Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Dobry vecer,
po hľadaní na porade mam trochu chaos. Od 10/2007 som SZČO a vychadzami za r. 2007 zisk. Chcela by som tento zisk ponizit vydavkami za benzin,ale nemam uz bločky. Takze ked nemam bločky nemam daňový výdavok? Takže si vypíšem cesťák a vypočitam paušálny výdavok 6,2/km bez PHM? Podotýkam, že os. auto nemam v majetku firmy.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

rika7 Pozri príspevok
Dobry vecer,
po hľadaní na porade mam trochu chaos. Od 10/2007 som SZČO a vychadzami za r. 2007 zisk. Chcela by som tento zisk ponizit vydavkami za benzin,ale nemam uz bločky. Takze ked nemam bločky nemam daňový výdavok? Takže si vypíšem cesťák a vypočitam paušálny výdavok 6,2/km bez PHM? Podotýkam, že os. auto nemam v majetku firmy.
A tie pracovné cesty si skutočne uskutočnila? Alebo sa len papierovo snažíš vymyslieť nejaké fiktívne cesty?

Ak je to všetko len vymyslené a maš filipa na to, aby si si vymyslela nerealizované služobky, tak to ti nemusíme radiť. Navyše by sme tým porušili etiketu porady:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

Ak si tie cesty naozaj absolvovala, tak by si z každej mala mať vyúčtovanie pracovnej cesty. A to si stačí zadať do vyhľadávania a nájde ti o tom všetko. Aj odpoveď na tvoju otázku.
0 0
rika7 rika7

rika7 je offline (nepripojený) rika7

Tie cesty sa uskutočnili, lebo som išla pre tovar, ale bločky z benzinu nemam. Tak neviem ako ďalej.
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
a nebolo by Ti jednoduchšie použiť 40% paušálne výdavky? Nemusela by si vôbec zháňať bločky. Skús napísať, aký si mala hrubý príjem za rok 2007 a ak nebol vyšší ako cca 160.000, je to bez problémov a ani nemusíš viesť účtovníctvo.
0 0
rika7 rika7

rika7 je offline (nepripojený) rika7

Hruby prijem za r. 2007 budem mat cca 200 000 Sk ak sa mysli hruby príjem z predaja tovaru a nie zisk. Ale myslim,ze tych 40% sa nemozu pouzit pri živnosti - predaj výpočtovej techniky.
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
Rika7, jediné obmedzenie 40% je, ak si platiteľom DPH. Ten hrubý príjem som zvolila preto, lebo z neho by Ti vyšla platiť daň cca 72,- Sk. Mínusom Ti ešte ide aj zaplatené poistné v roku 2007, predpokladám,že 3x1064,-. Aj pri hrubom príjme cca 200 000 Sk by Ti vyšiel základ dane cca 21.000,- a daň na zaplatenie cca 4.000,- Sk. Skús porozmýšlať a napíš, či si platiteľom DPH a koľko si zaplatila na ZP, popr. SP v roku 2007 a môžem Ti predbežne vypočítať daň za rok 2007. A to ešte neviem, či nemáš zaplatené poistné na účelové sporenie alebo životné poistenie alebo III. pilier vo výške 12.000,- a to by Ti základ dane a následne daň ešte znížilo.
Naposledy upravil Aknazuz : 02.01.08 at 16:33 Dôvod: upresnenie
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Aknazuz Pozri príspevok
Rika7, jediné obmedzenie 40% je, ak si platiteľom DPH. Ten hrubý príjem som zvolila preto, lebo z neho by Ti vyšla platiť daň cca 72,- Sk. Mínusom Ti ešte ide aj zaplatené poistné v roku 2007, predpokladám,že 12x1064,-. Aj pri hrubom príjme cca 200 000 Sk by Ti vyšiel základ dane cca 12.000,- a daň na zaplatenie cca 2.300,- Sk. Skús porozmýšlať a napíš, či si platiteľom DPH a koľko si zaplatila na ZP, popr. SP v roku 2007 a môžem Ti predbežne vypočítať daň za rok 2007.
Preddavky na zdrav.poistenie nebudú 12x, lebo podnika od 10/2007, takže max. 2x.
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
smith Pozri príspevok
Preddavky na zdrav.poistenie nebudú 12x, lebo podnika od 10/2007, takže max. 2x.
Ak platí poistné k 31. v mesiaci, tak 3x, ale už som svoj príspevok opravila. Ďakujem, Smith.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Inak nezávidím výšku povinného poistenia do SP od 01.07.2008.
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
Poistné na SP by sa malo vypočítať ako ZD/2/3 kvôli 3 mesiacom podnikania, že áno?
Lebo mi výška poistného nepripadá až tak vysoká, len cca 6.600 Sk mesačne
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Aknazuz Pozri príspevok
Poistné na SP by sa malo vypočítať ako ZD/2/3 kvôli 3 mesiacom podnikania, že áno?
Lebo mi výška poistného nepripadá až tak vysoká, len cca 6.600 Sk mesačne
Vychádzam z toho, že má príjem 200000 - 80000 (40% paušálne výdavky). Potom VZ bude 120000/3/2 = 20.000, z toho 6.300 je mesačné poistenie. Podľa mňa je to dosť.
0 0
nextone nextone

nextone je offline (nepripojený) nextone

smith Pozri príspevok
Vychádzam z toho, že má príjem 200000 - 80000 (40% paušálne výdavky). Potom VZ bude 120000/3/2 = 20.000, z toho 6.300 je mesačné poistenie. Podľa mňa je to dosť.
T.J. že ja sa pri mojom zarobku/zisku 650000 na SP nedoplatím
Však Smith
0 0
rika7 rika7

rika7 je offline (nepripojený) rika7

Ja som platitelom DPH.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ak si SZČO od 10/2007 určite nie si platiteľom DPH celé zdaňovacie obdobie, takže môžeš využiť "paušálne" výdavky.
0 0
rika7 rika7

rika7 je offline (nepripojený) rika7

Neviem či tie paušálne výdavky nebudú pre mňa nevýhodné. Ja som žinostnik popri zamestnani takže neodvádzam do ZP nič ani do SP. Firmu chcem k 1.5.2008 zrusit. Neviem ako je to s pozastavenim zivnosti, musi byt pozastavená aspoň na rok?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

rika7 Pozri príspevok
Neviem či tie paušálne výdavky nebudú pre mňa nevýhodné. Ja som žinostnik popri zamestnani takže neodvádzam do ZP nič ani do SP. Firmu chcem k 1.5.2008 zrusit. Neviem ako je to s pozastavenim zivnosti, musi byt pozastavená aspoň na rok?
Pozastavenie živnosti je možné najmenej na 6 mesiacov.
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
rika7 Pozri príspevok
Neviem či tie paušálne výdavky nebudú pre mňa nevýhodné. Ja som žinostnik popri zamestnani takže neodvádzam do ZP nič ani do SP. Firmu chcem k 1.5.2008 zrusit. Neviem ako je to s pozastavenim zivnosti, musi byt pozastavená aspoň na rok?
Z vlastnej skúsenosti viem, že je lepšie firmu zrušiť, lebo ju kedykoľvek - aj hneď na druhý deň - môžeš založiť znova, nemusíš čakať 6 mesiacov ako v prípade pozastavenia živnosti.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Ahojte, nie som si istá pri použitý kurzov v CP. Ak poskytnem preddavok 600CZK k dátumu napr.11.1. kurz 1,32 335/211 a vyúčtovanie bude k dátumu 18.1. už bude iný kurz, tak ktorý kurz mám použiť?400CZK minie a 200CZK vráti....keď chcem aby sa mi vynuloval účet 335, musím použiť kurz k dátumu preddavku alebo k dátumu vyúčtovaniu?? myslím, že by sa tu mal použiť kurz preddavku, ako to má byť správne?? Prosím, poradí mi niekto??Zatiaľ ďakujem.
0 0
martina1981 martina1981

martina1981 je offline (nepripojený) martina1981

ja by som sa tiež chcela spýtať, priatel si chce znížit zisk a minulý rok mu to účtovník urobil formou vypisania Príkazov na pracovnu cestu do zahraničia, keďže chodieva do Rakúska každý den za klientmi (pracuje ako živnostník pre firmu, ktorá mu poskytuje služobné auto), chce si aj tento rok takto pomocť. Vie mi niekto poradiť, aká sadzba eur ( výdavky ) je za minulý rok, ak sa tam zdržiava do 6 hodin a kolko nad 6 hodín? Musia byť tieto výdavky nejak zdokladované, alebo sú "akože paušálne" netreba ich dokladovať prijmovými blokmi (stravné, vreckové...) . Ďakujem, chce prísť k účtovníkovi dobre prichystaný, a s už vypísanými cestákmi, dakujeme
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Povinnosť mať doklady o nákupe PHM je v zákone až od 1.1.2008
0 0
martina1981 martina1981

martina1981 je offline (nepripojený) martina1981

HankaS - to patrilo mne? Nemyslím benzín ( to auto nie je jeho) , ale ostatné výdavky. Za rok 2006 to bolo neviem presne kolko eur (musela by som mu prehrabavať doklady), a vraj sa to za rok 2007 menilo. Potrebujeme len vedieť tu sumu, ktorú mame dopísať do cestáku ( koľko to je do 0 - 6 hodin a koľko od 6 - 12 hodín)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať