Zavrieť

Porady

DPH a mýtne.

Ahojte poraďáci,Potrebujem súrne poradiť.Sme prepravná firma.Slovenskému objednávateľovi prepravy sme viezli tovar z ČR do SR.Vyfakturovala som mýtne aj s DPH.Ale on mi tvrdí ,že mýtne je oslobodené od DPH.Niečo som si tu už na porade preštudovala,ale vychádza mi z toho, že v SR sa dialn.poplatky považujú za službu tak sú predmetom dane.Rozmýšľam správne alebo sa mýlim? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    mýto treba prefaktúrovať so slovenskou DPH. Viď zákon č. 222/2004 o DPH:
    - § 22 ods. 1 hovorí, že "Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby ..... a
    - § 22 ods. 2 "Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj
    a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu .....

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Miriiam Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,Potrebujem súrne poradiť.Sme prepravná firma.Slovenskému objednávateľovi prepravy sme viezli tovar z ČR do SR.Vyfakturovala som mýtne aj s DPH.Ale on mi tvrdí ,že mýtne je oslobodené od DPH.Niečo som si tu už na porade preštudovala,ale vychádza mi z toho, že v SR sa dialn.poplatky považujú za službu tak sú predmetom dane.Rozmýšľam správne alebo sa mýlim? Ďakujem
    mandula Pozri príspevok
    mýto treba prefaktúrovať so slovenskou DPH. Viď zákon č. 222/2004 o DPH:
    - § 22 ods. 1 hovorí, že "Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby ..... a
    - § 22 ods. 2 "Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj
    a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu .....
    Z hľadiska DPH:

    Jedná sa o dodanie služby. V takomto prípade si musíte určiť miesto dodania služby. Keďže sa jedná o prepravné služby medzi dvoma čl. krajinami, posudzujeme toto dodanie v zmysle § 16/1. Ak je slov odberateľ platiteľom DPH ( v zadaní to nie je priamo uvedené), miestom dodania služby bude SR a preto bude fakturácia s DPH.

    Ak by sa jednalo o refakturáciu "mýtneho" - prípad, keď z neviem akého dôvodu by ste vy platili "mýtne", pričom prepravu by si vykonal odberateľ (objednávateľ) sám, potom by refakturácia "mýtneho" nebola predmetom dane.


    Z hľadiska dane z príjmu u odberateľa:
    Spomínané mýto bolo uplatnené voči prepravcovi, nie voči odberateľovi služby. Mám za to, že toto mýto by malo byť súčasťou ceny prepravy a nemalo by vystupovať samostatne. Faktúrované "mýtne" môže byť zo strany DU napadnuté a neuznané ako daňový náklad u odberateľa služby.

    Ako to vlastne faktúrujete? 30 CZK/km za prepravu + mýtne 1500CZK ??? Mýtne je Vaším nákladom a viete ho započítať do ceny za 1 km.

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    emgeton Pozri príspevok

    Z hľadiska dane z príjmu u odberateľa:
    Spomínané mýto bolo uplatnené voči prepravcovi, nie voči odberateľovi služby. Mám za to, že toto mýto by malo byť súčasťou ceny prepravy a nemalo by vystupovať samostatne. Faktúrované "mýtne" môže byť zo strany DU napadnuté a neuznané ako daňový náklad u odberateľa služby.

    Ako to vlastne faktúrujete? 30 CZK/km za prepravu + mýtne 1500CZK ??? Mýtne je Vaším nákladom a viete ho započítať do ceny za 1 km.
    V doprave je bežné, že objednávky sú formulované spôsobom cena za prepravu plus mýtne. A to nielen u domácich, ale aj u zahraničných objednávateľov. Cena zvyčajne nie je za km ale je konkrétne dohodnutá za predmetnú prepravu. Dopravca teda faktúruje za prepravu + mýto, fotokópia dokladu o výške mýtneho zvyčajne tvorí prílohu ku faktúre. Ešte som sa nestretla s tým, že by daňový úrad mal s tým nejaký problém.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Dobrý deň, mám faktúru od českej prepravnej spoločnosti, ktorá nám prepravila tovar z ČR na SK nášmu zákazníkovi. Na faktúre je prepravné, provízia a tiež mýto CZ, mýto SK.
    Mám celú sumu faktúry samozdaniť a zaúčtovať na 518?
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.