PFA, tak ju nezahŕňaš do DPH...v tomto je zákon jasný a môžeš zahrnúť len na základe dokladu v zmysle § 70 a 71 Zákona o DPH...

    ...a PFA nie je dokladom v zmysle tých §§§

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    suvaha Pozri príspevok
    je to velka chyba ked si uplatnim odpocet v inom mesiaci /ked bola faktura uhradena/ a nie v mesiaci kedy je zdanitelne plnenie?
    Závisí od toho aké obdobie máš na mysli. Tu sa dá aplikovať § 51 zákona o DPH:
    http://www.porada.sk/t18758-odpocita...a-faktura.html

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    suvaha Pozri príspevok
    je to velka chyba ked si uplatnim odpocet v inom mesiaci /ked bola faktura uhradena/ a nie v mesiaci kedy je zdanitelne plnenie?
    ... uplatňuješ na základe zdaniteľného plnenia...nie úhrady !!!

    a ak ma SZCO fakturu ktoru ale nikdy neuhradil bo nema od toho ziadny doklad..co s takou fakturou, nemozem si predsa uplatnit DPH ak som ju nikdy nezaplatila.
    ... doklad ? ... od čoho ?... nejakosi nemchápem ...

    Na porade máš aj Zákon o DPH, tak si v ňom trošku zalistuj...

    suvaha je offline (nepripojený) suvaha

    všetko sa len učím.. suvaha
    Infarkt Pozri príspevok
    Áno, aj pre JU...a ešte k tomu doplním, že aj keď zaplatíš PFA, tak ju nezahŕňaš do DPH...v tomto je zákon jasný a môžeš zahrnúť len na základe dokladu v zmysle § 70 a 71 Zákona o DPH...

    ...a PFA nie je dokladom v zmysle tých §§§
    no ano ja zahrnam do danove priznania k DPH len faktury ktore su uhradene a mam to na vypise alebo inom doklade.. je to tak spravne? ked sa tu pisalo ze zahrnam aj faktury ktore nemam uhradene..

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    suvaha Pozri príspevok
    je to velka chyba ked si uplatnim odpocet v inom mesiaci /ked bola faktura uhradena/ a nie v mesiaci kedy je zdanitelne plnenie?
    Nie.

    Problematiku uplatnenia odpočítania DPH v príslušnom zdaňovacom období upravuje § 51 ods. 2 zákona o DPH.
    Platiteľ môže odpočítať DPH v zdaňovacom období v ktorom právo na odpočítanie DPH vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období, nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie DPH vzniklo, ak má do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania doklad.
    Ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad, vykoná odpočítanie DPH v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad.

    Faktúra - zdaniteľné plnenie v 11. mesiaci - faktúra prijatá v 11. mesiaci. Daňovník môže uplatniť odpočítanie za zdaňovacie obdobie 11. mesiac alebo 12. mesiac, pretože do termínu podania DP za 12. mesiac má daňový doklad.

    suvaha je offline (nepripojený) suvaha

    všetko sa len učím.. suvaha
    a co teda s takou fakturou ku ktorej nema ziadny doklad o uhrade?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    suvaha Pozri príspevok
    a co teda s takou fakturou ku ktorej nema ziadny doklad o uhrade?
    Troška mám pocit, že nečítaš odpovede. Na prvej strane máš uvedené, že uplatnenie odpočtu DPH nie je podmienené jej úhradou - to platí od 1.1.2003. Nárok na odpočet máš ak vznikne DP a máš doklad v zmysle paragrafov, ktoré uvádza Infarkt /to je v skratke/. Odpočet si uplatníš podľa § 51, tam som Ti uviedla link....

    P.s. DPH voči štátu si splnil dodávateľ, nie Ty- v prípade dodávateľskej faktúry

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    suvaha Pozri príspevok
    no ano ja zahrnam do danove priznania k DPH len faktury ktore su uhradene a mam to na vypise alebo inom doklade.. je to tak spravne? ked sa tu pisalo ze zahrnam aj faktury ktore nemam uhradene..
    V prvom rade musíš rozlišovať základné pojmy...predpokladám, že tebou spomínaná skrátka PFA = Predfaktúra...
    ...a FA = faktúra...

    V zmysle zákona o DPH si môžeš uplatňovať DPH len na základe FAKTÚRY !!! Každej faktúry...či uhradenej, alebo neuhradenej...proste každej prijatej a vystavenej faktúre...

    PFA, teda predfaktúra nie je doklad na základe ktorého si môžeš uplatniť DPH...

    § 51
    Uplatnenie práva
    na odpočítanie dane


    (1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

    a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
    b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
    c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
    d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad

    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

    (3) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie

    § 71
    Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

    (1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.